Hlavní obsah
Lidé a společnost

Koníčky miliardářů: Včelaří, loví, sbírají, pilotují, vlastní kluby. Jen Andrej Babiš má politiku

Foto: Seznam.cz

Ilustrační foto

Čeští miliardáři jsou také jen lidé, kteří mají své záliby. Někdy jsou úplně obyčejné, jiné naopak velmi nákladné. Pojďme se podívat, jak jsou na tom s koníčky někteří „velcí kluci“ českého businessu.

Článek

Josef Průša, zakladatel jednoho z největších výrobců 3D tiskáren na světě, chová včely, ovce, lamy i robopsa. U holešovického sídla firmy Prusa Research nechal postavit včelí úly a s opylovači počítá i v plánu svého nového technologického kampusu. Na něm chce vybudovat zahradu, která bude útočištěm nejen pro včely, ale také pro ptactvo. Vedle toho pak pro zmíněné ovce a lamy vybudoval poblíž své firmy minizoo. Chce prý, aby zaměstnanci byli v dobré náladě. Se včelami se moc mazlit nemůžou, s lamami je rozhodně větší zábava.

Dnes 35letý Josef Průša studoval aplikovanou informatiku na Vysoké škole ekonomické v Praze, kterou nedokončil. V 19 letech začal navrhovat 3D tiskárny, v roce 2012 založil firmu Prusa Research. Dnes jeho společnost patří mezi tři největší výrobce 3D tiskáren na světě. K úspěchu svou firmu dovedl bez investorů, naopak sám v poslední době investuje do nadějných startupů.

Také Marek Dospiva má včelí úl nedaleko svého tenisového kurtu. Je součástí velkého pozemku, kde se nachází jeho milovaný mlýn. 55letý Marek Dospiva je spoluzakladatelem a spolumajitelem středoevropské investiční skupiny Penta Investments, která působí v oblasti zdravotnictví, finančních služeb, maloobchodu, výrobě, médiích a realitním developmentu. Do skupiny Penta patří také lékárenská sít Dr.Max či sázková kancelář Fortuna.

Další český miliardář Evžen Korec zase vlastní táborskou zoo a soukromou farmu na Benešovsku, kde jsou tisíce zvířat, která ho ročně stojí desítky milionů. V roce 2015 od insolvenčního správce odkoupil zoologickou zahradu v Táboře. Pro veřejnost ji znovuotevřel v červnu 2015. Je majitelem chovatelské stanice Korec Corso a předsedou Českomoravského klubu Cane corso. O zvířatech píše také knihy, zejména o psech, u nichž vystudovaný biolog zkoumá dlouhověkost. 68letý Evžen Korec je pak především majitelem developerské společnosti Ekospol.

Rodák z Hodonína Karel Komárek má prý jako záliby lyžování, jízdu na kole a poslech klasické hudby. Angažuje se také coby filantrop: prostřednictvím nadace, kterou drží s manželkou Štěpánkou, usiluje o zlepšení veřejných prostor, mimoškolních aktivit dětí a iniciuje projekty ve prospěch napadené Ukrajiny. Jejich nadace také významně finančně pomáhala při obnově Hodonínska po tornádu.

56letý Karel Komárek Je vlastníkem skupiny KKCG, která působí ve 36 zemích světa a soustředí se na podnikání v oblastech loterií a herního průmyslu, ropy a zemního plynu, a také informačních technologií a nemovitostí. V Česku vlastní mimo jiné Sazku. Na žebříčku nejbohatších Čechů časopisu Forbes je Komárek na 3.místě, za první Renátou Kellnerovou, druhým Danielem Křetínským a před čtvrtým Pavlem Tykačem.

Karel Pražák se před lety nadchl pro dinosaury. Postavil unikátní Dinosauria Museum Prague s kostrami pravěkých zvířat za stovky milionů. Kromě toho se věnuje myslivosti. Jeho největším viditelným koníčkem je však vlastnictví sportovních klubů. Několik let je majitelem hokejové Sparty Praha. K hokeji má velký vztah. Vlastní také haly s ledovými plochami v pražských Letňanech a Kateřinkách.

Hokejová Sparta mu však zatím velkou radost nedělá. I přes velké investice do hráčského kádru jí titul stále uniká. Letos skončila v semifinále. V poslední době se také v kuloárech mluví o možném vstupu Karla Pražáka do fotbalu. Má údajně zájem o fotbalovou Sigmu Olomouc, která se stala nečekaným vítězem národního MOL Cupu, když ve finále porazila pražskou Spartu, vlastněnou Danielem Křetínským.

56letý Karel Pražák, dnes 46.nejbohatší Čech, profesně vyrostl po boku Petra Kellnera jako jeho krizový manažer. Dnes je majitelem skupiny Kaprain, kterou založil v roce 2013 po svém odchodu z PPF. Vlastní mimo jiné také mediální vydavatelství Mafra a pardubickou chemičku Synthesia. Oboje koupil od Agrofertu Andreje Babiše. Skupina Kaprain vyrostla na financích, ale portfolio neustále rozšiřuje. Soustředí se na šest klíčových oblastí: real estate, industry, retail, entertainment, finance a media.

Dalším českým miliardářem, který má hokej jako luxusního koníčka, je Petr Dědek. Podniká ve stavebnictví, realitách, elektromontážních pracích. Je však především developerem logistických parků. Logistické parky v Pardubicích, Brodcích a Kosmonosech v jeho majetku představují nejvýznamnější část aktivit. Mezi hlavní nájemce patří Škoda Auto. Jeho snem je v Pardubicích postavit novou multifunkční arénu za tři až čtyři miliardy korun.

K hokeji 51letý Petr Dědek „přičichl“ ve Vrchlabí, odkud pochází. Dnes je majitelem pardubického klubu. Také jemu však zatím mistrovský titul ke spokojenosti schází. Letos odešlo Dynamo poraženo v sedmém utkání finálové série, když rozhodují utkání prohrálo na domácím ledě s Brnem.

Rodák z Čelákovic Pavel Tykač je celoživotním fanouškem pražské Slavie. Tuto zálibu se před časem rozhodl „přetavit“ ve vlastnictví, když koupil tradiční pražský fotbalový klub i se stadionem ve Vršovicích. Vloni se to Slavii ještě nepovedlo, avšak letos se už může radovat. Slavia má mistrovský titul. A to dokonce dvojnásobný. Kromě mužského týmu získali titul také slávistické ženy. Slavii tedy čeká na podzim Liga mistrů v obou kategoriích. Mužský tým Slavie si tak vůbec poprvé ve své historii zahraje tuto soutěž bez kvalifikace. Má zajištěn přímý postup.

61letý Pavel Tykač, dle Forbes.cz 4.nejbohatší Čech, se se svou skupinou Sev.en Group stále orientuje na zahraničí. V Česku a EU je čím dál více omezován emisními povolenkami i nástupem obnovitelných zdrojů, kvůli kterým se musejí postupně vypínat uhelné bloky. Tykač se proto zaměřuje zejména na USA a Austrálie, kde vlastní nejen uhelné, ale také potašové doly, a nově také na uhelné elektrárny ve Vietnamu.

Brněnský rodák, a v současností 2.nejbohatší Čech, Daniel Křetínský vlastní fotbalovou Spartu už přes dvacet let. Je předsedou představenstva tohoto pražského fotbalového klubu, který ho už stál hodně peněz. Vloni mu Sparta udělala obrovskou radost, když podruhé za sebou získala domácí mistrovský titul. K tomu postoupila také po devatenácti letech do velice prestižní Ligy mistrů.

Pak ale přišlo vystřízlivění. Spartě se v současnosti těžce nedaří a kolo před koncem Chance ligy bojuje jen o 4.místo. Zajímavostí je, že Daniel Křetínský drží také menšinový podíl v klubu anglické Premier League West Ham United FC. K nějaké užší, viditelné spolupráci mezi Spartou a WHU ale nedochází. Žádný sparťanský fotbalista do tohoto klubu Premier League v době Křetínského spolumajitelství dosud nepřestoupil.

Dnes 49letý Daniel Křetínský se zaměřuje především na energetiku a média. Jeho doménou se stalo skupování firem v problémech. V Británii, ale i ve Francii, v Německu nebo v Itálii se Křetínský souběžně pustil do řady investic do maloobchodních sítí. Křetínského hlavní byznys má dvě nohy. Tou první je Energetický průmyslový holding, hlavní Křetínského firma ovládající tři velké teplárny a elektrárny v Česku a další výrobní a distribuční firmy napříč Evropou.

Vlastnictví fotbalového či hokejového klubu je nákladným koníčkem, ale fandovství a úspěchy na sportovním poli přináší majitelům adrenalin a něco jiného, nového. Na co nejsou velcí businessmani zvyklí. Ve sportu se nedá vše naplánovat a odhadnout. Můžete udělat v přípravě všechno správně, přesto to nevyjde. Úspěch se nedostaví. Když ale vyhrajete něco velkého, je to fantastický pocit. Tito lidé už mají všechno a hledají společnou radost. Tu jim úspěch jejich klubu může přinést.

O tom nedávno po olomouckém utkání prvního kola nadstavbové části mluvil také Pavel Tykač, majitel fotbalové Slavie. Oblečen v mistrovském triku, kolem krku klubovou šálu a v očích radost a dojetí. „Je to ta chvíle, na kterou jsme se moc těšili,“ říkal dojatě do kamer Oneplay TV.

Majitelé klubů zažívají na poli sportu něco jiného než v businessu. Fotbalová Chance Liga v poslední době táhne, jde sportovně i společensky nahoru. Stát se vlastníkem profesionálního fotbalového klubu se stadionem, které má slušné zázemí, už není jen čiré fandovství a sponzoring, ale také prestižní, společenská záležitost. A tak do dalších ligových klubů vstupují noví majitelé, čeští miliardáři. Patří mezi ně 32letý Ondřej Kania ve Slovanu Liberec, český podnikatel, výkonný ředitel společnosti JK Education, zřizovatel Pražského humanitního gymnázia a sítě amerických škol American Academy.

Také teplický fotbalový klub má už nového majitele. Od sklářského giganta AGC ho koupil holding Accolade, jehož zakladatelem a spolumajitelem je 40letý Milan Kratina. Toho prestižní časopis Forbes zařadil v minulém roce na 56. místo v pořadí stovky nejbohatších Čechů. Firma podle Forbesu vlastní síť téměř šedesáti industriálních parků, z nichž zhruba třetinu tvoří bývalé brownfieldy. Kromě Česka působí v Německu, Polsku, na Slovensku, v Nizozemsku, Španělsku a Chorvatsku.

Velké věci se začínají dít konečně také v Brně. Malý druholigový klub z Líšně má už také nového majitele. Je jím miliardář, 59letý Igor Fait. Dle Forbesu 88.nejbohatší Čech investuje peníze dalších nejbohatších Čechů. Pragmatik, požitkář, brněnský patriot, investor, milovník umění a záchranář průmyslu. Kupuje dlouhodobě levně průmyslové podniky v nesnázích, které zvedne a prodá se ziskem. Malý brněnský klub už také přetváří k obrazu svému. Najal nové manažery, trenéry, mění se hráčský kádr. Do nové sezony vstoupí klub už pod názvem Artis Brno na stadion na Srbské ulici. Cílem je postup do nejvyšší soutěže.

Dle informací z médií byl měl pozici generálního partnera či spolumajitele nově zastávat v druhém brněnském fotbalovém klubu, Zbrojovce, miliardář Vojtěch Kačena. Ten je zakladatelem skupiny Second Foundation, která podniká v Japonsku, Německu i USA. Jeho know-how z energetických trhů má teď pomoci Zbrojovce nejen finančně, ale i strukturálně. První předzvěstí nové doby bylo angažování uznávaného trenéra Martina Svědíka, kterému se v krátké době povedlo tým vyvést ze sestupových vod druhé ligy. Cíl by měla mít Zbrojovka v nové sezoně stejný jako konkurenční projekt Artisu: postup do první ligy.

Ale pojďme od fotbalu dál… Miliardář Vladimír Kovář má jako koníčka pilotování. Vlastní letecký průkaz na dvoumístnou helikoptéru Guimbal Cabri G2. V Plasích na Plzeňsku provozuje leteckou školu Harris Hawk. 12. dubna tohoto roku došlo u obce Hrádecko na Plzeňsku k havárii sportovního vrtulníku Guimbal Cabri G2, který pilotoval Vladimír Kovář. Krátce před přistáním vrtulník ztratil rychlost a zřítil se do pole. Kovář utrpěl lehká poranění dolních končetin.

Kromě toho dnes 63letý Vladimír Kovář, který je na 80.místě nejbohatších Čechů žebříčku Forbes.cz, v letech 2003 - 2010 zrekonstruoval zámeček ve Strachovicích, kde od roku 2015 provozuje Minipivovar Strachovice a od roku 2018 farmu spravující okolní zemědělskou a lesní půdu. V únoru 2020 také dokončil rekonstrukci krkonošského komplexu horských Petrovy boudy, která stála celkem i s vybavením cca 180 milionů Kč. Kovářovou hlavní aktivitou je softwarová skupina Unicorn, která patří k největším ryze českým výrobcům softwaru.

Zálibu v pilotování má prý také Ivo Lukačovič, který před lety koupil pražské letiště Točná. V jeho hangáru má zaparkovaný i osmimístný bizjet Cessna 525A Citation a vrtulník Eurocopter. Vlastní také stříbrné letadlo Lockheed Electra, v němž Antonín Baťa v roce 1937 obletěl svět. Lukačovič ho koupil v USA v roce 2009 a po náročné renovaci ho jeho bratr v roce 2015 dopravil do Česka. Dnes 51letý Ivo Lukačovič, dle Forbesu 28.nejbohatší Čech, je zakladatelem a vlastníkem internetového portálu Seznam.cz.

Michal Korecký je v žebříčku Forbesu na 78.místě. Pro mnohé méně známé jméno. Základ jeho majetku stojí, dle Forbesu, na prodeji podílu ve Škodě Transportation v roce 2017 a na dividendách vyplacených v předchozích letech. Do plzeňského podniku se ale vrátil a vedle PPF v něm drží podíl 14,3 procenta, přičemž se aktivně podílí na jeho řízení. Vlastní také řadu činžovních domů v Praze a jednu z nejhodnotnějších sbírek vozů Ferrari na světě. Sbírka za stovky milionů korun čítá takřka padesát cenných exemplářů aut.

Tomáš Chrenek má jako koníčka myslivost. Lov je pro něj prý adrenalinem. Jezdí lovit do zahraničí. Má však také několik vlastních revírů a obor. Věnuje se chovu zvěře, lov je prý až sekundární, selektivní, aby chov adekvátně fungoval. V jeho honitbách je zvěř vysoká i černá, divočáci, daňci, mufloni, jeleni. Ostatně jeho rezidencí je zámek Koloděje v Praze.

Podle časopisu Forbes dnes 61letý Tomáš Chrenek, rodák z Nitry, v roce 2024 nejbohatším Slovákem s majetkem v hodnotě 2 miliardy eur. V žebříčku nejbohatších Čechů se dle stejného zdroje umístil na jedenáctém místě. Je spolumajitelem holdingu Moravia Steel, vlastnícího Třinecké železárny a majitelem zdravotnické skupiny AGEL, které je dnes zdravotnickým impériem tisíci zaměstnanci, několika desítkami nemocničních zařízení a dalších firem. Do Chrenkova vlastnictví patří také třinecký hokejový klub.

Včelaření, myslivost, chovatelství, sběratelství, vlastnictví sportovních klubů, pilotování letadel a vrtulníků… To je jen malý výčet koníčků českých miliardářů.

V jejich seznamu chybí jeden z nejznámějších - Andrej Babiš. Když jsem pátral ve veřejně dostupných zdrojích, žádnou konkrétní zmínku o nějakém koníčku Andreje Babiše jsem nenašel. Jediný článek na téma „Andrej Babiš a koníčky“ jsem objevil v roce 2015. Tehdy Parlamentní listy vydaly článek s titulkem „Zajímavý koníček pana Babiše. Špínu na druhé sbíral už v minulosti, odhalí časopis“. Článek se týkal toho, že Andrej Babiš má údajně zajímavý koníček – sbírá materiály na kdekoho, o čemž psal tehdy časopis Týden.

O opravdových koníčcích Andreje Babiše, ač je veřejně velmi známou osobou, se vlastně nedozvíte. Když zadáte do internetového vyhledavače "Andrej Babiš koníčky, záliby, hobby"… Nic… Sice můžete vidět na sociálních sítích fotky či videa z toho, jak hraje například tenis či stolní tenis, ale to jsou obvykle aktivity z předvolební kampaně. Andrej Babiš má asi ve skutečnosti jediný koníček - politiku.

Tak jako pro Daniela Křetínského, Pavla Tykače, Karla Pražáka či Petra Dědka je adrenalinem a radostí vítězství jejich klubu ve fotbalové či hokejové lize, Andrej Babiš takto prožívá kampaň hnutí ANO, kterou vlastně permanentně vede. Neustále brázdí město od města, náměstí od náměstí. V současnosti Moravskoslezský kraj, kde bude na podzim kandidovat. Radost mu dělají nadšené seniorky, kterým podepíše knížku, kterou jim dá zdarma. Vyfotí se s nimi. Na oplátku od nich dostane buchty a koláče. Také adrenalin a uspokojení. Zřejmě.

Další zdroj: Forbes.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz