Hlavní obsah
Názory a úvahy

Demokracii musíme před oligarchy chránit, dnes i v budoucnu

Foto: Jakub Michálek

Dnes kvůli zpřísnění zákona o střetu zájmů svědčím u Ústavního soudu. Jde o vymahatelnost pravidla, že politici nesmí vlastnit média. ANO podalo stížnost, že chudák šéf oligarcha přišel o svá práva.

Článek

Nejvíc je štve, že se mi podařilo navzdory všem jejich zdržovacím taktikám a obstrukcím změnu prosadit. Babišem ovládaná média to onálepkovala Lex Babiš - hezký příklad egoismu… ale mně je úplně jedno, který oligarcha to zrovna je, já se hlavně nechci probudit v nesvobodném a zkorumpovaném režimu, jako je Ruská federace a tuto cestu nastoupilo i Maďarsko.

Ničení firem mimo mocenský oligopol, zkorumpovaní úředníci, justice a policie, mladí lidé utíkající za hranice, perzekuce opozice a nepohodlných a k tomu všemu jistota chabého ekonomického výkonu a chudnutí.

Že zabráníme koncentraci moci oligarchů a médií jsme slíbili voličům a následně nás 840 tisíc lidí zvolilo. Původně to slíbila i vláda, která už pomalu couvá a další zpřísnění pravidel proti střetu zájmů přestává podporovat… ale snad se pochlapí.

Tak si na to pojďme posvítit, o co jde. Jak jsem se popasoval se zdržovačkami ANO? Po roce obstrukcí jsem změnu navrhl jako součást rozšíření kompetencí Úřadu pro dohled nad politickými stranami, který nově střet zájmů hlídá. Anonisti vám budou tvrdit, že to je přílepek… houby přílepek, ty podávají oni sami (pamětníci vzpomenou třeba na Faltýnka a významnou tržní sílu v zemědělství). Je to pozměňovací návrh, který úzce souvisel s projednávanou věcí. Je to skvělá změna, která tu měla platit už léta, aby si ze státu nedělali nenažraní oligarchové koryto. Všichni víme, proč to anonisti všemi cestami zpochybňují, určitě ne kvůli čistotě procedur. Ono když se vám díky vládě zvýší dotace z miliardy ročně na dvě a když vás vlastní novináři chválí i za přešlapy, tak to se hned vládne lépe.

Občas dostanu dotaz, proč se přísnější zákon o střetu zájmů nevztahuje na online média. Odpověď je jednoduchá a každý legislativec ji chápe. Žádný zákon doteď online média neupravuje. Jinak je to u novin, televize nebo rádia, které mají vlastní zákony. Mojí ambicí nebylo vytvořit celé nové odvětví regulace online médií, ale zajistit, že si nikdo nebude ze zákonů dělat trhací kalendář a obcházet je přes svěřenské fondy. Není to tedy díra ani chyba, prostě jen fakt, že větší změny musí připravovat ministerstvo po diskusi s trhem. Kdybych takový návrh podal, tak by to teprve byl přílepek.

PS: Jo, mimochodem nový vlastník prý nechal Babišovi politicky angažované aparátčíky Nachtigala, Plesla a spol. u kormidla v Mafře až do voleb 2025. Přišlo mi to, že se tam nic nezměnilo, dál pokračuje stranický tisk a klesají tržby. Pak jsem se dozvěděl z dobrého zdroje, že mají tajnou dohodu. Babiš sice Mafru prodal, ale stejně ještě aspoň rok budou psát podle zájmů majitele a budou tam sedět jeho lidi. Každá aliance oligarchů ale jednou skončí. Tak si držme palce. Myslím, že navzdory všem vadám můžeme být za naši demokracii rádi.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz