Hlavní obsah
Sport

Obrovské hrubky rozhodčích ve fotbalové lize. VAR se používá špatně

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
10. 8. 13:01

VAR měl fotbalu pomoct. Ve vyspělých soutěžích to tak je. V české lize je používání VARu stále velkým problémem. VAR se používá špatně. Bohužel jsme si na to zvykli.

Článek

VAR měl fotbalu pomoci. Po počátečních problémech, kdy se celosvětově řešilo nastavení používání, tomu tak ve vyspělých soutěžích také je. VAR pomáhá, opravuje hrubé chyby rozhodčí na hrací ploše. K tomu byl původně určen. Tak to má být! Samozřejmě občas dojde i tak k pochybení, špatnému vyhodnocení situace, ale jsou to výjimky, jednotky případů.

V české Fortuna lize je to jiné. Používání VARu je stále velkým problémem. Táhne se od dob Berbra a spol. Roman Berbr, tehdy mocný muž českého fotbalu, který, jak se prokázalo, přes svoji manželku Dagmar Damkovou, tehdejší šéfku komise rozhodčích profesionálních soutěží, měl velký vliv na rozhodčí, byl původně proti používání VARu v českém fotbale. Pak ale zjistil, že se tomuto celosvětovému trendu nedá vyhnout a že lze z VARu učinit „pomocníka“. Tedy VAR zneužít, neboť VAR obsluhují lidé a lidi lze přece ovlivňovat.

A tak se v české lize začaly „dít věci“. VAR začal řešit kdejaké přistrčení či přišlápnutí v pokutovém území, když se to dotyčným „hodilo do krámu“. Fotbal je kontaktní sport a takových situací je v něm v každém zápase nepočítaně. Když se chce, vždy se něco najde, co se dá použít tak, jako dotyčný potřebuje. Bohužel tak došlo k naprosté diskreditaci VARu. S VARem se začaly „vyrábět“ výsledky ligových utkání. Nařizovaly se pokutové kopy, kdy VAR intervenoval, když by vůbec neměl. Občas zase VAR „nešťastnou náhodou“ nenašel správný záběr, takže celá republika viděla, že záležitost byla posouzena obráceně, než jaká byla realita. Fanoušci, a dokonce i mnozí trenéři a hráči, začali kritizovat VAR. Avšak VAR, tedy VAR technologie, opravdu za nic nemůže. Problém není v technologii. Problém je v lidech, kteří situace u monitorů vyhodnocují, a v jejich schopnostech a úmyslech.

Roman Berb už není nejvlivnějším člověkem českého fotbalu. Skončil, spolu s některými rozhodčími a dalšími lidmi z fotbalového prostředí, na lavici obžalovaných. Mimo jiné je stíhán také za ovlivňování výsledků fotbalových utkání. Jeho soudní proces stále ještě probíhá. Každopádně je to jen „špička ledovce“. Jak to v takových případech bývá, řeší se jen, co bylo možné prokázat a stíhat. Mnoho dalších záležitostí z té doby zůstane nejspíš na věky zapomenuto a nepotrestáno.

Došlo k výměně vládnoucí garnitury. Roman Berbr už není ve vedení fotbalové asociace. Postupně došlo také k výrazné obměně rozhodcovského sboru v profesionálních soutěžích, tedy první a druhé lize. Mnoho starších rozhodčích s problematickou pověstí skončilo. Do ligy přišli mladší rozhodčí, nezatížení tolik tím, co se dělo dříve.

Jeden problém však zůstal: Používání VAR technologie.

V Lize mistrů a vyspělých evropských soutěžích zkoumá rozhodčí u VARu jen hrubá pochybení rozhodčích na hrací ploše. Jinak rozhoduje rozhodčí na hřišti. Je to osobnost , má autoritu. Nečeká na VAR, co mu pošeptá do ucha. Sám rozhoduje. Je v dobrém slova smyslu pánem situace. To samozřejmě neznamená, že vůbec nedělá chyby. Dělá, ale malé, běžné, neúmyslné, které k životu a fotbalu prostě patří. VAR se mu do toho neplete. VAR dle reglementu FIFA a UEFA opravuje pouze hrubé chyby.

Jaká je situace u nás? V české lize se pořád cosi zkoumá. A často se zkoumá, i když není vůbec reálná potřeba zkoumat. V české lize velmi často vidíme, že po naprosto běžné situaci, skrumáži v pokutovém území letí míč do autu. Nic se neděje, nikdo nic nereklamuje. Rozhodčí přesto ukazuje gestem „nehrát“ a čeká půl minuty, co mu řekne VAR. Teprve pak ukáže „pokračovat“. To je naprosto špatně! Bohužel jsme si na to zvykli. Fotbalisty, komentátory a TV experty už to vůbec nepřekvapuje. Ani to nekritizují. Takhle se ale fotbal ve vyspělých soutěžích nerozhoduje a nehraje! Tam tohle nevidíte.

Stejně tak je špatně, že při každém přistrčení či upadnutí útočníka v pokutovém území komentátor říká, že „tohle by měl asi přezkoumat VAR“. Neměl! Na tohle jsme si bohužel zvykli v české lize, ale takhle to být nemá! Nemá se zkoumat každá „blbost“ a přerušovat kvůli tomu hru. Škodí to fotbalu, plynulosti hry. V zápasech Ligy mistrů, které řídí špičkoví evropští rozhodčí, se s něčím takovým nesetkáte.

Zatím jsou odehrána tři ligová kola a v české lize stále vidíme takzvané „soft penalty“. Hráč spadne v pokutovém území. Rozhodčí penaltu nepískne, ale VAR si myslí, že by to penalta mohla přece jen být, pro jistotu ho tedy přivolá k monitoru, protože tam cosi vidí. Nehraje se. Společně to pět minut zkoumají. Záběr přetáčejí zpomaleně tam a zpět. To už samo o sobě znamená, že to není jasná situace. VAR tedy vůbec neměl přivolat rozhodčího. Ale zkoumá se to a často je taková „soft penalta“ nakonec nařízena.

Naposledy jsme to viděli v posledním kole v Plzni. Komentátoři a experti, bývalí hráči, ve studiu O2 TV s dvěma „soft penaltami“ v Plzni dokonce souhlasili. Už si tak zvykli, že se tohle v Česku takhle píská. Argumentovali, že o den dříve byly na Spartě a v Hradci mnohem hůře posouzené situace, takže tohle v Plzni ještě ano. To je ale špatně!

Když jsem napsal článek „Podivné soft penalty v Plzni“ byl jsem za to mnohými kritizován. Prý to byly penalty. Druhý den Komise rozhodčích potvrdila, že jsem měl pravdu. Ani jedna penalta v Plzni neměla být nařízena! VAR v prvním případě neměl rozhodčího vůbec volat k monitoru. V druhém případě, kterým kompenzoval první penaltu, se rozhodl špatně rozhodčí přímo na hřišti.

Komise rozhodčích říká: „Takové „soft“ penalty nechceme“. Penalta je ve fotbale velký zásah do průběhu hry. Velká pravděpodobnost vstřelení gólu. Měla by být tedy co nejvíce jasná! Prostě VAR má intervenovat pouze v případě hrubé chyby. Je na rozhodčích, aby se u VARu naučili situace správně posuzovat. Rozhodčí procházejí školením, kde je jim názorně na videu na příkladech ukazováno, co mají intervenovat, a co nikoliv. Je tedy s podivem, že je za první tři ligová kola tolik chyb v posuzování těchto situací.

VAR proaktivně intervenuje, když nemá, což je v české lize častější. Jsou ale případy, kdy naopak neintervenuje, když zjevně má. Jako příklady postačí chybná intervence VARu v případě pádu Durosinmiho v Plzni. Naopak VAR neintervenoval při hrozivém šlapáku Kairinena ze Sparty. Rozhodčí neudělil dokonce ani žlutou! Když naopak VAR správně intervenoval v případě Pilařova „leteckého dne“ v Hradci, tak to zase hlavní rozhodčí Černý ze hřiště nepotvrdil!

Pokud k správnému posuzování někteří rozhodčí nemají schopnosti a předpoklady, musí na jejich místa přijít noví lidé. Komise rozhodčích musí učinit jasná opatření.

Situace po prvních třech kolech je špatná. Chyb je moc! Splést se může každý, jednou za čas. Pokud se ale někde plete opakovaně a často, nemá tam co dělat.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz