Hlavní obsah
Internet a technologie

Volby přes datové schránky: budoucnost, nebo nesmysl?

Foto: Wikimedia Commons

Zatímco v zahraničí už online volby nejsou novinkou, Česko na ně teprve čeká. Mohou datové schránky otevřít cestu k modernímu hlasování a přilákat více voličů?

Článek

K 19. listopadu 2024 bylo aktivováno celkem 3 782 743 datových schránek. V celostátních volbách hlasuje průměrně přes 8 milionu lidí, takže necelá polovina voličů již přišla se schránkami alespoň nějakou formou do kontaktu. Proto by pro uživatele neměl být problém i hlasovat tímto způsobem. Část zletilých si schránku zřídila na vlastní žádost, zatímco zbytek ji zná díky svému podnikání. Samozřejmě by však nebylo možné využít podnikatelskou variantu k volbě.

Co je to datová schránka

Datová schránka je zabezpečený způsob online komunikace mezi občanem a státem nebo právnickou osobou a státem. Není omezena žádnou otevírací dobou a v případě úřední komunikace je zcela zdarma. Psát ale můžete i jiným držitelům internetových schránek - sice za poplatek, ale výrazně nižší, než kolik stojí poštovné doporučeného dopisu. Potvrzení o doručení obdržíte také, jen v elektronické podobě.

Úspěšnost doručení zprávy či dokumentu adresátovi přesahuje 99 %. Tato služba se však nestává populární jen pro svou spolehlivost. Další velkou výhodou je fakt, že se do ní můžete přihlásit odkudkoliv na světě, hned a několika jednoduchými způsoby. Veškerou komunikaci se státem tak budete mít snadno dostupnou na jednom místě během pár kliknutí. Pokud však stále preferujete „papír“, jednoduše si dokument vytisknete.

Foto: Upravený screenshot - Jakub Matyáš

Upravený snímek obrazovky z portálu datové schránky

Proč je to dobrý nápad

Digitalizace je naštěstí nezvratný proces a ani oblast voleb se jí časem nevyhne, navzdory konzervativcům. Pro datové schránky hovoří fakt, že jde o známý a stabilně fungující systém. Jen by se musel zvýšit počet schránek na všechny voliče, což by pravděpodobně znamenalo jejich povinné zavedení.

Systém eviduje všechny zprávy, datum a čas jejich odeslání, takže by snadno zvládl i evidenci odeslaných hlasů. Nastavení, aby šlo odeslat jen jednu zprávu obsahující hlasovací lístek, by také nemělo být technicky složité. Díky naprogramování by navíc odpadly „chybné volební hlasy“, například dva volební lístky v jedné obálce. Zároveň by se eliminovaly problémy s volebními lístky a voličskými průkazy, které často pošta není schopna doručit včas.

Nemusely by se tisknout miliony volebních lístků a při úplné digitalizaci by zmizely i náklady na volební komise. To by navíc vyřešilo problém radnic, které často nemohou najít dostatek členů volebních komisí kvůli nízké odměně. Největší přínos by však byl ve sčítání hlasů a jejich započítávání. Namísto zdlouhavého čekání na výsledky by mohla být k dispozici okamžitá statistika.

Další velkou výhodou by bylo usnadnění volby pro občany, kteří jsou během voleb v zahraničí. Celkově lze očekávat, že online volby by přilákaly zejména mladší generaci voličů, která dnes často k volbám nechodí.

V čem by mohla být volba přes datovou schránku problém

Na základě našich zkušeností s digitalizací státních služeb, které někoho může stát i kariéru v politice, je zde mnoho rizik. Masivní nárůst počtu uživatelů by systém pravděpodobně nezvládl, stejně jako zvýšenou zátěž ve volební dny. Bylo by třeba provést důkladné zátěžové testy a vše by si vyžádalo nemalé náklady.

Dále existuje významná část voličů, kteří nejsou technologicky gramotní. Nemají vlastní počítač a někdy ani chytrý telefon. Digitalizace je však nemůže připravit o právo na svobodnou volbu. Tito lidé budou inovaci hlasitě odmítat, a možná i protestovat proti změně zákona. Je pravděpodobné, že by je podpořila řada populistů a dezinformátorů, kteří by podněcovali obavy z volebních podvodů.

Registrace předem

Minimálně v první fázi by volby musely probíhat současně digitálně i fyzicky. Aby stát věděl, kolik lidí přijde volit, a tedy kolik lístků má nechat tisknout, musela by proběhnout registrace voličů předem. To by sice znamenalo určitou administrativní zátěž, ale zároveň by se tím eliminovaly problémy s doručováním lístků a ušetřily nemalé finanční prostředky.

Je to reálné?

I když cesta k nové podobě voleb nebude jednoduchá, realizovatelná je. Jen se obávám, že bychom byli svědky dlouhých sporů mezi vládou a opozicí, které by odradily mnoho podporovatelů ještě před samotným spuštěním inovace.

Ať už stát půjde cestou datových schránek, nebo jinou cestou, digitalizace voleb je nutným krokem. V 21. století již nelze pracovat jako za Rakouska-Uherska ani v oblasti voleb.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám