Článek
V tomto blogu si řekneme, jak na korespondenční volbu. Online formuláře vytvořila Digitální a informační agentura založená Ivanem Bartošem. Další možnosti jak volit ze zahraničí bez využití volby poštou najdete zde.
1. Mohu volit ze zahraničí?
Ze zahraničí můžete volit, pokud:
- jste občanem ČR, který pobývá nebo bude pobývat v zahraničí,
- máte v zahraničí adresu, kam vám lze doručit hlasovací balíček,
- vyřídíte si zápis, pokud nejste u svého zastupitelského úřadu zapsaní, do 24. srpna 2025, 16:00 hodin,
- požádáte si o korespondenční volbu do 29. srpna 2025, 16:00 hodin.
Lze volit skoro ve všech zemích, výjimkou jsou země jako Severní Korea (viz plný seznam států zde).
2. Digitální identita
Nejjednodušší cestou, jak volit je vyřídit si digitální identitu. V praxi jsou následující možnosti: bankovní identita a datová schránka.
2.1 Bankovní identita
Následující banky umožňují zřídit si bankovní identitu, která vám umožní používat Portál občana. Nemusíte chodit do banky, pokud už v některé z následujících bank máte svůj účet. Pokud si chcete bankovní identitu zřídit, pokračujte na stránku své banky v dolní části webu Bank ID.

Seznam bank, které nabízejí bankovní identitu.
2.2 Datová schránka
Pokud již máte datovou schránku, můžete se přes ni přihlásit do Portálu občana. Pokud nemáte datovku, můžete si ji zřídit na Czech Pointu. Seznam Czech Pointů v ČR i na zastupitelských úřadech je na webu Digitální informační agentury.
2.3 Další možnosti
Stejně tak můžete pro přihlášení do Portálu občana použít Mobilní klíč eGovernmentu nebo NIA ID, o které si můžete předem požádat, potom navštívit Czech Point a předvyplnit si žádost, viz zde.
3. Zápis do seznamu vedeného zastupitelským úřadem
Pokud nejste zapsáni ve zvláštním seznamu (např. jste ještě nevolili v dané zemi), je nutné se nejprve zapsat do zvláštního seznamu. Seznam vede zastupitelský úřad, například velvyslanectví nebo konzulát.
Zápis do zvláštního seznam je nutné učinit do 24. srpna 2025, 16:00 hodin (40 dnů před prvním dnem voleb).
Žádost se podává přes tento formulář, který byste měli mít po přihlášení do Portálu občana předvyplněný. K formuláři se také dostane z hlavní stránky Portálu občana přes nabídku Korespondenční volby > Žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů.

Měníte-li zemi, kde pobýváte, podejte souběžně také žádost o výmaz ze zvláštního seznamu z této jiné země.
4. Žádost o hlasovací balíček
Požádat o hlasovací balíček je nutné do 29. srpna 2025, 16:00 hodin (35 dnů před prvním dnem voleb).
Žádost se podává přes tento formulář. K formuláři se také dostane z hlavní stránky Portálu občana přes nabídku Korespondenční volby > Žádost o vydání písemností ke korespondenčnímu hlasování.
O hlasovací balíček si můžete požádat ihned po vyplnění žádosti o zápis do zvláštního seznamu.
5. Co najdete v hlasovacím balíčku?
- Doručovací obálka
- Úřední obálka
- Identifikační lístek
- Přiložený návod
6. Vytiskněte si hlasovací lístek
Hlasovací lístek si vytiskněte sami z webových stránek Ministerstva vnitra.
Odkaz doplníme, jakmile budou kandidátní listiny zveřejněny. Web bude členěn podle zastupitelských úřadů (ZÚ), takže zvolíte ten, u kterého jste podali žádost. Podle něj pak snadno vyberete správný hlasovací lístek s kandidátními listinami.
Každý zastupitelský úřad spadá podle polohy pod jeden ze čtyř krajů a od toho se odvíjí krajské kandidátky, ze kterých si můžete vybírat. Voliči v západní Evropě tak budou volit z kandidátů v Moravskoslezském kraji.
- Oblast 1 – Západní Evropa spadá pod Moravskoslezský kraj
- Oblast 2 – Ostatní Evropa spadá pod Jihomoravský kraj
- Oblast 3 – Amerika spadá pod Středočeský kraj
- Oblast 4 – Ostatní svět spadá pod Prahu.
Viz mapka a informace z webu Ministerstva zahraničí.

7. Hlasování a odeslání volby poštou
- Na vytištěném hlasovacím lístku můžete dát až 4 preferenční hlasy kandidujícím osobnostem, které upřednostňujete. Stačí zakroužkovat pořadové číslo.
- Vložte vybraný hlasovací lístek politické strany do hlasovací úřední obálky, kterou nezalepujete.
- Identifikační lístek podepište
- Hlasovací úřední obálku a identifikační lístek vložte do doručovací obálky, zalepte, nalepte známku a odešlete na adresu zastupitelského úřadu (měla by být předvyplněna)
- Doručovací obálka musí být doručena na zastupitelský úřad nejpozději v okamžiku ukončení hlasování ve volební místnosti daného úřadu. Tento čas se může lišit podle konkrétního zastupitelského úřadu. Doporučujeme proto odeslat obálku s dostatečným předstihem, aby byla na úřad doručena včas.
Proč stojí za to volit!
Volit znamená, že můžete rozhodnout o budoucnosti Česka, i když jste zrovna v zahraničí. Vaše zkušenost, nadhled a hlas mají váhu. I díky vám se do politiky dostávají lidé, kteří chtějí Česko otevřené, důvěryhodné a férové.
Zdroje
Autor je poslanec za Piráty a jeden z předkladatelů korespondenční volby. Tímto děkuje za připomínky Ministerstvu zahraničních věcí.