Článek
Špatnou zprávou je, že emise ze zemědělství jsou vyšší, než se dříve předpokládalo, ale dobrou zprávou je, že tento metan lze snadno zachytit a použít jako alternativu k fosilním palivům.
Technologie zachycování již existuje a pokud bude zavedena v celém stádě dojnic v EU, přeměna metanu na biopalivo by mohla snížit emise odpovídající odhadovaným 5,8 % zbývajícího rozpočtu na zvýšení globální teploty, pokud by se teplota udržela na 1,5 ◦C oteplování.
Výzkum Východoanglické univerzity zjistil, že emise metanu ze skladů kejdy na mléčných farmách, mohou být až pětkrát vyšší, než naznačují oficiální statistiky. Proto zdůrazňuje obrovský potenciál pro jejich přeměnu na obnovitelný zdroj energie.
Mezivládní panel pro změnu klimatu
Výzkum, byl založený na měřeních ze dvou mléčných farem v Cornwallu v Anglii. Spolu s rostoucím počtem mezinárodních terénních výzkumů to naznačuje, že výpočty „Tier 2“ používané zeměmi ke každoročnímu hlášení svých emisí Mezivládnímu panelu pro změnu klimatu (IPCC), nemusí být spolehlivé.
Nicméně zjištění, zveřejněná v časopise Environmental Research a nově zveřejněná bílá kniha IFEAA Net Zero Methane Hub, naznačují, že rovnováha mezi enterickými emisemi a emisemi z nakládání s hnojem, by mohla být mnohem blíže k 50:50.
Naštěstí máme technologii, která dokáže tento problém proměnit v obchodní příležitost pro farmáře, kteří mohou snížit účty za energii a stát se energeticky nezávislými, pokud zachytí a využijí metan jako palivo.
Výzkumníci analyzovali měření emisí kalové laguny ze dvou farem v letech 2022-23. Laguny byly zakryté vzduchotěsnými kryty, aby zachycovali metan.
Zjistili, že kalové laguny produkují mnohem více metanu, než naznačují oficiální odhady. Například odhady založené na metodách vyvinutých IPCC. Skutečné emise z farem byly 145 kg a 198 kg na krávu za rok. To je čtyřikrát až pětkrát více než stávající oficiální údaj 38 kg na krávu uváděný v národním inventáři Velké Británie.
Metan v atmosféře
Existuje technologie pro zachycování, zpracování a využití metanu, který se v současné době ztrácí v atmosféře a přispívá k akumulaci skleníkových plynů.
Výzkumníci také navrhují zjednodušení plánovacích a povolovacích procesů a daňové úlevy pro investice v dodavatelském řetězci do obnovy a využití metanu.
George Eustice, bývalý státní tajemník pro životní prostředí a předseda IFEAA, dodal:
Methan je silný, ale krátkodobý skleníkový plyn a snížení emisí je zásadní pro cestu k čisté nule a omezení globálního nárůstu teploty na 1,5 stupně.