Článek
Evropská vesmírná agentura (ESA) vyrábí automatizovaný dalekohled pro noční průzkumy oblohy.
Ten bude působit v rámci globálního úsilí o hledání rizikových nebeských objektů, jako jsou asteroidy a komety.
Dalekohled „Flyeye-1“ je prvním v budoucí síti, který by skenoval celou oblohu a automaticky identifikoval možné nové objekty v blízkosti Země (NEO) pro sledování a pozdější kontrolu astronomy.
Riziko nebeských objetů
Teleskopy Flyeye jsou pojmenované pro svůj nový design, který rozděluje přicházející světlo do samostatných kanálů podobným způsobem, jako složené oko mouchy. Je to z důvodu, aby se rozšířilo zorné pole dalekohledu.
Vývoj teleskopu první generace ‚Flyeye-1‘ začal v roce 2016, kdy ESA podepsala smlouvu s evropským konsorciem vedeným OHB Italy.
Uvnitř dalekohledu shromažďuje světlo jediné zrcadlo z celého zorného pole a přivádí ho do rozdělovače paprsků ve tvaru pyramidy s 16 fazetami, které ho rozdělují na 16 samostatných trubic. Sekundární čočky uvnitř těchto trubic zaostřují světlo na jednotlivé kamery a rozdělují oblast oblohy na 16 menších snímků, aby se rozšířilo zorné pole dalekohledu.
Technické parametry
Dalekohled má průměr 1 m a zorné pole 45 čtverečních stupňů, kde 1 čtvereční stupeň pokrývá oblast na obloze zhruba čtyřikrát větší než Měsíc, když je vidět ze Země. Dalekohledy této velikosti mají obvykle mnohem menší zorné pole.
Teleskop projde koncem roku 2024 a začátkem roku 2025 závěrečným testováním a ověřením v Centru vesmírné geodézie Italské vesmírné agentury (ASI) ve městě Matera v Itálii. Po dokončení bude Flyeye-1 přepraven na Sicílii, k instalaci na vyhrazené observatoři poblíž vrcholu hory Monte Mufara.
Místo a přístupovou cestu potřebné pro stavbu observatoře zpřístupnila ASI. Stavba začala letos v červnu 2024 a očekává se, že bude dokončena do konce roku 2025, včas před příletem dalekohledu.
Anketa
Zdroj: ESA, Italská vesmírná agentura