Článek
Jinými slovy se zabývají vlastnostmi materiálů, které se ve vesmíru nejlépe zbavují tepla.
Experiment PariSat vypuštěný do vesmíru díky raketě Ariane 6, vyvinul tým složený z členů ve věku 15 až 25 let z amatérského kosmického klubu GAREF AEROSPATIAL.
Jejich záměr je jednoduchý. Zjistit, jak prvky fungují jako vesmírné zářiče. Rozhodli se otestovat osm čtvercových desek o šířce pouhých 4 cm. Každá z nich byla vybraná tak, aby se otestovaly nejrůznější vlastnosti těchto materiálů. Jako je barva a reakce na zahřívání a ochlazování v průběhu letu vesmírem.
Součástí jejich vědeckého experimentu je fotografická kamera GoPro, která je součástí družice PariSatk. Tým ji speciálně upravil a přizpůsobil tak, aby mohla letět do vesmíru. Ovládat ji mohou díky modulu navrženému společností GAREF AEROSPATIAL. Díky ní můžete vidět Zemi (viz. úvodní a 3. obrázek) zase trochu jinak.
Fotografie Země, kterou vám přinášejí jedni z nejmladších vesmírných operátorů
Kamera má objektiv typu rybího oka. Což naši bleděmodré planetě zvýrazňuje zakřivení. Díky ní se tak můžete podívat na nádherné snímky pořízené „zatím“ nejmladšími amatérskými vesmírnými vědci.
Data, které se jim zatím podařilo nashromáždit, přenesli na Zemi. Přijala je Švédská vesmírná stanice v Kiruně. Tým nyní všechna data analyzuje, takže se brzy můžeme těšit na výsledky.
Ariane 6
Ariane 6 je nejnovější z evropské raketové série Ariane, který může zahajovat mise z nízké oběžné dráhy Země a dále do hlubokého vesmíru.
Raketa Ariane 6 vynesla Evropu do vesmíru a vzala s sebou pestrý výběr experimentů, satelitů a demonstrací opětovného vstupu, které zastupují tisíce lidí po celé Evropě. Od studentů po průmysl, od amatérů až po zkušené astronauty.
Inaugurační let s označením VA262 je demonstračním letem, který měl ukázat schopnosti a zdatnost Ariane 6 při úniku ze zemské gravitace a následovném operování ve vesmíru.
Ariane 6 je nejnovější evropská raketa s těžkým zdvihem navržená tak, aby poskytovala velký výkon a flexibilitu za nižší cenu než její předchůdci. Konfigurace nosné rakety poskytuje Evropě větší efektivitu a možnosti, protože může během jednoho letu vypustit více misí na různé oběžné dráhy, zatímco její horní stupeň se na konci mise sám deorbituje.
Zdroj: Evropská vesmírná agentura, Ariane 6