Hlavní obsah
Sport

Je „Luftjarda“ neschopný? Příjmy klubů za vysílací práva trojnásobně vzrostou

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
16. 11. 18:31

Tendr na vysílání ligy vyhrála O2 TV. Celková cena za práva trojnásobně vzroste. Proč to nešlo dříve? Slávistický šéf Jaroslav Tvrdík dlouhodobě upozorňoval na fakt, že dosavadní cena za vysílací práva je oproti jiným zemím výrazně podhodnocená.

Článek

Vítězem výběrového řízení na audiovizuální práva pro první fotbalovou ligu pro příštích pět sezon od nadcházejícího ročníku 2024/25 se stal dosavadní vysílatel O2 TV. Práva pro streaming na svém webu pro účely kurzového sázení získá nově společnost Betano.

Trojnásobné navýšení financí oproti dosavadní praxi

Celková cena za práva se v součtu téměř trojnásobně zvýší. Ligová fotbalová asociace může ročně získat přes 430 milionů korun. Uzavření smluv s vítězi musí definitivně odsouhlasit ligové grémium na svém zasedání 28. listopadu.

Monopol Pragosportu definitivně končí

Placené televizi O2 TV dosud přeprodávala práva na vysílání první ligy společnost Pragosport, jejíž majitelem byl bývalý místopředseda fotbalového svazu Jaroslav Vacek. Ten zajistil pro Pragosport práva od LFA až do roku 2024. V roce 2019 však Jaroslav Vacek prodal svoji firmu Pragosport společnosti Livesport.

Pragosportu vyprší kontrakt s Ligovou fotbalovou asociací na konci této sezony, tedy 30. června 2024. Pragosport vlastní práva už od roku 2014. Měl je tedy na 10 let a získal je v neveřejném jednání. Pragosport za ně platí ročně zhruba 150 milionů korun. O2 TV začala vysílat první ligu od sezony 2015/16. Původně jen dva zápasy kola. O práva se dělila s veřejnoprávní ČT. Postupně O2 TV převzala vysílání všech utkání. Výše částky, za kterou O2 TV dosud nakupovala vysílací práva od Pragosportu, je neveřejná.

Jaroslav Tvrdík stav dlouhodobě kritizoval a požadoval veřejný tendr

Dosavadní stav, kdy Pragosport nakupuje, ve srovnání s jinými zeměmi naší velikosti a významu, vysílací práva velmi levně od LFA a následně je za neveřejnou částku přeprodává dál O2 TV, dlouhodobě kritizoval šéf Slavie Jaroslav Tvrdík. Už v roce 2019 se Tvrdík podivoval nad nebývale nízkými částkami za televizní práva, která LFA pod vedením předsedy Ligové fotbalové asociace Dušana Svobody z pražské Sparty s Pragosportem bez soutěže vyjednala. Tvrdík se k této záležitosti opakovaně v dalších letech vracel a požadoval skutečné výběrové řízení. To se mohlo realizovat až letos.

Jaroslav Tvrdík tendr prosazoval s tím, že si od něj slibuje podstatné navýšení příjmu pro ligové kluby, které si získané peníze dělí. Šéf Slavie už dříve mluvil o přání, aby příjem vyrostl zhruba na trojnásobek částky. Pro veřejný tendr nakonec získal souhlas ostatních klubů.

Tvrdík měl pravdu, klubům přiteče trojnásobek peněz

Dle posledních zpráv se zdá, že se vynaložené úsilí vyplatilo. At´ už se to někomu líbí nebo nelíbí, Jaroslav Tvrdík, mnohými fotbalovými fandy, zvláště z letenského tábora, nenáviděný funkcionář Slavie, často vysmívaný za své nepříliš vydařené působení v dávné roli generálního ředitele ČSA (proto přezdívaný “Luftjarda”) a také kvůli spolupráci s čínskými firmami, měl tentokrát prostě pravdu.

Proč to nešlo dřív? Kdo z toho profitoval?

Finance za televizní práva pro ligové kluby byly zjevně dlouhodobě velmi výrazně podhodnocené. Smlouva na 10 let pro LFA, tedy kluby, evidentně nebyla příliš výhodná. Proč tomu tak bylo? Kdo z toho profitoval? Oficiálně určitě společnost Pragosport, která v minulosti získala práva od LFA bez výběrového řízení, aby je následně jenom přeprodávala dál vysílatelům.

Jestli snad také někdo další, poněkud neoficiálně, se už nejspíš nikdy nedozvíme. Každopádně všechny ligové profesionální fotbalové kluby, díky novému tendru a výraznému zvýšení částky, nyní získají výrazně větší finanční prostředky. Pro kluby jako Slavia či Sparta to nebude až tak výrazný přínos. Pro ligové kluby s nižšími rozpočty to však je už zajímavá finanční injekce.

Profesionální fotbal v televizi nemůže být zadarmo. Nikde to tak už není. Úroveň české ligy roste

Někteří diskutéři na sociálních sítích zdůrazňují, že oni by za slabou českou ligu nic nedali a sami nehodlají platit za její sledování na komerční televizi. Tvrdí, že je český fotbal nezajímá. Na druhou stranu se k němu rádi vyjadřují. Také říkají, že je česká liga mizerná.

Není to pravda. Českou ligu samozřejmě nelze srovnávat s evropskými TOP soutěžemi. Ale ve srovnání s řadou jiných evropských lig obstojí. Česká liga je fotbalově trochu jiná. Je více soubojová, fyzická. Méně technická. Ale její úroveň se v poslední době zvedá. Fotbalově i společensky. Svědčí o tom i zájem diváků. Chodí jich zdaleka nejvíce za posledních mnoho let. Přispěly k tomu Slavia a Sparta výkony. Hrají v poslední době o titul, což je pro ligu důležité. Jejich vzájemné soupeření lize prospívá.

Přispěly také některé kluby lepším marketingem. Dělají pro fandy leccos, aby je do ochozů dostaly. Zlepšila se úroveň některých stadionů. Vyrostly zcela nové v Hradci Králové a Pardubicích. Slavia a Sparta mají skoro pořád vyprodáno. Tři kluby hrají základní skupiny evropských soutěží a Slavia s Viktorií už mají zaručené jarní pokračování. To určitě není špatná vizitka. Český klubový fotbal na tom není zdaleka tak špatně, jak někdy od „škarohlídů“ slýcháme.

Fotbalovou ligu má prý vysílat veřejnoprávní ČT zadarmo, tvrdí někteří lidé. Nemá. Doby, kdy ČT vysílala jeden zápas za týden, a někdy ani to ne, jsou pryč. Svět se změnil. Je to tak i všude jinde v Evropě, na světě, v civilizovaných demokratických zemích. Ve všech zemích, kde fungují tržní principy. Pokud chceme, aby byla vysílána všechna ligová utkání s VARem, aby VAR měl kalibrovanou ofsajdovou čáru, aby přenosy měly kvalitní úroveň, nelze čekat, že to bude všechno zadarmo či v rámci nějakého symbolického poplatku ČT. Samozřejmě, kdo nechce platit, nemusí. Je to jako se vším. Sledování fotbalu v televizi není přece povinné.

Zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz