Článek
Jedná se o poruchu s osobnostními odchylkami, nikoliv o duševní nemoci. Porucha osobnosti může být přidružená s poruchou neurotickou. Představují soubor trvalých povahových odchylek vytvářející nevyváženou nebo zvýrazněnou osobnost, u nichž jsou některé složky příliš zdůrazněny a jiné potlačeny. Tato porucha ovlivňuje chování a prožívání nemocného, někdy ztěžuje jeho zařazení do společnosti a vytváření mezilidských vztahů. Osoba si uvědomuje své chování a je za své chování zodpovědná, na rozdíl od duševních nemocí jako je schizofrenie a bipolární porucha. Rozvijí se od dospívání a z pravidla trvá celý život, ve středním věku a ve stáří je tato porucha méně výrazná.
Pro okolí bývají velice patrné jejich zakořeněné, stereotypní a neměnné způsoby chování plus reagování na široký okruh různých věcí. Díky těmto omezeným reakcím mívají problémy vyrovnat se s obtížnými situacemi, nebo na ně reagují způsobem, který ubližuje jim nebo lidem v okolí. Porucha osobnosti ovlivňuje veškeré oblasti života daného člověka a jeho chování často výrazně ovlivňuje život lidí okolo něj.
Vlastnosti, které okolí hodnotí jako poruchové, jsou součástí dané osobnosti, on je vnímán jako normální, jemu vlastní. I přesto, že vedou ke konfliktům s ostatními, což mu způsobuje utrpení a bolest. Stává se, že lidé s poruchou osobnosti nevidí problém u sebe, ale u ostatních. Naopak duševní porucha je patologický stav a je subjektivně vnímán jako nedostatek duševního zdraví.
Studie ukazuje, že plně vyléčeno bývá 52 procent pacientů s průměrnou dobou léčby 1-3 roky.
1. Dobře léčitelné jsou závislý, histrionsky, anankasticky a vyhýbavy
2. Průměrně léčitelné jsou narcistický a emočně- nestabilní
3. Špatně léčitelné jsou paranoidní, pasivně- agresivní, schizoidní a disocialni