Hlavní obsah
Názory a úvahy

Trump vs. Zelenskyj. Aneb kostky jsou vrženy

Foto: Brian Snyder, Reuters

Ostrý rozhovor v oválné pracovně. Autor: Brian Snyder, Reuters

Zásadní změna ve vývoji nejen Americko-ukrajinských, ale i Americko-evropských vztahů je na spadnutí. Jak číst včerejší návštěvu Zelenského v bílém domě?

Článek

Pár slov na úvod

Nebudu v tomto článku fandit ani Trumpovi, ani Zelenskému, ale poukážu na fakta toho, co se vlastně včera v bílém domě odehrálo. Osobně jsem počítal sekundy, kdy zastánci jednoho či druhého budou dělat výtlak kritiky na jednoho či druhého a já se toho účastnit nechci. Proč? Za mě osobně totiž selhali oba dva.

Trumpův paradox

Trump deklaroval sjednání míru do 24 hodin a očividně toho nebude schopen ani do roka.

V rozhovoru Zelenskyj poukázal na to, že dohoda mezi USA a Ukrajinou je vlastně prázdná na jakékoliv bezpečnostní záruky a celkem naznačil, že se nenechá vydírat jenom proto, že je jeho země ve válce.

Trump na druhou stranu kope dlouhodobě do Zelenského. Ještě před schůzí mluvil bláboly o tom, že je to diktátor, že je opozice potlačená a volby jsou odložené a že Zelenskyj má jako prezident jenom 4% podporu obyvatel. Nic z toho není pravda. Ve válce z logistických důvodů není možné dělat volby a Zelenskyj skutečně nemá podporu 4 % obyvatel. Ale dejme tomu, budiž. Trump se k vícero lidem chová trochu mimoňsky.

Problém však je, že takhle si nedovolí chovat k Putinovi, který je reálně důvodem toho, proč Amerika tohle musí vůbec řešit. kritikou Zelenského se reálně nic nevyřešilo, ba naopak.

Selhání Zelenského

Selhání Zelenského zase přichází ze strany jeho navyknutí si na evropské potlesky a přívětivou Bidenovu administrativu. Trump je tvrdý vyjednavač a Zelenskyj se nedokázal diplomaticky adaptovat. Spousta lidí moralizuje, že se špatné oblékl, že málo děkoval apod. Za mě osobně to jsou naprosto sekundární prvky jeho selhání, které nejsou vesměs vůbec relevantní z pohledu diplomatické strategie vůči Trumpově administrativě.

Trump je obchodník. Zelenského diplomacie musí být v tomto duchu. Něco za něco. Bohužel pro něj a Ukrajinu je to však stále ve stylu Prosím dejte nám, protože musíte..

A musí Amerika vůbec pomáhat?

Sázka na krátkodobost se nevyplácí

Trumpova administrativa z diplomatického hlediska jede neskutečně krátkodobou strategii. Já být Američan, tak mám reálně obavy z tohohle chování. Proč? Protože při případném konfliktu s Čínou není vítězství zaručeno a každý spojenec je dobrý.

Ano, Evropa je z vojenského hlediska jako spojenec pro USA ve formě staříčka o berličce, ale to se může časem změnit, obzvlášť, pokud se bude Evropa od USA dále izolovat.

Jednoduše lze říct, že USA není povinna Ukrajině jakkoliv pomáhat, nicméně během tohoto procesu nepomoci není třeba do napadeného kopat, šířit o něm lži a ještě moralizovat a kázat Evropě. Prostě stačí nepomoct.

Když jdu po ulici a někdo mě zastaví s tím, že chce peníze a já vidím, že je to očividně alkoholik závislý na automatech, tak mu slušně řeknu, že mu nic nedám a nemusím během toho říkat poučky a moralizovat.

Pohled do ČR a EU

Foto: Foto: Aleksandra Szmigiel | Zdroj: Reuters

Zelenskyj a Tusk. Autor: Foto: Aleksandra Szmigiel | Zdroj: Reuters

V české republice zastánci Trumpa stále nepochopili, že Trump si sám tímhle škodí. Já osobně můžu adorovat Trumpa v rámci jeho vnitřní politiky, jako je odstup od zelené politiky, zrušení eko-ideologistických LGBT a jiných nesmyslů, boji proti ilegální migraci apod. Osobně to beru jako probuzení USA do nových zítřků. Bohužel, co se týče zahraniční politiky, tak to vypadá, že Trump je spíše na škodu a včerejší rozhovor před kamerami to jenom dokázal.

Vlastně nedokážu pochopit jak někdo v ČR může tleskat Trumpovi, jak to Zelenskému nandal a jaký to je „borec“, přitom se jedná o někoho, kdo nám jakožto Evropě dlouhodobě vyhrožuje cly a chodí nás poučovat. Trump není spojenec Evropy a já jsem za to rád, protože se Evropa díky tomu může také probrat.

Ale na druhou stranu se to nemusí vůbec vyplatit a Trumpovo chování může akorát ještě více spojit evropské socialisty a společenské inženýry. Což obzvlášť můžeme sledovat hned po předčasném ukončení rozhovoru, kdy řada evropských lídrů, i těch, kteří Trumpa podporují se spíše přiklonili na stranu Zelenského.

Problém je, že Evropa zase poplácá Zelenského po ramenou a stejně nechá Ukrajinu padnout. Velkohubá prohlášení evropských lídrů, včetně našeho premiéra, jsou vlastně naprosto prázdná.

Co to vše pro nás znamená?

Nové výzvy pro všechny

Po včerejšku vlastně prohráli úplně všichni. Zelenskyj, který nic nedostane. Evropa, která to teď bude muset sama na své náklady vyřešit. A Trump, který naprosto není schopen dosáhnout svých slibů a připravit USA na konflikt s Čínou.

Pro nás všechny to jsou nové výzvy a začátky. S velkou pravděpodobností dojde k vyššímu sbližování EU s Ukrajinou a ke většímu osamotnění Evropy, které povede k její soběstačnosti. Nicméně to není zaručeno a je pro to něco dělat a je sakra jisté, že to bude bolestivé.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám