Hlavní obsah

Kauza sexuálního zneužívání knězem P. Jindřichem Čoupkem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Farní tým - Přímětice

Kněz - P. Jindřich Čoupek - obviněný ze sex. zneužívání

11. 1. 15:01

Včera (10.1.2023) byly v médiích zveřejněny informace o podezření na sexuální zneužívání nezletilé dívky na Znojemsku. Co se stalo? Vice informací zde.

Článek

V médiích se včera (10.1.2023) objevila informace o zneužívání nespecifikované osoby knězem - P. Jindřichem Čoupkem. Tento čin byl biskupství oznámen v roce 2019. V něm bylo uvedeno, že před 13 lety mohlo dojít k sexuálnímu obtěžování. Biskupství podalo na Krajské státní zastupitelství trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu. Případ je však s největší pravděpodobností promlčený. V současné době je P. Čoupek odstaven ze služby a případ nyní interně prošetřuje Biskupství brněnské. Kněz do teď působil ve farnosti Prosiměřice, pod kterou spadají i okolní obce.

Formační pokání s bazénem v Itálii

Čeho se v současné době všichni nejvíce obávají je, že kněz odejde bez trestu. Podobným případem je i příběh Marecela Puváka. Římskokatolický kněz měl mít v Polsku sex s hendikepovaným nezletilým. Nakonec se ukázalo, že se jednalo o léčku na pedofily, kterou přichystal polský podnikatel, který kněze natočil a předal tamním úřadům. Jako trest mu bylo uloženo formační pokání v Itálii. To už rovnou mohli říct, že ho pošlou na dovolenou.

Sadistický kněz zpátky v klášteře

Nedávným případem kněze P. Tomáše Plavnického se zabývali kriminalisté, na základě podnětu Karlovarské nemocnice, která jej předala policii kvůli neoprávněnému odebírání tkání. Policie při domovní prohlídce u sadistického kněze našla kanystry s dezinfekcí, skalpely a další chirurgické nástroje. Ten nastoupil dobrovolnou léčbu v psychiatrické léčebně a místo osmi let vězení vyvázl s podmínkou. Více zde.

Přímá citace vyjádření Biskupství brněnského ke kauze Jindřicha Čoupka:

Biskupství brněnské obdrželo v únoru 2019 podnět, v němž bylo uvedeno, že před třinácti lety mělo pravděpodobně dojít k sexuálnímu obtěžování jisté osoby knězem Mgr. J.Č. působícím na Znojemsku. Biskupství brněnské na uvedený podnět reagovalo tím, že podalo na Krajské státní zastupitelství trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu. To věc postoupilo Okresnímu státnímu zastupitelství ve Znojmě, které ve spolupráci s policií věc vyšetřilo a došlo k závěru, že skutek se s největší pravděpodobností nestal. Pokud by se popsaný skutek stal, byl by takový trestný čin již promlčený. Proto v květnu 2019 Okresní státní zastupitelství ve Znojmě věc odložilo, o čemž vyrozumělo i osobu, která podnět podala. V prosinci loňského roku podala tatáž osoba další podnět k prošetření nevhodného jednání kněze Mgr. J.Č. Na základě této skutečnosti bylo brněnským biskupstvím neprodleně zahájeno - v souladu s platnou normou vatikánské Kongregace pro nauku víry - předběžné šetření a bylo učiněno preventivní opatření formou zákonného příkazu dle církevního práva vůči osobě Mgr. J.Č. Toto opatření se týká především pozastavení výkonu úřadu faráře, příkazu pobytu mimo farnost, zákazu pastorační práce s mládeží. Jmenovanému byl nařízen kontakt s psychologem a byl mu přidělen stálý dohled zkušeného tutora. Toto opatření se vydalo v rámci preventivní ochrany možné oběti. Nyní brněnské biskupství provádí interní šetření celé záležitosti. Po jeho skončení budou na základě zjištěných skutečností stanoveny další kroky.
Biskupství brněnské
11. 1. 2023

Pokud Vás článek zaujal, budu rád za sledování na platformě Seznam Medium. Novinky, aktuality a zákulisní informace najdete na mém Twittru.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz