Článek
Arteriální hypertenze je onemocnění, při kterém dochází chronickému zvýšení tlaku krve v celním řečišti. Ten má přímý vztah na rozvoj mrtvice i ischemické chorobě srdeční. Ischemická choroba srdeční může vézt k infarktu myokardu. Tyto choroby postihují oběhovou soustavu a patří k nejčastějším úmrtím v průmyslových zemí. Arteriální hypertenze se řadí mezi civilizační onemocnění. Samotný výskyt stoupá úměrně s dosažením stupněm civilizačního vývoje společnosti. V roce 2004 připadá ze všech úmrtí 51,4 procenta na kardiovaskulární choroby.
Tlak v cévním řečišti i v jednotlivých srdečních oddílech je závislý na síle srdečních vztahů, odporu cévního řečiště a na aktuálním krevním objemu. Pokud máme tlak dlouhodobě zvýšení, vede postupně k poškozování cev a následným nemocem, které poškozují celý organismus. Za tyto nemoce se považují hluboké žilní trombózy, infarkt myokardu a plicní embolie.
Krevní tlak se udává ve dvou hodnotách. Optimální krevní tlak se uvádí v hodnotě 120 na 80 mm rtuťového sloupce. Hodnota 120 odpovídá systolickému tlaku. Jedná se o největší tlak, které je schopno srdce vytvořit. Číslo 80 odpovídá diastolickému tlaku. Tato hodnota je nejnižší tlak srdci a odpovídá době plnění srdce krví.
Krevní tlak se mění závislostí na věku, což způsobuje pružnost arteriální stěny. Starším jedincům se zhoršuje elasticita cévní stěny. Proto se hůře vstřebává síla tlakové vlny krve. Hodnota tlaku 140/90 mmHg se považuje za hraniční.
Příznaky nemoci
Většinou bývá bez žádných příznaků. Při masivním vzestupu tlaku můžete mít tyto nespecifické potíže jako bolest hlavy, závratě, krvácení z nosu nebo únava. Při masivně zvýšeném tlaku můžeme mít dušnost při námaze, angínu pectoris, nevolnost a poruchu vidění. Když hypertenze nemá kontrolní měření, projevuje se až při vzniku komplikací.
Za rizikové faktory se považují obezita, vysoký věk a špatný životní styl. Za špatný životní styl se považuje špatná strava, kouření a stres. Ke vzniku této nemoci mají vliv i dědičné předpoklady. Příčinou může být i jiné onemocnění např: ledvin, žláz vnitřní sekrecí a oběhové soustavy. V tomto případě je řeč o sekundární arteriální hypertenzi.
Všeobecná opatření
Faktory vedoucí ke snížení krevního tlaku i kardiovaskulárního onemocnění jsou:
1. Přestat kouřit
2. Snížit hmotnost
3. Omezit alkohol
4. Pohyb
5. Redukce příjmu soli
6. Vyvažena strava ( bohatá na ovoce a zeleninu)
Na hypertenzi se podávají léky na snížení krevního tlaku (antihypertenziva).