Článek
V čínské tradiční architektuře je podle Nspirenet, „skywell“, otevřený dvůr nebo podobný prostor, který se obvykle nachází v srdci budovy nebo budov. Často se jedná o čtvercový nebo obdélníkový půdorys obklopený místnostmi a křídly budovy. Jejich návrhy často obsahovaly klasické čínské dou gong (trámy a konzolové okapy), které poskytovaly stín a shromažďovaly dešťovou vodu do centrální nádrže.
Hlavním účelem skywellu je propouštět světlo, zlepšovat ventilaci a zachycovat dešťovou vodu.
Ru Lingová, která v letech 2014 až 2021 žila ve stoletém domě s dřevěnou konstrukcí ve vesnici Kuan-lu, ve východočínské provincii An-chuej, se tam přestěhovala kvůli změně života poté, co dlouhá léta žila a pracovala v klimatizovaných budovách.
Přirozený chlad mého domova v létě byl tak osvěžující a v moderním světě tak vzácný, říká. Dům navíc působil uklidňujícím zenovým dojmem.
Ru říká, že tento chladivý efekt pomohl vytvořit stropní světlík v domě. A není sama, kdo vychvaluje výhody světlíků v horkém počasí. Studie zjistily, že teploty uvnitř některých světlíků v jižní Číně jsou výrazně nižší než venku, a to až o 4,3C°.
Čínské skywells byly tak účinné při chlazení domů, protože mohly využít přirozené větrání. Studený vzduch je nasáván do budovy ze spodních pater a teplý vzduch uniká a stoupá nahoru přes horní patra. To podporuje proudění čerstvého vzduchu, zejména v horkých letních dnech.
Nebeský pokoj, mandarínsky „tian jing“ (天井), je typickým prvkem tradičního domu v jižní a východní Číně. Na rozdíl od severočínského dvora neboli „yuan zi“ (院子) je světlík menší a méně vystavený venkovnímu prostředí.
Běžně se s nimi setkáváme v domech z období dynastií Ming (1368-1644) a Čching (1644-1911), které byly určeny k bydlení různých generací příbuzných, uvádí se v článku z roku 2010, který publikoval Časopis univerzity v Nanchangu v Číně.
Ačkoli se velikost a provedení skywellu v jednotlivých regionech liší, téměř vždy má obdélníkový tvar a nachází se v jádru domu. Je buď uzavřena místnostmi ze čtyř stran, nebo má ze tří stran byty a stěnu. Některé velké domy mají více než jeden skywell.
Nebeské studny byly navrženy k ochlazování budov v dobách, kdy ještě neexistovala klimatizace. Když nad domem ve skywellu fouká vítr, může se otvorem dostat do vnitřních prostor. Protože venkovní vzduch je často chladnější než vzduch v interiéru, přicházející vítr se šíří po stěnách do nižších pater a vytváří proudění vzduchu tím, že nahrazuje teplejší vnitřní vzduch, který stoupá a odchází otvorem.
Dnes architekti přijímají koncept skywells a další tradiční architekturu v nových budovách, aby šetřili energií. Jedním z příkladů je Národní technologické výzkumné centrum pro těžká vozidla v Jinanu. Tato 18patrová budova má ve svém srdci obrovský otevřený prostor od pátého patra do nejvyššího patra. Tento prostor obklopují toalety, výtahy a zasedací místnosti. To zlepšuje přirozené větrání, osvětlení a přirozenou spotřebu energie, uvádí skupina CCDI se sídlem v Šanghaji.