Článek
Nová zjištění publikovaná v The American Journal of Pathology , společností Elsevier, znamenají, že mikroRNA-29 (třída malých RNA), by mohla být přínosem pro pacienty postižené velkoplošnými nebo hlubokými ranami náchylnými k dysfunkčním jizvám.
Zjištění nabízí naději na případné řešení globálního problému nehojících se ran.
Dr. Svitlana Kurinnová z univerzitního oddělení buněčné biologie matrix a regenerativní medicíny, byla vedoucím řešitelem studie, řekla: „Měli jsme údaje, které ukazují, že mikroRNA mohou regulovat růst kůže. MikroRNA však nekódují proteiny, takže nebylo jasné, jak mohou takové malé molekuly provádět změny na kůži. Studovali jsme proto základní mechanismy, které by mohly být zaměřeny na zlepšení hojení ran v kůži.“
Již dobře rozumíme molekulárním událostem během raných stádií hojení ran, zánětu a tvorby tkáně, což ukazuje, že mikroRNA jsou důležitými faktory při hojení a mohou regulovat funkce při opravě kůže. Mechanismy, které jsou základem remodelace tkáně, jsou však nejasné.
Vědci studující hojení ran u myší s vypnutou mikroRNA-29 navrhli, aby uvolňování cílů mikroRNA-29 podporovalo hojení ran regulací regenerace kůže.
LAMC2 je klíčovou součástí lepidla, které drží naše buňky na místě a pomáhá udržovat integritu a strukturu tkání v celém těle a obnovuje normální strukturu pokožky.
Ve studii v Manchesteru vědci zjistili, že myši divokého typu se celkem dobře hojily, ale kůže transgenních myší bez mikroRNA-29 se regenerovala ještě lépe.
Aby porozuměli důvodům, provedli hlubokou mikroskopickou analýzu transgenních ran a pozorovali ukládání Lamc2, obvykle nacházejícího se v jedné z vrstev kůže u divokých myší, kolem krevních cév uvnitř ran transgenních myší s deficitem mikroRNA-29.
Pozorování ukázalo, že mikroRNA-29 může inhibovat expresi Lamc2 a delece v transgenních myších zmírnila inhibici, což má za následek rychlejší hojení ran. Důležité je, že u lidských ran byly nové oblasti ukládání LAMC2 nalezeny v matrici rány kolem malých krevních cév pod regenerující se ránou.
„Naše výsledky dále naznačují souvislost mezi LAMC2, zlepšenou tvorbou nových krevních cév (angiogenezí) a reepitelizací - způsobem, jakým tělo uzavírá ránu.
„Očekávali jsme, že odstranění mikroRNA-29 pomůže vnějším vrstvám kůže k rychlejšímu růstu. Ale byla to hluboká matrice rány, která ve skutečnosti vykazovala zlepšení, a to bylo nesmírně vzrušující.“
Dr Kurinna dodal: „Naše zjištění jsou obzvláště zajímavá, protože popisují mechanismus, který obnovuje normální strukturu kůže, spíše než uzavření rány jizvou. Jakékoli zlepšení normální reparace kůže by tedy pomohlo mnoha pacientům postiženým velkoplošnými nebo hlubokými ranami náchylnými k dysfunkčním jizvám.“