Hlavní obsah
Názory a úvahy

Babišova spálená země nebo Fialovo fantazírování o německých platech. Ani jedno zjevně není pravda

Foto: Jakub Michálek

Babiš navázal na Zemana a představuje spálenou zemi, Fiala zase lakuje situaci na růžovo a halucinuje o německých platech. Ani jedno není pravda. Pojďme si napřímo říct, jak na tom jsme.

Článek

Milí spoluobčané,

Rád bych popřál nám všem všechno dobré do nového roku a hodně zdraví a štěstí našim blízkým. Nový rok je ovšem také příležitost pro bilanci. Jsme v posledním roce vlády a v roce 2025 nás čekají volby do sněmovny. Pojďme si napřímo říct pravdu, jak na tom jsme a jak se posunout dopředu.

Střízlivý pohled, nikoliv pohled ovlivněný silvestrovkými bublinkami a propitou nocí, nebo horečnou snahou Fialy a Babiše vykreslit naši situaci v zářících, respektive temných barvách.

Pochvalme věci, které se nám jako zemi povedly, a naopak nalijme si čistého vína tam, kde se nám tolik nedařilo.

Po přiznání skutečného stavu si budeme moci oddychnout, že už se nemusíme přetvařovat. Pak můžeme optimisticky vyrazit k nápravě. Teprve po pravdivém pochopení situace bude možná skutečná změna.

Hlavní problém je zřejmý: Česká ekonomika od covidu více méně stagnuje. Úmyslně vynechávám přesná čísla vývoje HDP, protože neříkají to důležité.

Nejprve ale to dobré. Nejsem fanoušek toho, že se na všechno hází špína, takže začnu tím, co se nám podařilo. Vláda našla odvahu udělat některé nezbytné kroky.

  1. Schválila důchodovou reformu, což je záslužný a nezbytný krok, byť nakonec hodila přes palubu 140 tisíc lidí v náročných profesích.
  2. Zvládli jsme přistěhovalé Ukrajinky s malými dětmi, které utekly před válkou. Menším kazem na kráse je, že neumíme vyhošťovat ty Ukrajince, kteří tu opakovaně dělají výtržnictví, a navíc se tu skrývají před odvodem. Nebo striktně zasahovat proti přistěhovalcům, kde vidí tajné služby bezpečnostní riziko.
  3. Záslužné jsou naopak investice do naší armády, které začala už Babišova vláda, a to navzdory komunistům.
  4. Dostatek plynu, zahraniční politika či výstavba dálnic, do které dala vláda takřka veškeré volné peníze.
  5. Také “pravicový” Stanjura našel odvahu zvýšit daň z nemovitosti, které jsou jedny z nejmenších v Evropě a lákají sem západní i východní investory do realit. Daňový mix trestající práci a podporující neomezené zdražování bydlení není zrovna recept na prosperitu. Tempo snižování dluhu však je stále příliš pomalé.

Nelze ale přehlížet, že vláda nepopisuje zásadní věci věci pravdivě.

  1. Ani zdaleka se neblížíme německým platům, reálné mzdy pořád zůstávají pod úrovní roku 2019.
  2. Vláda rozhodně neplní program na 93 %, jak hlásají titulky.
  3. Stanjurův rozpočet se opírá o vyfabrikovaná čísla.
  4. Směšný je i údajný důvod odvolání Ivana Bartoše, kterým měly být chyby v digitalizaci a přílišná pomalost, aby vláda následně odložila digitalizaci napříč všemi ministerstvy o dva roky. Přitom Bartoš zprovoznil eDoklady, které dnes už fungují naplno a byl jediný, kdo digitalizaci stavebního řízení posunul dopředu. Jeho Portál stavebníka ho nakonec ještě dlouho přežije.
  5. Už zapadla falešná zpráva Petra Fialy pár dní před krajskými volbami, že vyjednal miliardy navíc od EU na povodně. Když jsem zjistil, že i nás s tím podvedl, že to byla jen vějička na voliče, pochopil jsem konečně, že to není náhoda, že vláda zanedbala a odložila klíčové kroky k prosperitě. Ale že tam je problém s charakterem.

Česko je teď v zajetí stagnace, stagnace vyvolané vnějšími trablemi: drahými energiemi kvůli válce a potížemi německé ekonomiky. Stejně jako Německo jsme podcenili modernizaci a inovace, jak píše Wolfgang Münchau v knize o konci německého ekonomického zázraku.

Narozdíl od Německa jsme to nezhoršili odstavením jádra, ale zase Němci mají náskok 20 let, o které nás zbrzdil komunismus. Je jen na nás, jak se k téhle dnešní situaci postavíme. Protože ekonomicky si zas tak skvěle nevedeme. Náš ekonom mi poslal tenhle graf:

Foto: Jakub Michálek

Dotahování se nekoná, naopak naše platy těžce zaostávají.

Prvním krokem je si to upřímně popsat.

Dva největší bloky vedené Babišem a Fialou nepředstavily žádný reálný recept, jenom rétoriku a marketing.

Z logiky věci je jasné, co je potřeba.

Předně musíme pomoci lidem, na které tvrdě dopadla drahota a propad životní úrovně, ti potřebují okamžitou pomoc. To má dnes dopad už i na střední třídu. Proto jsme jako Piráti tlačili na navýšení rodičovského příspěvku, který se inflací znehodnotil o desítky procent.

Za druhé potřebujeme rozhýbat ekonomiku. Stát tu není od toho, aby lidem řídil životy. Současně platí, že stát rozhodujícím způsobem určuje podmínky a regulace ohledně dostupnosti bydlení, podmínek pro inovace jako jsou startupy nebo zahraniční investice do chipů. Piráti představili svůj ekonomický plán Republika v pohybu. Součástí toho by nutně měly být i úspory v chodu státu, který za 30 let narostl do přebujelých rozměrů a slavná pravice ani „manažer“ Babiš s tím neudělaly nic. I tyto reformy je třeba rozhýbat.

Za třetí potřebujeme, aby růst skutečně protekl, nebo aspoň prokapával ke všem vrstvám. Nesledujme jen růst HDP, ale jak se reálně daří různým skupinám - středněpříjmovým rodinám s dětmi, samoživitelkám na venkově nebo jednočlenným domácnostem seniorů ve městech. Kdo těží z růstu HDP? Většina populace v poslední době bohužel ne. Hezky o tom píše třeba Martin Kábrt na stránkách ČNB v článku o dopadech inflace v roce 2022. Proto stejně pozorně jako růst HDP musíme sledovat i peníze průměrné domácnosti, které zbydou po zaplacení nájmu a energií, tedy disponibilní příjem. Ten ale dnes stát zjišťuje ze statistiky se zpožděním několika let.

Rok 2024 byl přelomovým i pro Pirátskou stranu, která slavila 15 let od svého vzniku v Česku.

U Pirátů převzal kormidlo Zdeněk Hřib. Prosadil reformy a stranu vycentroval

Pro nás Piráty byl poslední rok velká změna. Byli jsme odejiti z Fialovy vlády, kde jsme byli občas jediní rebelové, ale využili jsme to nakonec jako příležitost udělat tolik potřebné reformy vlastní strany a zbavit se věcí a lidí, kteří byli spíš přítěží.

Ještě zpátky k té vládě a stavebnímu řízení. Oficiální důvod nám mnozí říkali už na začátku, že nás chtějí ti, kdo tahají za nitky a zájmové skupiny „uvařit“ právě na stavebním řízení. Kritizovali Ivana Bartoše, že je pomalá digitalizace stavebního řízení, aby ji sami nakonec o 3 roky odložili. Ale po Ivanu Batoši zbude Portál stavebníka a digitální stavební dokumentace. Ačkoliv v digitalizaci stavebního řízení udělal chyby, které sám veřejně řekl a mohl systém nasazovat opatrněji, babišovci zde měli za 8 let před tím, co seděli na ministerstvu pro místní rozvoj, výsledek nula a po něm za Kupky a Kulhánka už bude výsledek taky nula, tedy pokud nepočítáme vytváření analýz a auditů.

Navzdory tomu, co nám někteří věští a co by si přáli, nejsou Piráti potopená loď. Právě naopak, zacpali jsme díry, nabíráme a rosteme. Ivan Bartoš zůstává v našem týmu ve sněmovně a napřímo mluví o tom, co potřebujeme jako stát změnit, protože ve vládě byl, o změny se snažil a viděl, proč to často nešlo.

Kormidlo převzal Zdeněk Hřib, zkušený bývalý primátor z Prahy. Říkají o něm, že je „vidlák ze Slavičína“ nebo že je naopak „arogantní“. Ale vůči komu? Pokud jsou to různí šíbři, tak jen ať je k nim arogantní. Je to na rozdíl od nich normální člověk: do práce na magistrát jezdí metrem, bydlí na sídláku a hlavně má výsledky, tak jakápak arogance. Za něho se podařilo zahájit stavbu metra D, prodloužit tramvaje a povolit další část okruhu kolem Prahy. Potvrdila se jeho slova, že je třeba vyměnit vedení dopravního podniku, kde chobotnice lidí napojených na TOP09 a STAN rozjela utajené korupční schéma známé jako Dozimetr.

A Zdeněk má hlavně za sebou skvělý tým, který konečně udělal reformy v řízení Pirátské strany, aby víc pracovala pro vás, pro občany, a zbavili jsme se žabomyších válek. Odešli „komunisti“, uzavřeli jsme internetovou diskusi. Taky jsme výrazně zlepšili způsob řízení. V důsledku toho nás celá eskapáda s vládou jako stranu výrazně posílila a sjednotila.

Zablokovaná země

Kde jsou tedy po pravdě největší problémy?

  1. Fialovi lidé čtyři roky blokovali a odkládali kroku proti drahotě bydlení a nájmů. Tj. aby se schválil zákon o dostupném bydlení.
  2. Fialův ministr Stanjura neudělal skoro nic pro nastartování ekonomiky, třeba lepší podmínky pro startupy, pouze minimum pro výnosnější penzijní fondy a silnější český kapitál. Naopak vystrašil investory různými kejklemi, ať už účelovou změnou podmínek pro vyvlastnění ČEZu, které neudělal, nebo návrhy na zpětné snížení podpory obnovitelných zdrojů, které taky nakonec neprošlo. I tak to vyvolalo chaos.
  3. Nedošlo k proškrtání agend úředníků, stále máme 6000 obcí, 14 krajů, pět úrovní soudů, které si mezi sebou pinkají případy, 3 tajné služby, 8 kontrolních úřadů na zemědělce, nesmyslné živnostenské úřady, 3 instituce vybírající daně a odvody nebo tisíce úřadů, které se vyjadřují ve stavebním řízení.
  4. Vůbec nedošlo k zainteresování obcí a krajů na tom, aby se firmám na jejich území dařilo, podle principu účasti na zisku - Baťa by zaplakal. Česko má skvěle našlápnuto v solárech, ale zaspalo u větrníků. Chybí motivace obcí, kterou jsme jako Piráti navrhli do zákona. Podpora poctivé podnikavosti se musí rentovat. Naopak Stanjurovo ministerstvo financí předložilo poslancům paskvil, podle kterého kraj, kde se rozdělí obec, dostane 2 miliony ročně navíc. Politika postavená na hlavu.
  5. STAN podal mizerný výkon na školství, střídali ministry jak ponožky, místo špičkových vzdělávacích plánů máme nevyrovnanou soupisku abstraktních záměrů, takovou všehochuť bez jasného směru. To mě štve, protože to má dopad na celou generaci a polovičatá vzdělávací reforma bude mít dopad i na moje děti a na vývoj země dokády dopředu.
  6. V oblasti životního prostředí hrál Fialův vládnoucí blok, dříve tzv. demokratický blok, mrtvého brouka. Neudělali vůbec nic pro to, aby Česko připravili na rozšíření emisních povolenek. Čili hrozí nám opět černý scénář, že zavedou nové poplatky, za které si budou oligarchové zvelebovat továrny, a všechno se to hodí na Brusel. Nebo další odfláknuté programy pro elektroauta, kde není zohledněno, kolik kdo najezdí, nebo na oprav dům po babičce, pro lidi, co mají více domů atd. V řadě oblastí prostě jen pokračuje Stanjurova dotační ekonomika, kde dělají jen dotační kroku pro své skalní voliče, ale jen chabé reformy. A dvouprocentní lidovci sedí na bilionovém rozpočtu na ekologické investice, který dál putuje z poloviny k oligarchům. Myšlenka Green Dealu byla správná, ale Fiala a Babiš, kteří ho dojednali, měli dohlédnout taky na to, aby dotace fakt měly efekt a nesloužili jen k navýšení miliardových zisků několika uhlobaronů a agrobaronů.

Zadlužování není řešení

Babišův blok s komunisty a motoristy proti tomu nabízí všechno všem. Tedy zadlužování, což taky není správná cesta. Dnešní zadlužování, jak připomněl bývalý guvernér Rusnok, je výsledkem snížení daní hlavně nejbohatším zaměstnancům, které proběhlo v roce 2019, a to čistě na dluh. Tzv. zrušení superhrubé mzdy mělo trvat dva roky, ale trvá doteď. Paní Schillerová to tehdy slíbila Zemanovi, ale zapomněla to napsat do zákona. Společné děťátko ODS, ANO a SPD tehdy pomohlo každému poslanci, aby získal 7000 tisíc na daních měsíčně (!) do kapsy navíc, zatímco u průměrné mzdy a středních vrstev byla úspora na daních řádově menší.

Představa, že EET napraví deficit 650 miliard, co zrušení superhrubé mzdy přineslo, nebo že vydělá 2 biliony na důchodovou reformu, je taky chiméra. Začít bychom měli digitalizací účtenek, abychom nedostávali papírky při platbě kartou a statistici měli aktuální ceny. Ale hlavně podpořit, aby policie měla elitní detektivy schopné vyšetřovat hospodařinu a korupci. Asi chápete, proč toto staré struktury nechtějí a policisté na složité podvody mnohdy nestačí.

Veřejnost taky dožralo, jak si Fialův blok navrhl zvýšit platy politiků o 14 % a lživě se vymlouval na Ústavní soud. Nakonec vláda zkopírovala návrhy Pirátů na zastropování ročního nárůstu platů politiků. A taky zkopírovali náš návrh proti kumulaci platů. Ale to vše jsou drobky, sice veřejností ostře sledované, ale vůbec neřeší základní problém, a to stagnaci země, která nás dohnala a které jsme věnovali plán Republika v pohybu.

Jak vyzněly novoroční projevy? Fiala sice zkritizoval Babiše jako prodavače strachu, ale jeho vlastní vinou Česko zaspalo. Když se bavíme o strachu, Česko kvůli Fialovi zaspalo i v čelení dezinformacím, když Fiala dva roky neumožnil svému vlastnímu zmocněnci proti dezinformacím panu Klímovi normální práci. ODS na tom neměla zájem a do dneška to pořádně nefunguje a jede se v bojových podmínkách.

Přesto všechno říkám:

Hlavně optimismus. Leccos se nám v následujících letech může povést, nejsme národ nešiků.

Rok 2025 skutečně bude rokem rozhodujícím. Jak Fiala, tak Babiš mají část pravdy, především, když mluví o tom druhém. Ani jeden blok ale nepřináší cestu dopředu.

Hodně se mě ptáte na nepravděpodobnější scénář na rok 2025, tedy vládu Babiše opřenou o komunisty a motoristy. Mohu se mýlit, ale předně považuji za nepravděpodobné, že by Babiš vedl Česko k totalitě nebo úslužnosti vůči Putinovi, potud je Fialova kritika podle mě lichá. Je to už starší pán, má majetek na západě, je hodně závislý na evropských dotacích a chybí mu hlavně vliv a respekt v Evropě. Pravda je, že hranice je vratká a Babiš převzal hnědou rétoriku a přešel z Macronovy frakce do hnědé frakce.

Stejně si myslím, že v českém ústavním systému je daleko pravděpodobnější scénář, že prostě bude vládnout jako v letech 2017-2021, tedy pobíhat podle toho, kam zrovna míří televizní kamery a řídit stát jako směsici populismu, marketingu a chaosu. Bez jakýchkoliv větších reforem, s velkým humbukem a bitím se v prsa, co všechno vyjednal v EU (pamatujete třeba Babišovu výjimku pro reverse charge? Skončila v propadlišti dějin, byl to jen humbuk). Fialové strašení Východem je levné, není potřeba nic vymýšlet, není potřeba nic dělat. Je stejné jako strašení válkou, které zní z Babišova bloku. Strašení, ať už z té či oné strany, jen vypíná mozek a nakonec jen prohloubí příkopy mezi lidmi.

Mentality těchto dvou bloků, kdy Babiš tvrdí, že je všechno špatně a ve vládě nemá žádný plán a Fiala zas, že není potřeba nic dělat, jsou hlavní překážkou toho posunout Česko dopředu. Vidíte tyhle bloky, jejich strašení a jejich blokování změn, které se propsalo do toho, že už od covidu stagnujeme? Tyhle bloky a jejich mentalita, neschopnost pravdivě popsat a schopně řešit naši situaci, to jsou reální strašáci pro budoucnost země. Babišův chaos a Fialova prázdná rétorika. Pojďme to společně změnit. Začít můžete třeba tím, že se nalodíte k Pirátům :-).

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz