Článek
Historické navýšení proběhlo již od ledna letošního roku, kdy minimální mzda vzrostla o 1 600 korun na 18 900 korun, což je zhruba 41 % letošní průměrné mzdy. Nyní vláda schválila novelu zákoníku práce, která zavádí mechanismus valorizace této mzdy. V následujících letech tedy dojde k dalším významným pravidelným nárůstům tak, aby do pěti let dosáhla alespoň na 47 % průměrné mzdy. Proč?
Myslíme na zaměstnance i firmy
Nová pravidla přinesou jistotu předvídatelného nárůstu mezd. Zaměstnancům zvýší příjem do rodinného rozpočtu. Nezapomínáme ale ani na zaměstnavatele. Růst mezd bude pozvolný, aby firmy změna nezatížila nárazově a nedošlo k propouštění.
Navíc zaměstnavatelům snížíme administrativní zátěž. Zrušíme složitý a přežitý koncept zaručené mzdy, nad jehož byrokratickou náročností se podivovali dokonce i z Bruselu.
Nově pak zavedeme tzv. zaručený plat, který se ale bude týkat jen zaměstnanců ve veřejných službách a státní správě. Zaměstnanci v soukromé sféře budou před nepřiměřeně nízkým oceněním práce chránění výrazně vyšší minimální mzdou stanovenou dle valorizačního mechanismu.
Práce se musí vyplatit
Dle statistik v loňském roce pracovalo za minimální mzdu přibližně 130 tisíc lidí. Zvýšení minimální mzdy bude mít dopad nejen na samotné zaměstnance, ale na celé rodiny, kterým se postupně navýší rodinný rozpočet.
V praxi často narážíme na situaci, kdy lidé zůstávají doma na dávkách, protože se jim nevyplatí pracovat. To je prostě strašně špatně – pro stát i pro ně samotné. Právě k řešení této situace by mělo postupné navýšení minimální mzdy vést. Zajistí totiž důstojné platy i v méně kvalifikovaných profesích. Stejný cíl sleduje i plánovaná reforma systému sociálních dávek, kterou lidovec Marian Jurečka připravuje na ministerstvu práce. O té se ale rozepíši zase v jiném textu…
Novelu, která zajistí pravidelné zvyšování minimální mzdy, nyní projednáme s kolegy v Poslanecké sněmovně a Senátu. Účinnost je plánována na 1. července 2024. Ministerstvo práce a sociálních věcí bude výši minimální mzdy pro každý příslušný kalendářní rok vyhlašovat do 30. září předchozího roku. Nejnižší mzda tedy bude poprvé stanovena na základě valorizačního mechanismu pro rok 2025, kdy poměr k průměrné mzdě bude činit 42,2 %.