Článek
Nová souhvězdí obsahují několik postav z moderních mýtů. Patří mezi ně Malý princ, časová loď TARDIS ze seriálu Doctor Who, Godzilla a její tepelný paprsek, U.S.S. Enterprise poháněná antihmotou ze seriálu Star Trek: The Original Series a Hulk, produkt nepovedeného experimentu s gama zářením.
„Vytvoření těchto neoficiálních konstelací bylo zábavným způsobem, jak zdůraznit desetiletí Fermiho úspěchů,“ řekla Julie McEneryová, vědecká pracovnice projektu Fermi v Goddardově středisku vesmírných letů NASA v Greenbeltu ve státě Maryland. „Ať tak či onak, všechna souhvězdí gama záření mají souvislost s vědeckými výsledky Fermiho projektu.“
Velkoplošný teleskop Fermi (LAT) od července 2008 každý den skenuje celou oblohu a mapuje a měří zdroje gama záření, světla s nejvyšší energií ve vesmíru. Toto záření může pocházet z pulsarů, výbuchů nov, trosek po explozích supernov a obřích gama bublin v naší galaxii nebo ze supermasivních černých děr a gama záblesků, nejsilnějších explozí ve vesmíru v jiných galaxiích.
„Do roku 2015 se počet různých zdrojů zmapovaných družicí Fermi LAT rozšířil na přibližně 3 000. Desetkrát více, než bylo známo před misí,“ uvedla Elizabeth Ferrarová z Goddardu, která projekt konstelace vedla. „Poprvé v historii byl počet známých zdrojů záření gama srovnatelný s počtem jasných hvězd, takže jsme si mysleli, že nová sada souhvězdí je skvělým způsobem, jak tuto skutečnost ilustrovat.“
Mezi 21 souhvězdími gama záření se nacházejí známé pamětihodnosti, jako je například nalezená švédská válečná loď Vasa, Washingtonův památník nebo hora Fudži v Japonsku. Zemích, které přispěly k Fermiho vědě. Další představují vědecké myšlenky nebo nástroje, od Schrödingerovy kočky, živé i mrtvé díky kvantové fyzice, po Alberta Einsteina, radioteleskop a pavouka Černou vdovu, jmenovce třídy pulsarů, které vypařují své nešťastné průvodce.
Již před dávnými časy spojili pozorovatelé oblohy nejjasnější hvězdy do obrazců odrážejících zvířata, hrdiny, příšery, a dokonce i vědecké přístroje, které dodnes obsahují oficiální sbírky 88 souhvězdí.
Vědci z Fermiho gama vesmírného teleskopu NASA vymysleli soubor moderních souhvězdí sestavených ze zdrojů na gama obloze u tehdejší příležitosti 10. roku provozu mise.
Mapa Fermiho gama oblohy s neoficiálními souhvězdími
Chcete-li si prohlédnout Fermiho souhvězdí v oboru záření gama, navštivte oficiální stránku.
Ferrara a Daniel Kocevski, astrofyzik, který nyní působí v Marshallově vesmírném letovém středisku NASA v Huntsvillu v Alabamě, vytvořili webovou interaktivní aplikaci, která představuje souhvězdí, s kresbami od Aurore Simonnetové, ilustrátorky ze Sonoma State University v Rohnert Parku v Kalifornii, a s mapou celé gama oblohy od Fermiho. Kliknutím na souhvězdí se zobrazí jeho kresba a název, který obsahuje odkaz na stránku s dalšími informacemi. Další ovládací prvky zapínají viditelnou oblohu a vybraná tradiční souhvězdí.
„Fermi je stále v plném proudu a my nyní připravujeme nový katalog celé oblohy LAT,“ řekl Jean Ballet, člen týmu Fermi z francouzské Komise pro atomovou energii v Saclay. „Tím se přidá asi 2 000 zdrojů, z nichž mnohé se značně liší jasností, což dále obohatí tato souhvězdí a oživí oblohu vysokých energií!“
Fermiho vesmírný teleskop pro gama záření NASA je partnerským projektem v oblasti astrofyziky a fyziky částic, který byl vyvinut ve spolupráci s americkým ministerstvem energetiky a za významného přispění akademických institucí a partnerů z Francie, Německa, Itálie, Japonska, Švédska a Spojených států.
Další informace o misi NASA Fermi najdete na adrese: https://www.nasa.gov/fermi.
Goddardovo středisko kosmických letů NASA, Greenbelt, Md.