Článek
Tuky jsou estery vyšších karboxylových mastných kyselin s trojsytnym alkoholem glycerolem. Tyto tuky se řadí mezi jednoduché lipidy. Přírodní tuky jsou tvořeny třemi mastnými kyselinami. Tyto mastné kyseliny se jmenují kyselina olejová, linolová a palmitová. Za další časté kyseliny se bere kyselina stearová, arachidova, lignocereova, myristova a další transmastné kyseliny.
Vícenenasycené mastné kyseliny najdeme hlavně v tucích rostlinného původu a v rybím tuku. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi, a tím snižují riziko vzniku krevních sraženin. Hrají významnou úlohu v prevenci srdečně- cévních onemocnění. Do vícenenasycených mastných kyselin řadíme omegu-3 a omegu-6. Tyto mastné kyseliny jsou pro naše zdraví velmi důležitý.
Některé z těchto kyselin řadíme do skupiny esenciálních, tedy takové, které si náš organismus nedokáže vytvořit sám. Musíme je doplňovat stravou. Stravou dodáváme kyselinu linolovou. O linolové mastné kyselině je řadu let známo, že pomáhá snižovat celkový cholesterol i LDL cholesterol. Nenasycené mastné kyseliny můžeme najít v rybím tuku, v rostlinných olejích i v oříšků.
Rostlinné tuky se získávají z rostlin. V rostlinách se hromadí v plodech, semenech nebo v jiných částech rostlin. Tuky mohou obsahovat dužninu a jádra palmy olejné, kokos, olejniny, jako jsou řepka, sója, slunečnice, sezam, podzemnice a světlice.
Potraviny vyrobené z rostlinných tuků řadíme mezi
1. Rostlinné oleje (olivový olej, řepkový olej a jasmínový olej)
2. Tuhé rostlinné tuky (kakaové máslo, kokosový tuk, palmový a palmojádrový tuk)
Rostlinné tuky mají příznivější vliv na naše zdraví než tuky živočišné. Výjimku tvoří tuk kokosový a palmojádrový, protože v nich převažují nasycené mastné kyseliny, které jsou nevhodné pro naše zdraví. Tyto tuky zvyšují celkovou hladinu cholesterolu, i když hodného. Kokosový a palmojádrový olej se považuje za zdravější tuk než trans- mastné kyseliny, což jsou živočišné tuky (máslo, sádlo).