Článek
Vyrážím na Říp. Ne poprvé, ale dnes s úplně jinýma očima. Vždycky jsem to bral jako klasiku – kopec s rotundou, pověst o praotci Čechovi, trochu historie a pěkný výhled. Jenže pak jsem si přečetl, co nedávno zjistili geologové, a najednou je to výlet do dávné minulosti, která by si zasloužila vlastní dokument na Netflixu. Věděli jste, že ta naše národní hora je vlastně zkamenělé lávové jezero? Já taky ne.
Vědci z Univerzity Karlovy a Akademie věd přišli s objevem, který přepisuje školní výklady. Podle nejnovějších výzkumů vznikl Říp výbuchem maarového vulkánu. Zní to hrozivě a přesně tak to asi i vypadalo – stoupající magma se potkalo s podzemní vodou a výsledkem byla pořádná sopečná rána. Vznikl kráter, který se následně zaplnil lávou, ta ztuhla… a voilà – hora Říp, jak ji známe dnes.
To ale není všechno. Uvnitř hory se nachází masa tmavé sopečné horniny s takzvanými sloupcovitými puklinami. Přesně ten typ útvaru, který najdete třeba na Islandu. A najednou se z nenápadného českého kopce stává geologický poklad. Upřímně, když jsem o tom četl, musel jsem se na to jet podívat znovu. Jen tentokrát ne jako turista, ale jako zvědavec, co si chce sáhnout na zkamenělou žhavou minulost.
A co mě překvapilo nejvíc? Ten kontrast. Stojíte u rotundy sv. Jiří a sv. Vojtěcha, dýchá na vás tisíciletá historie a zároveň víte, že pod vámi je ztuhlý zbytek pradávného lávového pekla. Kdyby mi tohle někdo řekl ve škole, možná bych dával v hodinách zeměpisu větší pozor.
Říp má zvláštní kouzlo – i když ho znáte od dětství, dokáže vás překvapit. A teď má důvodů k návštěvě ještě víc. Není to jen místo pověstí a symbol české státnosti, ale taky okno do sopečné minulosti naší krajiny. Takže jestli hledáte výlet, který má duši, historii a teď i trochu vědeckého napětí, sbalte batoh a vyrazte. Já tam byl – a stálo to za to.
Zdroje: