Článek
Podle vědecké tiskové zprávy zveřejněné v eurekalert.org, typ komplexního lepidla nalezeného na kamenných nástrojích vyrobených neandrtálci poskytl výzkumníkům nové poznatky o inteligenci tohoto vyhynulého lidského druhu. Vícesložkové lepidlo, vyrobené ze směsi bitumenu a okru, připomíná lepidlo používané ranými Homo sapiens v Africe, což naznačuje, že naši pravěcí bratranci mohli mít podobnou úroveň poznání jako naši vlastní předkové.
Stejně jako u raně moderních lidí je i o neandrtálcích známo, že používali březovou smůlu jako druh lepidla pro připevňování kamenných čepelí k dřevěným násadám. Až dosud však byly rafinovanější směsi obsahující okr připisovány pouze našemu vlastnímu druhu.
Přesto se toto vyprávění dostalo na světlo světa díky nové analýze 40 000 let starých kamenných nástrojů z ikonického naleziště Le Moustier ve Francii, které propůjčilo jméno mousterijskému technologickému komplexu, který je z velké části spojen s neandrtálci středního paleolitu. Chemické analýzy barevných zbytků na pěti neandrtálských nástrojích odhalily stopy jak goethitového okru, tak bitumenu, složky ropy.
Vědci objevili stopy směsi okru a bitumenu na několika kamenných nástrojích, jako jsou škrabky, vločky a čepele. Okr je přirozeně se vyskytující zemský pigment. Bitumen je součástí asfaltu a lze jej vyrábět ze surové ropy, ale vyskytuje se také přirozeně v půdě.