Článek
Jako příklad k předpovědi použili ostrov Galveston. Právě na tomto ostrově chtěli demonstrovat míru škod, které by vznikly v důsledku hurikánů různé intenzity.
Výhodou 3D vizualizace škod oproti jiným metodám je, že výzkumníkům umožňuje modelovat konkrétní budovy, zohlednit sklepy, zadní vchody a okna. Určením výškové úrovně prvního patra obytné budovy mohou výzkumníci předpovědět fyzické a finanční škody, které hurikán způsobí na konkrétní budově.
Prudkých bouří a záplav bude do budoucna přibývat. 3D vizualizace založené na předpovědi počasí v reálném čase, můžou vést ke zvýšení bezpečnosti a snížení nákladů za způsobené škody.
Sezóna hurikánů začala 1. června. Velkou hrozbu představuje pro obyvatele žijící u pobřeží. V zasažených oblastech způsobuje fyzické i finanční škody.
Výzkumníci zavedli technologii 3D vizualizace, která umožňuje identifikovat potenciální následky záplav způsobených hurikánem ještě předtím, než k nim dojde. Svou vědeckou studii publikovali v časopise „Urban Informatics“.
Projekty pro bezpečnost obyvatel
Technika 3D modelování také umožňuje zkoumat účinky infrastruktury zabraňující možným budoucím škodám. Jako je např. navrhovaná hráz „Ike Dike“, která má chránit ostrov Galveston před budoucími přívalovými vlnami a povodněmi.
Na příkladu ostrova Galveston použili výzkumníci vizualizaci k modelování škod, které by vznikly na obytných budovách. Zkoumali důsledky hurikánů různé intenzity. Modelovali také škody při existenci preventivní infrastruktury „Ike Dike“.
„3D vizualizace hurikánů a bouřkových přívalů nám umožňuje pochopit, jaký dopad budou mít povodně na naše pobřeží, protože nám umožňuje názorně vidět, jak by mohly být jednotlivé budovy a silnice ovlivněny danou povodní,“ uvedl Dr. Xinyue Ye, profesor krajinářské architektury a urbanismu a přidružený člen katedry informatiky a inženýrství, katedry multidisciplinárního inženýrství, katedry geografie a sekce Visual Computing & Interactive Media.
Zásadní informace pro majitele domů
3D vizualizace upozorňuje na možné škody, které mohou způsobit záplavy způsobené hurikánem. Může majitelům domů poskytnout lepší představu o tom, do čeho investovat. Ukazuje také míru nebezpečí, potřebu pojištění a preventivní infrastrukturu. Tato technologie také zvyšuje povědomí komunity o možných následcích hurikánů a záplav.
Zavedením této technologie na další pobřeží, obydlené budovy, školy a obchody, můžou vědci pomáhat obyvatelům a úředníkům plánovat infrastrukturu. V krizových situací mohou vytvořit plán pro období hurikánů.
Do modelů budou implementované předpovědi počasí v reálném čase. Výzkumníci tak můžou určit, kdy bude nutná evakuace.
Tato studie kombinuje odborné znalosti výzkumníků z více oborů. Včetně počítačového inženýrství, krajinné architektury, městského plánování, geografie a mořské a pobřežní environmentální vědy. Pozitivní dopady tohoto výzkumu zdůrazňují význam spolupráce mezi výpočetní vědou a obory specifickými pro danou oblast.
Článek byl upraven z tiskové zprávy AAAS, autorkou původního článku je Alyssa Schaechinger, Texasská univerzita A&M katedra Inženýrství
*Mezi fakultní spolupracovníky, kteří se podíleli na projektu, patří:
Dr. David Retchless, docent katedry mořských a pobřežních environmentálních věd Texasské univerzity A&M v Galvestonu. Dr. Galen Newman, profesor a vedoucí katedry krajinné architektury a urbanismu. Profesoři Nicole a Kevin Youngbloodovi, působící na katedře rozvoje obytných území na Texas A&M. Dr. Nick Duffield, profesor Royce E. Wisenbakera, katedřy elektrotechniky a počítačového inženýrství a ředitel Texasského institutu A&M Datových věd.