Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Foto dne: Vulkán Licancabur nafocený astronomy z pevnosti Quitor

Foto: ESO/A. Ghizzi Panizza (www.albertoghizzipanizza.com)

Ano, astronomové se soustředí především na oblohu, někdy ale obrátí své fotoaparáty i směrem ke svému okolí. V noci jsou nad chilskou pouští Atacama středem pozornosti hvězdy, ale jakmile se vyprahlá krajina zalije sluncem, poušť odhalí jiné zázraky.

Článek

San Pedro de Atacama

Vrchol kráteru ukrývá jedno z nejvýše položených jezer na světě.

Místo na fotografii je kousek od San Pedra de Atacama. Nedaleko od místa, kde se nachází Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), sestava radioteleskopů, kterou ESO spravuje společně s mezinárodními partnery.

Astronomové pořídili snímek z kamenné pevnosti Quitor postavené před stovkami let kmenem Licán Antai, známým také jako Atacameños. Na obrázku je vulkán Licancabur, který se tyčí poblíž chilské hranice s Bolívi.

900 let historie

Představte si, že tam stojíte. Jste obklopeni modrými nebesy a terakotovými kameny. Nebo, že tam stojíte v noci pod temně černou oblohou plnou hvězd.

Cokoliv si vyberete, pamatujte, že se díváte zpět v čase. Tato architektonická památka vznikla ve 12. století, takže kameny zde stojí už přes 900 let. A světlo z hvězd cestovalo stovky, nebo dokonce tisíce let, než dorazilo k Zemi.

Fotografie: Fotogalerie ESO/A. Ghizzi Panizza (www.albertoghizzipanizza.com)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz