Článek
V Razgradu výhra 2:0, doma s Ajaxem remíza 1:1, pak prohry 0:1 v Bilbau a Frankfurtu. A nakonec domácí porážky s Fenerbahce a Anderlechtem shodně 1:2.
V Bulharsku si Slavia splnila povinnost a odvezla si tři body. Vše vypadalo růžově. Další evropský zápas doma s Ajaxem Amsterdam trenér Trpišovský obětoval víkendovému ligovému derby se Spartou a poslal do něj prorotovanou sestavu s řadou náhradníků. Slavia remizovala. V Bilbau pak prohrála trochu nešťastně náhodně tečovanou střelou obráncem Zimou, i když byla v utkání vyrovnaným týmem.
Ve Frankfurtu hrála také vyrovnaný zápas, sahala po bodu, ale pak se nádherně trefil Omar Marmoush z přímého kopu. Emotivní domácí utkání s tureckým Fenerbahce vedla Slavia gólem Chorého, pak podlehla díky gólům Džeka a En Nesyriho. S Anderlechtem, opět doma, začala velmi špatně, když brankář Kinský rozehrál nakrátko na Zafeirise, který o míč přišel a Slavia prohrávala už v 8.minutě 0:1. Pak tlačila, ale velké šance si nevytvořila. Naopak inkasovala podruhé. V druhé půli už pouze snížil Tomáš Chorý.
Před utkáním v Soluni měla tak Slavia ze šesti utkání pouze čtyři body za výhru v Razgradu a remízu s Ajaxem. To byla nečekaně špatná bilance. Vždyť ze simulace superpočítače britské datově-analytické společnosti Opta, která je špičkou v oboru, vyšlo v září před startem Evropské ligy, že Slavie patří k nejžhavějším kandidátům na celkové vítězství.
Počítač na základě minulých výsledků účastníků soutěže vytvořil celkem 10 tisíc možných scénářů, ty pak sečetl a vyhodnotil. Na samém vrcholu stanulo s obřím náskokem FC Porto se šancí na triumf 17,8 %. Druhé bylo Bilbao (10,9 %), které shodou okolností finále EL letos na svém stadionu hostí, třetí právě pražská Slavia (9,6 %). Až za nimi byly evropské velkokluby jako Manchester United, AS Řím, Tottenham Hotspur či Lazio Řím.
𝐄𝐮𝐫𝐨𝐩𝐚 𝐋𝐞𝐚𝐠𝐮𝐞 𝐏𝐫𝐞𝐝𝐢𝐜𝐭𝐢𝐨𝐧𝐬 🔮
— Opta Analyst (@OptaAnalyst) September 24, 2024
Who will win the UEFA Europa League in 2024-25?
The Opta supercomputer has answered that very question.
Read below to find out its justifications ⬇️🔗
V sedmém utkání v Soluni už hrála Slavia o všechno. Z jednoho z favoritů soutěže byl rázem tým, který musel vyhrát, aby si vůbec uchoval reálné šance na postup do další fáze ligy. A to se nestalo. Slavia v Soluni s PAOKem opět prohrála. Průměrné a podprůměrné výkony v Evropě nestačí. Slavia vůbec nezachytila úvod zápasu, Řekové byli jednoznačně lepší a šli do vedení, pak gólové šance měla. Ale opět nedala. PAOK měl další příležitosti až ke konci, kdy vedl 2:0 a slávisté už cítili frustraci. Mohlo to snadno skončit 3:0.
Opět se ukázalo, že teorie a praxe mohou být zcela odlišné pojmy a sebeodbornější prognózy se nemusí vyplnit. Slávisté, kteří před startem Evropské ligy neskrývali ambice a zdálo se, že postup do další fáze berou skoro jako samozřejmost, „spadli z hrušky dolů“.
Fotbal se hraje na góly a Slavia opět nebyla produktivní. Znovu v koncovce několikrát selhala, jako se jí to stalo v předchozích zápasech Evropské ligy. Pět vstřelených branek za sedm utkání je opravdu tragická bilance a nelze už hovořit o smůle. S takovým skóre je nemožné postoupit. Slavii v průběhu Evropské ligy sráží také individuální chyby v defenzivě. Tentokrát tu největší „vyrobil“ v nejméně vhodnou chvíli jindy spolehlivý záložník Oscar Dorley.
Obrana byla celkově nejistá. Pro mladého Konečného to bylo příliš velké „sousto“. Bylo vidět, jak je nervózní. Moc ho nepodrželi ani kolegové Ogbu se Zimou. David Zima střidal dobré a špatné okamžiky, sice něco zachránil, ale vzápětí se nechal snadno obejit. Solidní měřítko snesou snad jen Diuof a brankář Mandous, který po dlouhé pauze utkání zvládl. Záloha řeckého soupeře nepřehrála ani nepřeběhala. Ondřej Lingr po návratu z Feyenoordu formu stále hledá a dává za pravdu těm, kteří tvrdili, že se neměl vracet. Mojmír Chytil dal nejdříve gól, který neplatil pro ofsajd. Pak nastřelil břevno. Kdyby dal gól, mohl to být jiný zápas. Ale na kdyby se nehraje.
Jistě, lze namítnout, že Slavii chyběli někteří hráči základní sestavy vinou virózy, která v týmu na španělském soustředění, z kterého se slávisté přesunuli rovnou do Řecka, řádila. To ale nemůže být omluvou nebo spíše výmluvou. Takové situace a absence se stávají. S Holešem, Chorým, Provodem, Schranzem a Bořilem by to možná bylo jiné. Ale třeba také ne. Vždyť v předchozích utkáních Evropské ligy hráli a Slavia čtyři za sebou prohrála.
Tomáš Chorý nakonec nenastoupil. Nešel týmu druhou půli z lavičky pomoct, jak se čekalo. Asi opravdu zdravotně nemohl. Nebylo mu dobře. Slavii čekají další zápasy. Nechtěli nic riskovat. To se dá pochopit. Trenér Trpišovský ale po utkání v televizním rozhovoru dramaticky vypráví, že Chorý „téměř nemohl ani chodit“. Přitom na záběrech v TV před zápasem hráč normalně vystupuje se svým kufrem z autobusu, pak na hřišti zdraví slávistický kotel a na předzápasové rozcvičce v tréninkovém oblečení hraje bago s šátkem přes ústa. Trenér ale dovede být „pohádkář“.
Někdo také namítne, že penalta nařízená slovinským rozhodčím byla přísná. Jistě nebyla stoprocentní, ale pískat se rozhodně dala. Nebyla vymyšlená. Nebyl to skandální „zářez“. Rozhodčí si takovou penaltu v pohodě obhájí. David Douděra do domácího útočníka zezadu viditelně vrazil. A že ten si ochotně lehl? Kdo by to v takové situaci neudělal?
Jistě se najde mnoho těch, kteří budou říkat, že nevadí, že Slavia vypadla z Evropské ligy. Bude mít více času a sil na jarní duely české Chance ligy, kterou po devatenácti kolech vede před plzeňskou Viktorií o sedm bodů a o třináct před Spartou. V Chance lize se hraje přece o přímý postup do příštího ročníku Ligy mistrů. To je jasná priorita.
Ano, to je pravda. Ale také je faktem, že pět za sebou prohraných utkání Slavie v Evropské lize už není náhodou. Vystoupení Slavie v Evropě v této sezoně dopadlo neslavně. Je velkým zklamáním. To si musí slávisté přiznat a vyvodit z toho závěry a poučení do budoucna. Pokud Chance ligu opravdu vyhrají, budou je čekat v příští sezoně v Lize mistrů výrazně kvalitnější soupeři. Při vší úctě k týmům jako je PAOK, chce-li Slavia v Evropě něco znamenat, takové kluby rozhodně musí porážet.
V nedávné minulosti to bylo často obráceně. V české lize měla Slavia mnohdy problém s dobýváním obrany, když proti ní soupeři „zaparkovali autobus“. S tím si po příchodu Tomáše Chorého a zařazením Malicka Dioufa na levý okraj dovedla na podzim lépe poradit. V Evropě, kde se hraje často techničtější, otevřenější a běhavější fotbal, se jí naopak dříve více dařilo. Měla spolehlivou obranu. Dávala góly z brejků do otevřené obrany. Byla produktivní. To jí nyní výrazně chybí.
Ne nadarmo se někdy říká, že elitní české týmy by někdy potřebovali jiné hráče na českou ligu a jiné na Evropu. Pro evropské poháry se jim hodí především rychlostní typy, brejkoví a technicky vybavení fotbalisti. Pro českou ligu pak hráči, kteří umějí přesným centrem dát přihrávku do vápna a k nim především soubojové typy, které se prosadí v zahuštěné šestnáctce proti soupeři, který jen brání.
Slavii start jarní části nevyšel. Poslední zápas Evropské ligy s Malmö už bude hrát jen o čest. Jak na tom tým nyní opravdu je, nám ukáží další utkání, kdy už budou zdravé obvyklé opory. Ligový „kolotoč“ pomalu „klepe na dveře“. Už 2.února Slavii čeká na startu jarní části Chance ligy v Edenu duel s Mladou Boleslaví, pak jede do Pardubic, hostí ostravský Baník a jede do Plzně k náročnému zápasu s druhým týmem tabulky. To bude poměrně ostrý start. Tato utkání napoví více.
Na závěr je třeba ocenit výkony Viktorie Plzeň, která byla považována za outsidera soutěže. Na rozdíl od Slavie to ale zvládla s přehledem. Po sedmi zápasech má úctyhodných 12 bodů. Postup do další fáze jistý. Momentálně je na 11.místě a jede k poslednímu utkání do Bilbaa dokonce s malou šancí na elitní osmičku.
Jak je možné, že Viktoria, která je v lize sedm bodů za Slavií, v Evropě boduje a poráží týmy, které Slavia porazit nedokáže? Zase je to nejspíš tím, že v Evropě se hraje trochu jiný fotbal než v české lize. Viktoria se mu momentálně mnohem lépe přizpůsobuje, hraje disciplinovaněji ze zabezpečené obrany, nechybuje v defenzivě a je především produktivní, když z mála šancí vytěží maximum.
Zdroje: přímý přenos Nova Sport, statistiky Livesport