Článek
Mentální anorexie se nejčastěji rozvine v pubertě a při dospívání. Typicky se objeví okolo 15 roků života (s vysokým nárůstem mezi 13-16 letech, u některých jedinců se může objevit dříve). Za další rizikové období návratu nebo rozvoje nemoci u žen je věk v menopauze. U pacienta s věkem klesá rozvoj a výskyt nemoci.
Riziko vzniku mentální anorexie je kombinací faktorů, počátek samotné nemoci je možné najít v reakci na nějakou novou složitou životní událost, s tímto problémem se daný člověk nedokáže vypořádat (rozvod rodičů, úmrtí v rodině atd.). Nemoc při úspěšné léčbě má i vysokou návratnost, do roka a půl od ukončení léčby uvádí literatura až 35 procent návratnosti. U pacienta s mentální anorexii může dojít k rozvoji bulimie a naopak.
Primární projevy nemoci
Charakteristika pro mentální anorexii je snižování hmotnosti úmyslně vyvolané člověkem, který snižuje svůj příjem tekutin a potravy, což mnoha případech posiluje zvyšování energetického výdeje (cvičením a různými sportovními aktivitami). Mezi využívané prostředky patří vyprovokované zvracení, průjmy (cíleně se užívá laxativ) či anorektik a diuretik. Nemoc se může překrývat s projevy bulimie, která je typičtější ztráta kontroly nad jídlem, což vede k záchvatovitému přejídání, případě k záměrnému vyzvracení potravy.
Nemoc je odhalena kvůli nadměrnému úbytku váhy jedince a změně chování. Jedná se o nápadné zvýšení zájmu o fyzickou aktivitu (zbavit se přebytečných kalorií), změna oblékání (maskování úbytku váhy), uzavírání se před rodinou a přáteli, změny nálad (podrážděnost, smutek), zvracení a nákup dosud nepoužívaných léčiv. Existuje i atypická mentální anorexie, kdy nedochází k takovému úbytku na váze a nemoc nejde tak snadno odhalit.
Sekundární projevy nemoci
Pacient je v různém stupni podvýživy a proto se u něj objevují různé typy metabolických poruch s různou závažností. Spektrem sekundárních projevů je závislé na zdravotním stavu pacienta. Tyto projevy se nemusí rozvinout u všech pacientů.
1. Metabolické znaky- snížená hladina draslíku, edémy, metabolická alkalóza
2. Gastrointestinální trakt – zpomalené vyprazdňování žaludku, zácpa, vzácně záněty slinivky břišní
3. Kardiovaskulární systém- bradykardie a hypotenze (u většiny pacientů), srdeční arytmie
4. Hematologické problémy- anémie (u třetiny pacientů), trombocytopenie, hypercholesterolemie
5. Kožní problémy- suchá a praskající kůže (včetně krvácení prstů), slabá tolerance teplot (pocit chladu) a růst lanuga na obličeji a podél páteře
6. Plicní- rozedma plic (emfyzém), záněty plic (vdechnutí zvratků), vzácně spontánní pneumotorax
7. CNS- atrofie mozku, poruchy pamětí a koncetrace
8. Neurologické- křeče, svalová slabost
9. Hormonální- změny v hladinách hormonů, růstových hormonů a hormonů štítné žlázy, které vedou k řídnutí kostí (i k poruchám krvetvorby), ztrátě ovulace a i menstruace, problémy se ztrátou libida, potencí a neplodností
10. Psychika- pocit smutku, osamocení, zoufalství, bezmoci, deprese
11. Sebevražedné sklony- sklon k sebepoškozování, zneužívání návykových látek (alkohol)
V extrémních případech vede mentální anorexie až ke smrti pacienta nebo sebevražda. Projev nemoci má negativní vliv na zázemí rodinné, přátelské, milostné či pracovní nebo školní. Jedná se o sociální izolaci a neschopnost návratu k normálnímu životu.