Hlavní obsah
Sport

Co dnes dělají bývalí hvězdní spoluhráči ze Sparty, „nechtěný“ Florin Nita a „zrádce“ Nico Stanciu?

Foto: Jan Mareš

Ilustrační foto

Dva dlouholetí rumunští reprezentanti, kteří prošli klubem FCSB (dříve Steaua Bukurešť), se potkali svého času v pražské Spartě. Oba se nesmazatelné zapsali do historie české nejvyšší fotbalové soutěže. Po letech spolu hrají znovu v jednom klubu.

Článek

Florin Constantin Niță

Odchovanec Steauy Bukurešť (dnes FCSB), v které v sezónách 2013/14 a 2014/15 získal ligový titul. Do Sparty přestoupil už jako velmi zkušený brankář, mezinárodně ostřílený. V únoru 2018 nahradil výborného slovenského brankáře Martina Dúbravku, který přestoupil do Newcastle United. Florinu Nitovi v té době bylo už přes 30 let.

Byl rumunským reprezentačním brankářem číslo jedna. V národním týmu své země debutoval pozdě, už jako třicátník. Jen pár měsíců před přestupem do Sparty, v listopadu 2017 proti Turecku. Na Letné se stal okamžitě brankářskou jedničkou. V jarní části sezony nastoupil do 14 zápasů, ve kterých vychytal 6 čistých kont.

Florin Nita je brankářem „starého střihu“. Takový „rumunský Martin Vaniak“. Famózní na čáře. „Čaroděj“, který dokáže vykouzlit fantastické zákroky. Neuvěřitelně mrštný. Se skvělým reflexem. Trochu horší byl vždy při vybíhání na vysoké míče. Při 184 centimetrech na to nemá ani ideální výšku. Slabší je také ve hře nohama.

Florin Nita se stal oblíbencem sparťanských fanoušků. Kromě skvělých zákroků na brankové čáře také s týmem intenzivně žil, hodně na spoluhráče i ochozy gestikuloval, běhával přes celé hřiště, aby se spoluhráči slavil vstřelené góly. Za čtyři a půl roku na Letné vystřídal různé role. Z jedničky byl chvíli dvojkou, pak zase jedničkou. Nakonec vysedával jen na tribuně. Časem upadl v nemilost u klubového vedení, přestože předtím Spartě řadu zápasů za tehdejší děravou obranou vychytal.

Florin Nita tak trochu za všechny odnesl debakl 0:4 na Slovácku, v kterém byl nevinně, neboť důvody vysoké prohry byly zcela jiné, než jeho výkon. Mimochodem, tehdejší sestava Sparty dle jmen nevypadala vůbec špatně. Byli v ní například Hancko, oba Krejčí, Hložek, Haraslín či Panák. Přesto to pod Pavlem Vrbou týmu nefungovalo.

Rumunský gólman byl odstaven do role náhradníka. To se mu nelíbilo a po čase se ozval. Nejvíce si zřejmě uškodil otevřeným rozhovorem pro rumunská média, který poskytl poté, co byl zvolen nejlepším fotbalistou své země. „Už mě nerespektují,“ uvedl. „Nedostal jsem vysvětlení, proč už nebudu chytat. Ani nevím, co dál k tomu říct,“ prohlásil tehdy rumunský reprezentant.

Florina Nitu trápilo, že v klubu, kde to měl rád a fanoušci měli rádi jeho, přestal chytat. Nechtěl také přijít o místo v rumunském národním týmu, ke kterému potřeboval klubovou zápasovou praxi. Dle deníku Sport se vyjádřil, že hlavní trenér Pavel Vrba s ním, vůbec nemluví. „Možná se mu nelíbí můj obličej,“ sdělil. Další šanci už poté od Sparty nedostal. Do ligové brány se nepodíval, přestože výkony jeho konkurentů nebyly bůh ví jaké. Čtyřgólová porážka na Slovácku byla jeho posledním vystoupením v dresu Sparty.

Nejlepší fotbalista Rumunska se stal na Letné nežádoucí osobou!

Nakonec, díky vazbám Radoslava Kováče, tehdy trenéra Pardubic, na pražskou Spartu, po několika měsíční zápasové nečinnosti odešel alespoň na hostování do východočeského klubu. Na jeho gáži, která byla možná vyšší než všech ostatních hráčů pardubického klubu dohromady, se nadále v podstatné míře podílela pražská Sparta. Pardubický klub by si ho samozřejmě dovolit jinak nemohl.

Pardubicím výrazně pomohl. Byl osobností, jaká do té doby v klubu nepůsobila. Měl přirozený respekt u spoluhráčů i soupeřů. Vychytal týmu několik zápasů. Nevyhnul se však hrubce v důležitém záchranářském souboji proti Zlínu. Při chytání vysokého míče chyboval a daroval soupeři laciný gól. Pardubice v boji o záchranu v předposledním kole prohrály 1:2 a přiblížily se přímému sestupu. Nakonec se ale v sezoně 2022/23 zachránily. Florin Nita na tom měl svůj podíl.

Ve Spartě si připsal 92 ligových startů a dalších patnáct v evropských pohárech. V Pardubicích přidal sedmnáct ligových utkání. V české nejvyšší soutěži udržel 39 krát čisté konto. Z dvaceti pokutových kopů jich osm chytil. Úspěšnost 40 procent také ukazuje, že na čáře to je bezesporu vynikající gólman.

Dnes je Florinu Nitovi 37 let. Z hostování v Pardubicích už se na Letnou nevrátil. Nouzi o nabídky neměl. Mezi hlavními zájemci o jeho služby byla prý rumunská Kluž. Ve hře byla údajně také švýcarská Basilej či FCSB, bývalá Steaua Bukurešť, jeho mateřský klub. Rumun se nakonec domů ještě nevrátil. Nepřestoupil ani do Švýcarska.

Po konci smlouvy zamířil jako volný hráč do klubu turecké ligy Gaziantep FK, kde odchytal v sezoně 2023/24 celkem 34 utkání v turecké Superlize. Přispěl k záchraně klubu. Skončil v poklidu na 11.místě. Po sezoně využil (opět jako volný hráč) finančně atraktivní nabídku ze Saudské Arábie. Také v Damac Football Club nastupuje pravidelně a je oporou mužstva. V probíhající sezoně odchytal zatím 21 utkání z 24 možných. Tým je aktuálně na 13.místě ligové tabulky.

I v pokročilém brankářské věku je stále členem rumunského národního týmu, za který odchytal třicet utkání. Na působení na Letné nezapomněl. Ač se s některými funkcionáři a trenéry nerozešel v dobrém, mezi bývalými spoluhráči mu zůstali dobří přátelé. To bylo zřejmé i z jeho reakce na EURU v loňském roce, když slovenský stoper Dávid Hancko během zápasu s Rumunskem (1:1) narazil v 79. minutě nepříjemně do reklamního panelu. Jako první k němu rychle utíkal jeho někdejší spoluhráč ze Sparty Florin Nita, aby pomohl a ujistil se, že je Hancko v pořádku. I když byl v tu chvíli jeho soupeřem. Sklidil za to na stadionu zasloužené ovace fanoušků z obou zemí.

Nicolae Stanciu

Nitovým spoluhráčem v k saudskoarabském klubu je také jeho dlouholetý kamarád z rumunské reprezentace Nicolae Stanciu, s kterým se potkal také v pražské Spartě. Ten „kroutí“ v klubu už druhou sezonu. Na příchodu obou rumunských fotbalistů měl nemalý podíl jeden z trenérů týmu. Tím je jejich krajan Cosmin Contra. Bývalý obránce se 73 reprezentačními starty, který působil jako hráč také v Getafe, Deportivu Alavés, AC Milán či Atléticu Madrid, je už dlouho úspěšným trenérem. V minulosti byl také koučem rumunského národního týmu. Oba hráče tedy velmi dobře zná.

Jen 170 centimetrů vysoký, ale výborně technicky vybavený Nicolae Stanciu byl od mládí považován za velký talent. Už v patnácti letech odehrál ligové utkání v druhé nejvyšší rumunské seniorské soutěži za klub Unirea Alba Iulia. V květnu 2010, v 16 letech, debutoval v první rumunské lize. Přes FC Vaslui, kde se mu velmi dařilo, se později dostal do nejbohatšího rumunského klubu FCSB (dříve Steaua Bukurešť). S tím hrál také Ligu mistrů. V roce 2016 přestoupil za 9,8 milionu eur do belgického Anderlechtu Brusel, což z něj tehdy učinilo nejdražšího hráče, který kdy do belgické ligy přestoupil. Začal dobře, v první sezoně se mu dařilo náramně, ale po výměně trenéra v druhé vypadl ze základní sestavy.

Na konci ledna 2018 přestoupil do pražské Sparty, proti které si v minulosti několikrát zahrál. V dresu FCSB ve 3.předkole Ligy mistrů 2016/17 vstřelil 3 góly a Spartu vyřadil. Ve Spartě se stal brzy hvězdou týmu. Ač klub prožíval turbulentní období, výkony byly velmi nestálé, výsledky létaly nahoru dolů, trenéři se měnili, Stanciu byl tím, na koho se na Letné chodilo. Klíčový hráč s výbornou kopací technikou. Měl vynikající přihrávky. I na delší vzdálenost. Kvalitní centry a především prudkou a přesnou střelu. Vynikal jako exekutor přímých kopů. Uměl to ale trefit z dálky i ze hry, bez velké přípravy.

Na konci roku 2018 na něj přišla nabídka z jednoho egyptského týmu. Stanciu ji prý chtěl přijmout. Sparta dle neoficiálních informací nabídku za téměř 200 milionů korun odmítla. Stanciu ale už neměl na Letné stání.

„Na začátku bylo vše dobré, ale ke konci už to takové nebylo. Neměl jsem ideální vztah s trenérem (poznámka: myslel Zdeňka Ščasného) a do toho přišly špatné výsledky. V prosinci přišla první nabídka, kterou klub odmítl. Během přestávky se udělaly nějaké přestupy a když přišla druhá nabídka, řekl jsem jim, že chci odejít,“ ohlížel se Stanciu za svým angažmá ve Spartě později pro slávistický klubový magazín.

Nakonec přestoupil do saudskoarabského AL Ahli koncem ledna 2019 za 200 milionů korun. Jednalo se do té doby o šestý nejdražší nákup tamní ligy a o třetí nejdražší odchod z české ligy (po Rosické a Dočkalovi). Stanciovi se ale v Saudské Arábii nelíbilo. Klub začal mít v té době také finanční problémy. Už na začátku července byl tak zpět v české nejvyšší soutěži.

Ze Saudské Arábie ho vykoupil největší rival – pražská Slavia.

„Jak se zrodil můj přestup do Edenu? Pamatuju si to, jako by to bylo včera. Moje agentka mi řekla o zájmu Slavie, já jsem na to nebyl úplně připravený. Váhal jsem, hodně jsem o tom mluvil se svojí manželkou. Byl jsem si tím trochu nejistý, protože jsem nevěděl, jestli to bude dobré nebo ne. Potom jsem mluvil s trenérem Trpišovským, napsali jsme si pár zpráv a pak už jsem si byl jistý, že Slavia je pro mě ta nejlepší možnost. To on mě přesvědčil, abych přišel. Bylo to to nejlepší rozhodnutí, které jsem kdy udělal,“ řekl k tomu Stanciu na klubovém webu Slavie.

Nicolae Stanciu si to tak u sparťanských fanoušku těžce „zavařil“, i když jeho přestup do Slavie nebyl dopředu naplánovaný a vyplynul ze situace, která nastala v Saudské Arábii. Býval velkým oblíbencem letenských ochozů. Písničkář Pokáč, velký příznivec klubu, na něj dokonce složil svého času oslavnou píseň. Teď byl kapitán rumunské reprezentace najednou členem červenobílého kádru. Pro sparťany se stal zrádcem!

Ve Slavii chvíli Stanciovi trvalo, než zapadl do jejího systému a představ trenéra Trpišovského. Ten po něm chtěl tempo-fotbal, tedy přidat k ofenzívě také výraznou defenzivní činnost. To Stanciuovi zpočátku „nevonělo“. Nebyl na to zvyklý. Také na to neměl fyzicky natrénováno. Někdy to vypadalo, že mu pak, vyčerpanému z běžeckého výkonu, chybějí síly na kvalitní zakončení. Jeho střely z větší vzdálenosti už neměly takovou razanci a přesnost, jako když hrál za Spartu. Brzy se stal ale výraznou osobností týmu. I když nebyl tak produktivní jako ve Spartě, kde měl volnější režim a nemusel tolik bránit, byl i ve Slavii „motorem“ útočných akcí. Byl výborný v přechodu do útoku. Uměl průnikové přihrávky. „Otevírat“ obrany. Měl mnoho asistencí na góly spoluhráčů.

Se Slavií zažil úspěchy, kterých se ve Spartě nedočkal. Zahrál si v ní Ligu mistrů. V sezoně 2020/21 byl členem týmu, který vyhrál českou ligu i MOL Cup (double). Díky jeho gólům a asistencím postoupili sešívaní až do čtvrtfinále Evropské ligy.

Dopředu bylo jasné, že ani ve Slavii nestráví zbytek kariéry. Pochází se skromných poměrů. Rodiče bývali dlouho v práci. Vychovávala ho především babička. Nikdy se netajil tím, že finanční stránka je pro něj důležitá. Fotbalem se chce zajistit. Nabídky na něj přicházely i v době slávistického angažmá. Slavia nebyla v ideální finanční situaci. Čínští majitelé už do klubu příliš nejnvestovali. Ten tak musel častěji hráče prodávat, aby udržel provoz. Stanciu opustil Eden po dvou a půl letech.

V únoru 2022 oblékl dres tehdejšího nováčka čínské ligy, klubu Wu-chan Three Towns. Čínský klub údajně poslal do Prahy částku, jež byla podobná té, za kterou ho Slavia v létě 2019 přivedla. Nico Stanciu podepsal s klubem tříletou smlouvu, ale strávil v Číně nakonec necelé dvě sezony, v kterých odehrál 51 utkání, vstřelil 11 branek a k tomu měl 23 asistencí.

Z Wuhan Three Towns přestoupil do saúdského Damacu, kam ho, jak už jsme uvedl, nalákal Cosmin Contra. Dle neoficiálních informací si prý Stanciu vydělá ročně 2 miliony eur (tedy přes 50 milionů korun za rok). V první sezoně nastoupil do 27 utkání, vstřelil dva góly a měl sedm asistencí. V druhé má na kontě zatím 21 zápasů. V nich dvě branky a šest asistencí.

Nico Stanciu zanechal v české nejvyšší soutěži nesmazatelnou stopu. Nastoupil v ní do 108 ligových utkání (77 Slavia, 31 Sparta) a do 31 v evropských pohárech (29 Slavia, 2 Sparta). V lize vstřelil 29 gólů (19 Slavia, 10 Sparta). V Evropě 3 góly (pouze za Slavii).

Stanciuovi bude v květnu 32 let. Stále je kapitánem rumunského národního týmu. Na kontě má už 80 reprezentačních startů. Smlouvu v saudskoarabském klubu má do 30.června tohoto roku. Takřka v každém přestupním období se ozývají spekulace o jeho možném návratu do pražské Slavie. Ta by si ho s novým, finančně silnějším majitelem, českým miliardářem Pavlem Tykačem, opět mohla dovolit.

Osobně se však domnívám, že pražská Slavia by se už - při ambicích, které má - měla poohlížet po jiných fotbalistech. Návraty tohoto typu většinou nedopadají dobře. Při vší úctě k nespornému fotbalovému umění rumunského ofenzivního záložníka, v jeho věku už lepším nejspíš nebude. Po letech v Číně a Saudské Arábii by pro něj bylo velmi obtížné si v tomto věku zase zvykat na fyzicky náročný běžecký styl Slavie. Možná, že i sám Stanciu si na závěr kariéry představuje něco klidnějšího.

Další zdroje: statistiky Livesport, CS Fotbal a Transfermarkt, klubový web SK Slavia Praha

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz