Článek
Začátkem tohoto roku upoutal asteroid 2024 YR4 celosvětovou pozornost, když jeho odhadovaná šance na dopad na Zemi v roce 2032 dosáhla 3 %. Přestože další pozorování od té doby vyloučila jakékoli riziko pro naši planetu, zájem o tento asteroid neustává. Proč?
Jelikož se asteroid dostal mimo dosah i těch nejmodernějších dalekohledů, výpočty stále ukazují 4% pravděpodobnost, že by mohl 22. prosince 2032 narazit nikoli do Země, ale do Měsíce.
Asteroidy, stejně jako hvězdy, se objevují pouze v noci. A v záři našeho Slunce se bohužel skrývá neznámý počet asteroidů na trajektoriích, které zatím nedokážeme sledovat a mnohé z nich by mohly směřovat rovnou k Zemi, aniž bychom o nich věděli.
Ve skutečnosti astronomové objevili téměř všechny asteroidy, které jsou větší než 1 km. Malé a střední asteroidy jsou ale častější a stále mohou způsobit velké škody.
Včasné varování v řádu několika dnů můžou místním úřadům stačit k tomu, aby upozornily veřejnost, aby se držela dál od oken, nebo dokonce aby evakuovali ohroženou oblast.
Asteroidy jsou viditelné, protože odrážejí sluneční světlo, které můžeme ze Země detekovat. Čím blíže jsou k Slunci, tím hůře je možné je odhalit, protože jsou zastíněné jeho oslněním.
NEOMIR od ESA je na oběžné dráze kolem prvního Lagrangeova bodu (L1) mezi Sluncem a Zemí, kde zůstává ve stejné poloze k oběma tělesům. To umožňuje dalekohledu pozorovat asteroidy, které by se mohly k Zemi přibližovat právě ze směru od Slunce.
Jak velký je asteroid 2024 YR4?
Na základě infračervených pozorování z vesmírného dalekohledu Jamese Webba NASA, které byly provedené v březnu 2025, se nyní odhaduje, že má délku zhruba 53–67 metrů.

Stopa z oblaku páry zanechaná asteroidem z Čeljabinska, jak ji zaznamenal M. Ahmetvaleev 15. února 2013. Ukazuje stopu, kudy objekt blízkozemní dráhy (NEO) o průměru přibližně 20 metrů a hmotnosti 13 000 tun (dříve neznámé velikosti) vstoupil do zemské atmosféry nad městem Čeljabinsk v Rusku. Malý asteroid explodoval ve výšce asi 30 km a způsobil jasnou, horkou explozi s oblakem plynu a také velkou rázovou vlnu, která rozbila okna a způsobila zřícení části budov a staveb. Následné zprávy v médiích uváděly, že odlétající sklo a další úlomky zranilo asi 1500 lidí, žádná úmrtí nebyla hlášena.
Jaké škody by způsobil, kdyby dopadl na Zemi?
Škody způsobené dopadem asteroidu do značné míry závisí na jeho přesné velikosti a složení. Přesná velikost asteroidu 2024 YR4 je stále nejistá, ale pro daný rozsah velikostí je pravděpodobným scénářem výbuch ve vzduchu.
Pokud by asteroid vstoupil do atmosféry nad oceánem, modely naznačují, že objekty této velikosti s výbuchem ve vzduchu by pravděpodobně nezpůsobily významnou tsunami, ať už ze středu oceánu, ani dokonce i blíže k pobřeží.
Pokud by ale asteroid vstoupil do atmosféry nad obydlenou oblastí, mohl by výbuch objektu i o menší velikosti, např. 40–60 metrů, rozbít okna, nebo způsobit drobné strukturální škody. Ale pokud půjde o asteroid o velikosti cca 90 metrů, což je mnohem méně pravděpodobné, pak by mohl způsobit i vážnější škody. Potenciálně by mohl způsobit zřícení obytné budovy a rozbít okna ve větších oblastech.
Predikce
Očekává se, že toto riziko dopadu zůstane nezměněno, dokud se asteroid znovu neobjeví v polovině roku 2028. Proč tato nejistota přetrvává a jak by mohl připravovaný vesmírný dalekohled NEOMIR agentury ESA pomoci zabránit budoucím mezerám ve sledování asteroidů?
Asteroid 2024 YR4 byl detekován dva dny poté, co se nejvíce přiblížil k Zemi. Ke zpoždění došlo právě proto, že přilétal ze směru od Slunce. Z části oblohy, která je zakrytá slunečním světlem a nelze ji pozorovat pomocí pozemních optických dalekohledů.
Co se stane, když asteroid narazí do Měsíce?
I když je dopad na Měsíc stále nepravděpodobný, přesto nikdo neví, jaké by byly případné následky. Byla by to opravdu vzácná událost, aby tak velký asteroid narazil do Měsíce a ještě vzácnější by bylo, že o tom víme předem. Dopad by však byl pravděpodobně viditelný i ze Země.
Na měsíčním povrchu by jistě zůstal nový kráter. Nebyli bychom však schopni předem přesně předpovědět, kolik materiálu by bylo vymrštěno do vesmíru, ani zda by se nějaký dostal na Zemi.
V nadcházejících letech, kdy se lidstvo bude snažit obydlet Měsíc a obdařit ho dlouhodobou lidskou přítomností, bude stále důležitější monitorovat vesmír a sledovat objekty, které by mohly narazit na náš milovaný zemský satelit.
Pokud jde o Zemi, malé objekty shoří v zemské atmosféře jako meteory, ale Měsíc tento štít postrádá. Objekty i o velikosti pouhých desítek centimetrů by tak mohly představovat značné nebezpečí pro astronauty i budoucí lunární infrastrukturu.