Článek
Po loňské Válce policajtů režiséra Rudolfa Biermanna a filmu MIKI režisér Jakuba Kronera, v kterém hraje hlavní roli Milan Ondrík, se Juraj Loj letos objevil také v pokračování filmu o slovenském mafiánovi, který má název Černák. Český film Ondřeje Provazníka Sbormistr, kde má hlavní roli, se právě v kinech promítá.
Juraj Loj je zároveň k vidění také v dalším filmu, který právě vstoupil do českých kin, nové komedii režisérské dvojice Petr Kolečko a Vladimír Skórka s názvem Kouzlo derby. Kromě toho dostal Juraj Loj také menší roli v novém filmu Agnieszky Holland o Franzi Kafkovi, který čeká premiéra v českých kinech zanedlouho. Prostě Juraj Loj prožívá herecky velmi plodné období. Je o něj velký zájem. Jde z role do role.
Bratislavský rodák odmaturoval v roce 2002 na Střední odborné škole pedagogické. Poté vystudoval herectví na Vysoké škole muzických umění v Bratislavě. Absolvoval v roce 2006. Po studiích hrál několik let v Divadle Andreja Bagara v Nitře. Tehdy se tam sešel herecky mimořádně silný kolektiv. Externě v Nitře pracovali též skvělí divadelní režiséři jako Jan Pitínský, Roman Polák, Ľubomír Vajdička nebo Ondro Spišák. Svého času tam vznikala opravdu vynikající představení.
V televizi Juraj Loj debutoval v roce 2007 ve slovenské verzi televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Kromě hereckého má také malířský talent. Avšak, jak to tak bývá, zasáhl osud. Na výtvarnou školu ho na první pokus nevzali. Za to na herectví ano.
Ve volném čase rád maluje dodnes. V jednom rozhovoru před lety říkal, že občas mívá potřebu si postavu, na které pracuje, také nakreslit. Má prý za to, že se k ní dostane přes kresbu, přes to, jak vypadá, jaká barva se k ní hodí. Vychází to z pocitů, které má při čtení textu. Tahle vizualizace mu zkonkrétní emoční polohy postavy. Mnohokrát to ani není úplně konkrétní tvář. Spíš skica, nějaký barevný nebo tvarový pocit, který z té postavy má.
Žije už přes dvacet let let se slovenskou herečkou Zuzanou Kanócz (45). Tu čeští diváci znají především jako Lauru z filmu režiséra Filipa Renče Román pro ženy z roku 2006 (dle námětu spisovatele Michala Viewegha), kde si zahrála po boku Marka Vašuta a Simony Stašové.

Zuzana Kanócz
Zuzana absolvovala maďarské gymnázium v Košicích. Později vystudovala herectví na Vysoké škole muzických umění v Bratislavě v ročníku, který pedagogicky vedli Emília Vášáryová a Martin Huba. Zahrála si například v seriálu Sex O'Clock ráznou maminku Karlin Omastové, která ztvárňuje postavu půvabné Kiky. Působí také ve slovenském seriálu Nemocnice.
Spolu patří mezi nejstabilnější a nejkrásnější páry ve slovenském showbyznysu. Zuzka byla v době jejich společných začátků výrazně známější. Po velkém úspěchu Románu pro ženy se stala ze dne na den hvězdou. Juraj byl tehdy naopak teprve začínajícím hercem. Časem se jejich role otočily. Zuzanu logicky přibrzdilo trojnásobné mateřství. Ale zdá se, že vůbec nelituje.
Více se sblížili při společném divadelním angažmá v Nitře. Poprvé se však poznali mnohem dříve, když se Zuzana přišla s kolegou a spolužákem Ľubošem Kostelným podívat na absolventské představení, v kterém hrál Juraj. Později se do mladšího kolegy zamilovala. „Byl veselý, bezproblémový, byla s ním velká zábava a líbilo se mi, že dělal s obrovským nadšením všechno, do čeho se pustil. Navíc mi úžasně voněl. Měla jsem pocit, že takto voní domov,“ svěřila se herečka v rozhovoru před časem pro slovenský deník SME.
Mají za sebou v soukromí také těžké okamžiky. Zuzana před lety v pátém měsíci potratila. „Měla jsem na sebe vztek, hněvala jsem se a vyčítala si, co jsem udělala nebo neudělala. To vše jsem musela zpracovat. Už jen z důvodu, že jsem chtěla další miminko,“ svěřila se po čase v médiích. Podruhé už všechno dobře dopadlo a na svět přivedla zdravého syna.
Po synovi Lucasovi se jim narodily dcery Isabella a Leyla. „Třetí miminko nebylo plánované a bylo to pro nás velké překvapení,“ prozradila Zuzana Kanócz slovenskému týdeníku Šarm. Radostnou novinu o těhotenství se jí dařilo v roce 2018 před veřejností poměrně dlouho tajit.
„Tři děti má i kolega Milan Ondrík, Roman Pomajbo má dokonce čtyři, taky Ivan Trojan má nádhernou velkou rodinu, ale je nás jen pár, pravda. Mít tolik dětí nebyl plán. Takhle to přišlo, takhle si nás ty děti samy vybraly a my se Zuzkou jsme za to hrozně rádi. Protože všechny tři naše děti jsou nádherné bytosti, které nás obohacují,“ řekl k tomu v jiném rozhovoru před časem Juraj Loj.
Společně spolu ve filmu ani v divadle nehrají. „Hráli jsme spolu párkrát v Nitře, teď to už odmítáme. Se třemi dětmi by to bylo hodně náročné. Máme to tak, že když točím já, Zuzka netočí, a naopak. Jeden z nás musí být s dětmi,“ řekl k rodinné situaci herec před třemi lety.
Děti mluví po mamince výborně maďarsky. „Chtějí po mně, abych jim na dobrou noc četl maďarské knížky, protože se tím baví. Když jedeme do Košic, odkud Zuzka pochází, celá její rodina mluví maďarsky, díky tomu jsem se leccos naučil. Je to ale neskutečně těžký jazyk, říkal k tomu herec ve stejném rozhovoru.
Zuzana s Jurajem za sebou mají také partnerské krize, což netají. „Myslím, že jsme v tomto zcela standardní. Jako každý, kdo spolu žije 20 let, i my zažíváme krize, ale krize jsou od toho, abychom je překonali. To posiluje vztah. Jsou i situace, kdy je krize vyřešena, ale vztah je tak poškozený, že už ho nelze dát dohromady, ale je dobře, že je vyřešen a lidé mají možnost se v dobrém rozejít jako přátelé. To nám naštěstí zatím nehrozí, ale samozřejmě máme krize,“ připustil herec v rozhovoru pro slovenská média.
O Juraji se často píše v médiích jako o sexy symbolu. On sám to bere s úsměvem. „Mně to přijde legrační. Svého času jsme měli na Slovensku až jakousi pandemii sexsymbolů. Každý nový kluk, který se objevil v televizi, dostal hned tuto nálepku,“ uvedl k tomu v jednom rozhovoru. Také Zuzana to prý bere s nadhledem. „A někdy se tím baví. Ona, na rozdíl od autorek novinových titulků, mě zná ze všech stran. Nejen zvnějšku,“ dodává s úsměvem Juraj.
Český divák Juraje Loje poprvé zaznamenal před pěti lety v kontroverzní roli asistenta a milence hlavního hrdiny filmu Šarlatán, jehož ztvárnil Ivan Trojan. Pro tuto roli si ho vybrala známá polská režisérka Agnieszka Holland. Od té do by se mu začalo profesně dařit i v českém prostředí.
V nové české komedii Kouzlo derby hraje slovenského architekta, který přijíždí do Prahy s myšlenkou, že by bylo hezké zbourat stadion Sparty Praha. Ne že by byl proti fanouškům, ale dostal bizarní zakázku postavit na tomto místě něco jiného. Juraj Loj dostal na tuto roli od Petra Kolečka nabídku. Líbila se mu, tak ji přijal. Navíc byl prý nadšen, že se při natáčení potká s českou hereckou legendou - Jiřím Lábusem.
Ostatně Juraj Loj má k fotbalu velmi pozitivní vztah, jak říkal v nedávném rozhovoru pro pravda.sk. Je dlouholetým fanouškem FC Barcelona. Miluje fotbal a rád ho také odmala hraje. Jako dítě si zahrál pouliční fotbal s Vlado Weissem mladším, pozdějším slovenským reprezentantem. Juraj Loj je sice o pár let starší, ale s mladým Weissem se znají asi od jeho pěti let. Vyrůstali na stejném bratislavském sídlišti.
Juraj Loj říká, že měl vlastně svým způsobem štěstí, že patří do generace, která se narodila v době, kdy ještě nebyly mobilní telefony a počítačové hry. Vlastně nic. Žilo se skromně. Rodiče ale také tehdy neměli problém dostat děti z domu. Venku před domem se hrál denně fotbal, hokej s tenisákem, basketbal, vybíjená a další sporty.
Dnes herce trápí, když vidí, kolik dětí je obézních, jak vysoký je výskyt cukrovky, že děti neumějí v sedmé osmé třídě udělat pořádně kotrmelec, nemají základní pohybové schopnosti, trpí apatií, mají deprese, úzkostné stavy, protože jim chybí sociální kontakt. Nemají se s kým konfrontovat emočně, názorově.
Všechno se děje jen přes mobil, počítačové hry a sociální sítě. Proto to se svými dětmi zkusili jinak. Syn Lucas prý poprvé viděl pohádku v televizi, když mu bylo sedm. Mobil dostal, až když začal sám jezdit do školy a na trénink tramvají. Juraj Loj říká, že si doma o těchto věcech hodně s dětmi povídají, snaží se je připravit na nástrahy internetu.
Natáčení filmu českého režiséra Ondřeje Provazníka Sbormistr bylo od jiných projektů výrazně odlišné už tím, že se jednalo o inspiraci reálným příběhem. Juraj Loj prý skutečný příběh Bohumila Kulínského, který je předobrazem filmu, předtím ani neznal.
Když se s tématem seznámil, bylo pro něj zarážející, že dívky ze sboru zneužíval i jeho otec. A že jeho žena Blanka, matka Bohumila Kulínského, o tom všem věděla. Stejně tak to, že o tom věděli i rodiče těch dívek. To prý bylo pro Juraje děsivé zjištění. Říká ale, že se nechtěl do Kulínského převtělit. Nebyl to ani režisérův záměr. Netočili dokument o sbormistru a Bambini di Praga. Šlo o téma. Byla to volná inspirace tímto případem.
„Jsem přesvědčený o tom, že je to nesmírně důležitý film. A tím, jak je nádherný, je pro mě tak hnusný a autentický,“ říkal Juraj Loj v nedávném rozhovoru na Radiožurnálu. Zdá se, že Sbormistr je „trefou do černého“. Na film jsou velmi pozitivní reakce a recenze, které oceňují jeho opravdovost a citlivé zpracování tématu. Na portálu ČSFD má zatím vysoké hodnocení 78%. Juraj Loj je v hlavní roli sbormistra vynikající. Velmi přesvědčivý.
innogy Modrou kostku za mimořádný umělecký výkon letos získá Juraj Loj. Populární slovenský herec ji obdrží za roli uměleckého vedoucího dívčího sboru ve snímku Sbormistr režiséra Ondřeje Provazníka.
— innogy (@innogy_cz) July 4, 2025
Stane se tak devatenáctým držitelem trofeje v podobě kostky z polodrahokamu… pic.twitter.com/fI3nj3mytc
Kvůli filmu se také musel naučit dirigovat. Měl osmiměsíční přípravu. Nejprve se naučil dirigovat orchestr, potřeboval získat základy a zkušenosti, aby pochopil rozdíl mezi dirigováním sboru. Petr Louženský, který diriguje Kühnův dětský sbor v Praze, ho doprovázel po celý rok postavou sbormistra. Juraj chodil na jeho hodiny, dirigent mu vše vysvětloval, až se Juraj nakonec sám postavil před sbor a dirigoval ho. Všechny záběry ve filmu, kde je dirigování a zpěv, jsou skutečné. Děvčata zpívají podle toho, jak diriguje Juraj. Nejedná se o studiovou nahrávku.
Juraj Loj je v současnosti jedním z nejobsazovanějších a nejpopulárnějších slovenských herců. Na kontě má řadu seriálových i filmových rolí. Ze seriálů je to například Bouřlivé víno, Za sklem, Sestřičky, Nový život, Slované, Nemocnice, Einstein či Dotyk života. Také v České republice je 41letý slovenský herec stále populárnějším. Přispívá k tomu i jeho velmi dobrá čeština, z které takřka není poznat, že není rodilým Čechem.
Zahrál si také v česko-slovenském komediálním televizním seriálu Vytoč mého agenta (z roku 2024) v koprodukci TV Prima- TV JOJ. U předtím hrál v oblíbeném a vysoce hodnoceném kriminálním seriálu České televize Případy 1.oddělení, kde se začlenil do „pražské mordparty“ po bok Ondřeje Vetchého, Bolka Polívky, Filipa Blažka, Petra Stacha, Miroslava Hanuše či Miroslava Vladyky.
Ztvárnil tu, pod dohledem slovenských režisérů Petera Bebjaka a Michala Blaška, ve třetí řadě (z roku 2022) roli kapitána Jiřího Netíka. Jeho známost a popularitu v českém prostředí však už předtím odstartoval film Šarlatán polské režisérky Agnieszky Holland (z roku 2020).
Roli v tomto filmu dostal na základě konkursu, který prý trval více než rok. Mezi prvním a druhým kolem byla několika měsíční pauza. Dokonce se prý doslechl, že roli už má „přiklepnutou“ Vladimír Polívka. Když už si myslel, že je vše ztracené, že film snad už dokonce musí být natočený, zavolali mu znovu. Pozvali ho na další kolo konkursu, které bylo v Bratislavě. Byla u něj přítomna sama Agnieszka Holland, což zvyšovalo jeho význam. Ani tehdy se ale ještě nerozhodlo.
Další kolo se konalo v Praze. Jurajovi ujel vlak. Přijel pozdě. Navíc neznal zrovna tu část scénáře, která se měla zkoušet, protože nevěděl, že zrovna tu si má připravit. Režisérka mu ale dala čas na přípravu. Po tomto kole mělo být ještě jedno, v kterém se mělo rozhodnout mezi Jurajem a Milanem Ondríkem. Agnieszka Holland ho ale zrušila. Rozhodla se pro Juraje. Tomu prý Ivan Trojan jako člověk, herec i celistvá osobnost natolik sedl, že se do něho opravdu v uvozovkách zamiloval.
Nebylo pro něj pak těžké hrát ani homosexuální scény. „Musím říct, že s Ivanem to bylo paradoxně lehčí. Když jsem točil podobné scény se ženou, každý jsme na to měli nějaký názor, ona i já, kdežto v případě Ivana jako by nás vedla nějaká neviditelná ruka a někdo nám našeptával: „Nebojte se, bude to dobře a správně.“ Tím, že jsme na tom filmu pracovali tak intenzivně, přišla mi tahle milostná scéna o hodně snazší než se ženou“, říkal k tomu později v jednom rozhovoru.
Ivan Trojan prý Juraje ohromil svým přístupem k hercům a lidem obecně. Ukázal to už na castingu. „V posledním kole jsme spolu dělali kamerové zkoušky a nádherné bylo, že Ivan nám všem, kteří jsme se o roli ucházeli, držel palce a pomáhal. Odhodil osobní pocity ať už sympatií či antipatií a přistoupil k nám jako k hercům rovnocenně. To o něm hodně vypovídá,“ říkal ve stejném rozhovoru uznale Juraj Loj.
S Ivanem Trojanem se prý shodli nejen v rolích, ale i soukromě: v pohledu na divadlo, politiku, sport, prostě život. Oba také milují fotbal a basketbal. Spojuje je toho opravdu hodně. Včetně pedantského přístupu k práci. O tom, že se stali skutečnými přáteli svědčí i fotka na Instagramu Juraje Loje, na které s ním sice není Ivan Trojan, ale Vojtěch Dyk. Je však z oslavy narozenin Ivana Trojana.
V již zmíněném seriálu Případy 1.oddělení se potkal s jiným bardem českého herectví - Ondřejem Vetchým. Jak na to s humorem a nadhledem vzpomínal v jednom rozhovoru, musel se naučit ustát svoji slovenskou pozici v české komunitě. A také se naučit co nejlépe česky. Čeští kolegové, z nichž jsou dneska už kamarádi, k němu však byli velmi přátelští a laskaví. Opravovali trpělivě jeho českou výslovnost, aby mluvil co nejlépe. Hlavně Ondřej Vetchý byl prý doslova jeho „pedagogem na place“. Byl za to moc rád.
Dnes je jeho čeština opravdu velmi dobrá. Sám říká, že jakmile přejede slovensko-české hranice, přejde v hovoru automaticky do češtiny. Přijde mu to normální. Kdyby tak nečinil, připadal by si prý stejně, jako kdyby v anglicky mluvící zemi nevyužíval možnost zlepšit si angličtinu. Podobně to kdysi dělával také velikán slovenského herectví Ladislav Chudík.
Do nového filmu Agnieszky Holland o Franzu Kafkovi Franz, ke kterému napsal scénář (stejně jako v případě Šarlatána) český spisovatel a scénárista Marek Epstein, už dostal nabídku bez konkursu. Přímo od významné polské režisérky. Ve filmu má malou roli. Hraje plavčíka, který učí plavat malého Franze. Ve filmu se opět objeví režisérčin oblíbený herec Ivan Trojan, dále jeho syn Josef, Jenovéfa Boková, Vladimír Javorský, Karel Dobrý, Emma Smetana či Stanislav Majer.
Hlavní roli získal Idan Weiss. Mladý německý herec, který vzešel z konkurzu. Film byl poprvé představen za přítomnosti režisérky na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Ve světové premiéře bude uveden na 50. ročníku prestižního Mezinárodního filmového festivalu v Torontu. Do českých kin jde, dle portálu ČSFD, už koncem září.
Zpět k filmu Šarlatán, který byl zlomem v kariéře Juraje Loje. Byl to úspěšný film. Však má na portálu ČSFD stále nadprůměrné hodnocení 75%. Předtím Juraje režiséři, producenti a castingové agentury příliš neznali. Když se objevil v Šarlatánovi, vyvolalo to wow efekt, který rezonoval. Otevřelo mu to cestu k dalším příležitostem. Režiséři a producenti si řekli, když si ho vybrala tak velká režisérka jako Agnieszka Holland, tak v tom herci něco musí být. Od té doby mu přicházejí zajímavé nabídky. Také z Česka.
Na jaře minulého roku se zúčastnil také deváté série taneční show na TV Markíza, která je na Slovensku vysílána pod názvem Let's Dance (v Česku Star Dance na ČT). Vítězi se ve velkém finále stali herec Jakub Jablonský a tanečnice Eliška Lenčešová. Juraj Loj s Natalii Horváthovou skončili druzí. Na bronzové pozici odsunuli Annu Jakab Rakovskou a Jaroslava Ihringa. O všestranném talentu Juraje Loje svědčí také jeho působení ve slovenském verzi pořadu Tvoja tvár znie povedome (česká verze Tvoje tvář má známý hlas, TV Nova) na TV Markíza. V roce 2018 se umístil v této zábavné show na třetím místě.
Má za sebou také řadu velkých divadelních rolí. Naposledy ztvárnil starostu ve hře Jonáše Záborského Najdúch v bratislavském divadle Aréna, v režii Jakuba Nvoty, manžela české herečky a moderátorky Terezy Koskové. Jedná se o dramatické dílo o politice, boji o moc, intrikách, honbě za majetkem a penězi. Je to komedie, která nejen kritizuje, ale i baví.
Juraj Loj hraje v posledních letech také ve Slovenském národním divadle. Nejprve byl hostem Činohry SND. Od března 2024 je členem jejího uměleckého souboru. K vidění je například ve hře rumunské dramatičky a režisérky Gianiny Carbunaria Můj milovaný nepřítel.
Za divadelní role má také už několik významných ocenění. Například Cenu Literárního fondu za mimořádný herecký výkon v roli: La Surett v Jean Anouil: Columbine. Cenu Literárního fondu za mimořádný herecký výkon v roli: Milan Plachý v inscenaci Dušan Mitana, Konec hry. Cenu Literárního fondu za mimořádný herecký výkon v roli: Jozef K v inscenaci Franze Kafky Zámek.
Juraj Loj patří mezi velké osobnosti slovenské scény, které se nebojí říct veřejně a otevřeně své názory na současný stav ve společnosti. Je hlasitým kritikem vládnoucí politické garnitury na Slovensku. V lednu kritizoval například ministryni kultury Martinu Šimkovičovou, která odvolala za dobu svého působení ze svých funkcí několik respektovaných osobností, včetně šéfa Slovenského národního divadla Mateje Drličky.
Známá je také kauza nového aranžmá slovenské národní hymny, jež paní ministryně zadala. Nová verze má znít slavnostněji, obsahuje krátkou předehru a je v ní slyšet i typicky slovenský prvek, jako je fujara. Zatím vzbuzuje spíše posměch a údiv.
Herci ze Slovenského národního divadla v uplynulé sezoně, na protest toho, co se na Slovensku děje, pravidelně po představeních četli prohlášení namířené proti ministerstvu. Ministryně Šimkovičová ve své reakci na sociálních sítích uvedla, že mnoho z těchto herců také vydělává peníze v televizních seriálech, které jsou vysílány na veřejnoprávních stanicích. Kritizovala je za to, že obviňují vládu z krádeže televize. Uvedla také, že jsou údajně řízeni ze zahraničí.
V květnu se Juraj Loj zase „obul“ do kontroverzního politika Petera Kotlára, jehož vláda Roberta Fica jmenovala zmocněncem pro prověření procesu řízení a managementu zdrojů během pandemie covidu-19. V dubnu 2024 Kotlár uvedl, že v rámci svých dosavadních zjištění zjistil, že vakcíny byly možná placebo. Později zase tvrdil, že mRNA vakcíny proti covidu obsahují nadměrné množství DNA.
V březnu 2025 politik Kotlár oznámil, že očkování proti covidu-19 narušilo slovenský genofond a volal po urychleném svolání Bezpečnostní rady státu. Slovenská vědecká obec označila tato Kotlárova tvrzení za zcela nesmyslná. Juraj Loj se také rozhodl na sociálních sítích reagovat a na politika ostře zaútočil. Jindy distingovaný herec se přitom nevyhnul ani vulgarismům.
Juraj Loj se nedávno také veřejně vyjádřil, když bývalý slovenský hokejista Zdeno Cíger, hokejová legenda Slovanu Bratislava, člen Slovenské hokejové síně slávy, který roky hrával také v NHL, letos v květnu ukončil po čtrnácti letech činnosti svou mládežnickou akademii.
Ta se prý potýkala s finančními překážkami a nedostatkem příležitostí pro mladé hráče. O svém rozhodnutí Zdeno Cíger otevřeně mluvil v pořadu Goals from the Buffet. Informace o uzavření akademie obletěla slovenské internetové prostředí. Mnoho hokejových fanoušků překvapila.
Juraj Loj, který je velkým sportovním fanouškem a aktivním sportovcem, na sociálních sítích reagoval: „Tak tohle je ono… Vůbec se tomu nedivím, je mi těch dětí líto! Pokud nemáte bohatého tátu, nemůžete s tímto smutným, shnilým drobkem země nic dělat… ŠKODA,“ uvedl k celé záležitosti.
V soukromí si herec prošel před lety také těžkým obdobím. „Spadl jsem na úplné dno, ze kterého jsem se vzpamatovával šest let. Musel jsem vyhledat odbornou pomoc,“ přiznal upřímně před časem ve slovenské talk show Backstage, kde otevřeně vyprávěl, jak roky bojoval s depresemi, alkoholem a sebevražednými sklony.
Za jeho velkým utrpením přitom stálo právě jeho milované divadlo. Dostal se do těžké deprese. Bylo to v době, kdy hrál náročnou postavu v divadelním představení Konec hry podle Dušana Mitany. Tedy postavu, kterou ztvárnil fantasticky. Dostal za ni Cenu literárního fondu.
S rolí se ale ztotožnil až příliš. Bylo to náročné období, kdy se musel naučit odstřihnout od postavy a vrátit se zpět k sobě. Začal na sobě pracoval. Když měl záchvat, sebevražedné sklony, začal třeba uklízet. S pomocí rodiny, přátel a odborníků vše zvládl. Velmi mu pomohlo také aktivní sportování. Z krize se dostal. Poslední roky prožívá soukromě i profesně velmi šťastné období. Tak, ať to vydrží!
Další zdroje: