Článek
Tým „pro exomony“ je zpět, aby obhájil objev prvních a jediných exomonů, které lidstvo mohlo spatřit. Podle vědeckého časopisu Nature Astronomy, astronomové vždy věděli, že objevit měsíce u planet mimo sluneční soustavu nebude nic jednoduchého, ale debata, která v současné době probíhá v planetárních vědeckých kruzích, ukazuje, jak obtížné bude tyto takzvané exoměsíce odhalit.
Příběh začíná v roce 2018, kdy se astronomové včetně Davida Kippinga, docenta astronomie na Kolumbijské univerzitě, domnívali, že se jim podařilo poprvé detekovat exoměsíc. Objekt byl nalezen kolem exoplanety Kepler-1625b, světa podobného Jupiteru, který se nachází asi 8 000 světelných let od Země. Původně byl spatřen pomocí vesmírného dalekohledu Kepler.
Po svém údajném objevu byl měsíc Kepler -1625b příznačně nazván „Kepler-1625 b I“. Později byl zdánlivě dále potvrzen daty z Hubbleova vesmírného dalekohledu. V roce 2022 pak jiný tým, jehož členem byl i Kipping, podle všeho objevil druhý exoměsíc, tentokrát pouze pomocí Keplerova vesmírného dalekohledu. Tento objekt byl údajně pozorován na oběžné dráze Kepler-1708 b, plynného obra vzdáleného od Země asi 5 400 světelných let a s hmotností 4,6krát větší než Jupiter. Potenciální druhý exoměsíc měl podobné jméno jako první; byl označen jako „Kepler-1708 b I“.
Tyto dva měsíce se nepodobaly ničemu ve sluneční soustavě. Oba měly například větší rozměry než Země, takže se svým měřítkem podobaly třídě exoplanet, kterým se říká „mini-neptuny“. V tomto ohledu se zdálo, že první exoměsíce odrážejí některé z prvních objevů exoplanet, které zahrnovaly věci, které vědci neočekávali, jako jsou světy velikosti Jupiteru přitisknuté ke svým hvězdám a planety obíhající kolem rychle rotujících neutronových hvězd zvaných pulsary.
Ačkoli objevené, pravděpodobně, exoměsíce Kepler-1625 b I a Kepler-1708 b I, říkejme jim „tým pro exoměsíce“, si zachovávali otevřenou mysl ohledně existence měsíců a dodnes nabádají ke zdravému skepticismu. Zdálo se být pohádkově jisté, že lidstvo po desetiletích hledání pouze exoplanet objevilo své první exoměsíce.
To platilo až do konce roku 2023, kdy samostatný tým astronomů pod vedením vědce Reného Hellera z Institutu Maxe Plancka pro výzkum sluneční soustavy, chcete-li, „tým bez exomoonu“, v článku publikovaném v časopise Nature Astronomy, oba objevy exomoonu zpochybnil.
Kipping a jeho kolegové nyní odpověděli a vypracovali výzkumnou práci, která se objevila v preprintové verzi článku na úložišti arXiv a obhajuje jejich zjištění o exomonech.
„Věřím, že Kepler-1625b a Kepler-1708b jsou naprosto platnými kandidáty na exoměsíce, a myslím, že jsme to přesvědčivě ukázali,“ řekl Kipping. „Takže co si myslím, že se skutečně děje, a proč se jim nepodařilo získat měsíc?“
Nesrovnalost v exomonu
Technika použitá k detekci těchto dvou exoplanet je podobná tranzitní metodě, která doposud poskytla velký rozsah z více než 5 000 planet v katalogu exoplanet.
Tranzitní metoda je založena na detekci malého poklesu světla přicházejícího od mateřské hvězdy planety, který vzniká, když svět přechází přes tvář této hvězdy z našeho pohledu ve vesmíru. Stejný princip platí i pro exomony, i když v mnohem menším měřítku. Pokud se tyto měsíce nacházejí ve správné poloze kolem planety, kolem které obíhají, když planeta přechází přes svou hvězdu, mělo by to také způsobit pokles světla, i když nepatrnější.
Takový mini světelný pokles je však vodítkem, které naznačilo existenci Kepler-1625 b I a Kepler-1708 b I týmu proexoměsíců. Protože je však tento pokles světelného výkonu způsobený přechodem exoměsíce tak nepatrný, nelze jej přímo pozorovat. Místo toho je potřeba výkonných výpočetních softwarových algoritmů, které jej z dat teleskopů vyčtou.
Kipping říká, že jak jeho tým „pro exoměsíce“, tak Hellerův tým „bez exoměsíců“ použili stejná data ze stejných teleskopů, ale zmizení Keplera-1625 b I a Keplera-1708 b I mohlo být způsobeno tím, jak týmy s těmito daty zacházely prostřednictvím použitých algoritmů.
Kipping řekl serveru Space.com, že tým ne-exoměsíc" mohl přehlédnout Kepler-1708 b I kvůli softwaru, který zvolil pro analýzu dat z Hubblova a Keplerova teleskopu. Ačkoli je tento software příbuzný tomu, který on a tým "pro-exomoo.