Článek
Slavia pod tlakem, protože „musí“
Má pražská Slavia titul "v kapse"? Rozhodně ne. Má sice k dispozici velmi slušný náskok na druhou Plzeň, ale vyhráno zdaleka nemá. Z pohledu Slavie je velká škoda, že ztratila poslední podzimní ligové utkání v Teplicích. V dlouhodobé soutěži pochopitelně někdy prohraje i ten největší favorit. Na druhou stranu, nelze se ubránit dojmu, že zrovna v Teplicích to byla pro Slavii poněkud zbytečná ztráta. Možná trochu podcenění situace trenérem, kterému se dalo předejít. Trenér Trpišovský prorotoval sestavu, nepostavil do utkání některé obvyklé opory a Slavia ho prohrála. Po něm pak svůj krok obhajoval, že už to dál nešlo, hráči byli po dlouhém podzimu unavení. Nicméně nakonec z nich stejně většina šla druhou půli „honit výsledek“, takže si moc neodpočinuli. Navíc to bylo poslední utkání, takže už nebylo na co dál hráče šetřit.
Vedoucí Slavii čeká i s nadstavbovou částí ještě šestnáct utkání. Bude tedy hrát o 48 bodů. Dvakrát nastoupí proti plzeňské Viktorii, stejně se ve dvou zápasech utká také s pražskou Spartou. Jen v těchto čtyřech utkáních se bude dělit plných dvanáct bodů. Tedy výrazně více, než jaký je dnes náskok Slavie. Je tedy zřejmé, že Slavia zdaleka nemá vyhráno.
Kdyby vyhrála v Teplicích, mohla mít na startu jara desetibodový náskok. Místo toho má k dobru „pouze“ sedm bodů. Mít o tři body více, byla by to pro ni bezesporu značná psychologická výhoda. Viktoria by se koukala v tabulce především pod sebe. Takto je však Slavii pořád na dohled. Navíc už brzy se může přiblížit ještě více. Mnohé nám napoví už únorová utkání. Slavia začíná v neděli s Mladou Boleslaví, pak jede do Pardubic, hostí ostravský Baník a jede právě do Plzně! To není úplně lehký začátek.
Slavia je sice na čele ligového pelotonu, ale její pozice nebude snadná. Slavia totiž „musí“. Je tři sezony bez titulu. Teď to má dobře rozehrané a „ve svých rukách“. Po podzimu pořád velmi nadstandardní náskok. Zároveň ale bude pod velkým tlakem. Fanoušci i majitel očekávají už konečně titul. Zvláště v této situaci, kdy Slavii podzim vyšel a Sparta hrála „pod obraz“.
Slavii se těžce nepovedlo účinkování v Evropské lize, před jejímž startem byla některými považována dokonce za jednoho z favoritů soutěže. Sami slávisté asi neočekávali, že nepostoupí ani do další fáze soutěže. To se, jak v září zaznívalo z Edenu, považovalo takřka za samozřejmé. Řešilo se jen, jestli půjde mezi osmi nejlepšími rovnou do jarní hlavní fáze, či bude muset hrát předkolo play off. Nakonec ale získala pouhých pět bodů z osmi utkání, když pět utkání za sebou (!) prohrála. Na domácím stadionu, své tradiční tvrzi, v základní fázi Evropské ligy v sezoně 2024/25 vůbec nevyhrála! Porazila pouze venku bulharský Razgrad a remizovala v domácích duelech s Ajaxem Amsterdam a švédským Malmö FF. To nelze hodnotit jinak než jako obrovský neúspěch.
Slávisté se utěšují, že důležitější je vyhrát tuzemský mistrovský titul. To je priorita. Vítěz jde přímo do Ligy mistrů sezony 2025/26. Když se to povede, na nevydařenou Evropskou ligu se určitě s lehkým srdcem zapomene. Pokud však ne, bude se naopak toto zklamání v Evropě připomínat jako „začátek konce“. Slavii se vstup do jarní části v EL nepovedl. Nejde tedy do jarní fáze české nejvyšší soutěže v dobrém rozpoložení. Tým na španělském soustředění pronásledovala viróza, proto v prvním „ostrém“ zápasu, v Evropské lize v Soluni s PAOKem řada obvyklých opor ani nenastoupila. Stejně tak následně s Malmö FF, ale v tomto utkání už šlo jen o čest a finanční bonus. Postup byl ztracen.
Slavia tak v tomto kalendářním roce neodehrála ani jedno utkání v sestavě, která by se blížila optimálnímu složení z podzimu. Vstup do jara pro ni bude přitom nesmírně důležitý. Jakékoliv zaváhání bude šancí pro plzeňskou Viktorii, s kterou se potká už ve čtvrtém jarním ligovém utkání. Určitě předtím nechce ztratit body s jinými soupeři a dát tak Plzni před vzájemným duelem ještě větší motivaci.
Je otázkou, kdo už bude či ještě nebude v nedělním úvodu proti „Bolce“ k dispozici. Určitě nelze nadále počítat s dlouhodobými podzimními marody Tomášem Vlčkem a Lukášem Vorlickým. Zraněný je Vasil Kušej, který přišel v zimní pauze právě z „Bolky“. Nejistý je zřejmě start kapitána Jana Bořila (nemoc) a další podzimní opory Lukáše Provoda (problémy s kolenem).
V týmu už není podzimní jednička mezi třemi tyčemi, brankář Antonín Kinský, který jak známo přestoupil do londýnského Tottenhamu. Místo něj se do Edenu vrátil z ostravského Baníku 23 letý Jakub Markovič. Ani ten však zatím nemohl nastoupit. Na evropské soupisce, stejně jako na podzim dlouhodobě zraněný Jindřich Staněk, pochopitelně nebyl. Dva evropské duely odchytal podzimní náhradník Aleš Mandous. Uvidíme, jak se trenérský realizační tým rozhodne před nedělním prvním ligovým duelem.
Osobně očekávám, že šanci dostane Jakub Markovič. Na podzim měl v Baníku velmi dobrou formu. Slavia ho vzala zpět. Aleš Mandous má 32 let, trenéři mu pro velké zápasy dlouhodobě nevěří, nejdříve vloni v lednu koupili Staňka, pak zase dali v létě přednost Kinskému. Je také otázka, jestli je už Staněk zdravý a připravený na sto procent. Důvěra v něj asi trochu klesla. Jeho zdravotní problémy se opakují. I proto asi Slavia nechtěla jít do jara pouze s dvojicí Staněk - Mandous, jako vloni touto dobou. A koupila zpět Jakuba Markoviče. Proto předpokládám, že v Edenu vsadí v úvodu ligy právě na Jakuba Markoviče. Pokud se tak stane, uvidíme, jestli to zvládne. Chytat ve Slavii je přece jen jiné než v Baníku. Zákroků má brankář většinou pomálu. Je však potřeba, aby v pravý čas vytáhl ten nadstandardní. A také nesmí chybovat v časté rozehrávce, která mu ve většině ligových zápasů „hrozí“ mnohem více než chytání.
Kromě Kinského už v Edenu nejsou také Conrad Wallem a Matěj Jurásek. Ani jeden z nich v základu nehrál. Juráskova kariéra delší dobu stagnovala. Změnu potřeboval. Je otázkou, jestli fyzicky velmi náročná druhá nejvyšší anglická liga bude tím „pravým ořechovým“. Každopádně pro Juráska to bude velká zkouška. Pryč jsou také bývalé opory, často zraněný ofenzivní záložník Petr Ševčík (Jablonec) a univerzál Lukáš Masopust (Liberec), též v poslední době často nemocný a zraněný. Oba už na podzim prakticky nehráli a na evropské soupisce ani nebyli.
Podstatné je, že Slavii zatím neopustila žádná z opor. Tedy ani nikdo z pilířů "africké kolonie": levý wing bek Malick Diouf, středový štít Oscar Dorley nebo stoper Igoh Ogbu.
K úvahám o možném odchodu Malicka Dioufa, který se řeší celou zimní přestávku, řekl na slávistickém webu trenér Trpišovský po čtvrtečním utkání s Malmo FF:„Malick to s nikým neřeší, soustředí se sám na sebe. Byli bychom nejradši, kdyby tu na jaro zůstal, má obrovskou kvalitu, přínos. Jede každý týden furt stejně, bylo to vidět i na jeho nasazení, jak chodí do soubojů. Má to v hlavě dobře nastavené, nenechává to na něm stopy, soustředí se jen na své výkony. Ví, že mu nic neuteče.“
Dá se ale očekávat, že někdo z uvedené trojice, možná dokonce všichni, kádr opustí v létě. Proto Slavia přivedla už nyní další mladé fotbalisty, kteří by se měli na možné převzetí rolí po těchto fotbalistech připravovat. Z FC Stade Lausanne Ouchy přišel do Slavie 21letý stoper Sahmkou Camara. Jarní část ligy stráví v Karviné, kde by měl dostat pravidelné vytížení a adaptovat se pod koučem Martinem Hyským na českou ligu. Se Slavií se naopak připravuje na jaro další zimní posila David Moses, který měl výborný podzim v Karviné. Do tréninku se zapojil také navrátilec z hostování v témže klubu Giannis-Fivos Botos. Po podzimních zdravotních problémech se s A-týmem připravuje také mladý David Pech. Slavia navíc už v říjnu podepsala ze švédského Hammarby dalšího perspektivního borce, 18letého wing beka či středového záložníka Divine Teaha.
Trenér Trpišovský tedy má z čeho vybírat. Velmi pravděpodobně ale Eden ještě někteří hráči v příštím týdnu opustí. Půjdou na hostování. Slavia bude hrát jen českou ligu a MOL Cup, musí tedy určitě kádr o pár jmen zeštíhlit. To by nejspíš nastalo, i kdyby v Evropě zůstala. Jen by odchodů bylo třeba o jeden či dva méně. Tito hráči budou mít díky hostování na jaře zápasovou praxi v některém menším ligovém klubu a pro letní přípravu se mohou vrátit v ještě lepší formě a zkušenější.
Zároveň ale už platí omezení, že z jednoho klubu Chance ligy mohou být v jiném klubu této soutěže na hostování maximálně tři hráči. Není tedy možné, aby si kupříkladu Slavia udělala z Karviné „béčko“ a poslala tam na hostování třeba sedm hráčů, kteří by pak proti ní kvůli vzájemné dohodě klubů nemohli nastoupit. Ale proti Spartě či Plzni ano. Toto už nejde.
Druhá Plzeň je v pohodě, protože jen „může“
Viktoria nemá co ztratit. Je v příjemné pozici týmu, kterému to funguje a daří se mu na jeho poměry nad očekávání. V podzimní části ligy sice některé body ztratila, ale druhou příčku si udržela s velmi solidním náskokem před třetí Spartou. Nebude zdaleka pod takovým tlakem a očekáváním jako Slavia. Může jen překvapit a potrápit lídra. Povedl se jí vstup do jara, když v Evropské lize porazila bruselský Anderlecht. Následně sice prohrála poslední zápas v Bilbau, ale po velmi slušném výkonu. V Evropě bude pokračovat. Už 13. února ji čeká v play off Evropské ligy v Budapešti Ferencvaros. Za týden na to v Plzni odveta. Šance na postup rozhodně má.
Viktoria tedy bude mít náročnější program než Slavia a Sparta. Otázkou je, jak dlouho. Jestli to budou jen dva zápasy navíc či větší počet. Viktoria má ale zkušený tým, který se jí navíc daří vhodně doplňovat, takže konkurence na jednotlivých postech je velmi dobrá. Tým nikdo z klíčových opor v zimě neopustil. Odešli pouze předtím dlouho zraněný Jan Sýkora do Olomouce, Erik Jirka do Polska, Jhon Mosquera do pražské Dukly, Ricardinho do Haify a mladý Tom Slončík do Hradce Králové (na hostování). Naopak přišel Iráčan Merchas Doski a Bosna Amar Memič z Karviné. Týmu by měl pomoct také uzdravený útočník Rafiu Durosinmi. Otázkou je, jak je na tom po velmi dlouhé absenci. V útoku má Viktoria na české poměry velkou “palebnou sílu”: Adu, Durosinmi, Kabongo, Vašulín a Vydra. A pod nimi v záloze Červ, Kalvach, Šulc a další.
Viktoria bude hájit zejména druhé místo v tabulce, ale určitě bude chtít „zatopit“ Slavii a zkusit ještě zabojovat o titul. Jak už jsem uvedl, důležité utkání obou týmů se odehraje už 23.února. To napoví více. Samozřejmě netušíme, jestli Viktoria či Slavia nepoztrácí nějaký ten bod už předtím. Plzeňští hrají v Olomouci, s Libercem a v Teplicích. Navíc budou mít „v nohách“ zápas s Ferencvarosem, který se hraje jen tři dny před Slavií. Oboje však ve Štruncových sadech, takže pro hráče bez náročného cestování. Bude také záležet na výsledku čtvrtečního pohárového duelu. Kdyby se Viktorce postup přes maďarský klub podařil, půjde na Slavii ještě více nabuzená a ve velké pohodě před domácími diváky. Snadno se pak může stát, že se slávistický náskok ztenčí a boj o titul nabere ještě na větších obrátkách.
Viktorii se daří. V Chance lize je zatím druhá. V Evropě jako jediný český zástupce postoupila do další fáze. Ve hře je i v národním MOL Cupu. V pohodě je také její trenér Miroslav Koubek. Jestli Viktorku nepostihne na jaře nějaký nečekaný výsledkový kolaps, dá se očekávat, že plzeňský šéf Adolf Šádek nebude chtít „urazit štěstěnu“ a v létě „přepřahat“. Nejspíš bez ohledu na to, jestli Viktoria skončí v lize na konci sezony první, druhá či třetí, nabídne 73 letému vitálnímu Koubkovi ještě jedno prodloužení smlouvy o další rok. A ten zatím rozhodně nevypadá, že by si trenérskou kariéru prodloužit nechtěl. Evidentně si to užívá.
Třetí Sparta má také výhodu: může se jen zlepšit
Sparta oba lednové zápasy Ligy mistrů prohrála. Se soutěží se rozloučila v Leverkusenu šestou prohrou v řadě. Skončila 31. z 36 týmů celé soutěže. Na její účasti v soutěži je (stejně jako u Slavie v Evropské lize) těžké hledat nějaká pozitiva. Jediným výrazným je finanční přínos. Sportovní se hledají opravdu těžko. Liga mistrů je samozřejmě „jiný svět“. Pro jakýkoliv český klub je obtížné tam sehrát vyrovnané utkání. Na druhou stranu v novém formátu Ligy mistrů byla týmy, s kterými mohla a měla Sparta sehrát lepší zápasy. V této soutěži není ostuda prohrát, ale vždy také záleží na tom, jakým způsobem a po jakém výkonu a průběhu hry. Když je hra týmu v utkáních velmi pasivní, defenzivní, těžko pak hledat pozitiva.
Sparta prožila opravdu katastrofální podzim. Po dvou úspěšných sezonách v takové míře hodně nečekaný. O tom už bylo ale řečeno snad vše. Má to jednu výhodu. Už to asi může být jen lepší. Otázkou je, nač to bude na jaře stačit. Titul už od Sparty letos asi nikdo nečeká. Když se jí podaří zlepšit kvalitu hry a třeba i posunout o jednu příčku výš, bude ve většině utkání vítězit a její fotbal bude „koukatelný“, bez fatálních chyb v defenzivě, budou nejspíš fanoušci po podzimním špatném průběhu nakonec dočasně většinově spokojeni. Sparta bude hrát jen Chance ligu a MOL Cup, a to jsou zcela jiné zápasy než Liga mistrů. Dá se také předpokládat, že rotace sestavy bude na jaře výrazně menší, z čehož by měl sehranější tým profitovat.
Trenér Lars Friis dostal dle očekávání důvěru na další období. Ted´ je na něm, aby ji splatil. Ač někteří sparťanští fandové říkají, že tahle sezona je už „v kopru“ a je třeba ji obětovat pro „lepší zítřky“, nemyslím, že takto mohou Rosický, Friis a spol. přemýšlet. Je značný rozdíl být, pro klub jako je Sparta, v Chance lize čtvrtý, třetí či druhý. Finančně i sportovně. Tým z druhého místa jde do kvalifikace o Ligu mistrů. Ze třetího do kvalifikace o Evropskou ligu. Sparta proto na jaře musí bojovat minimálně od druhé místo v lize. A také vítězství v národním MOL Cupu, které by ji mohlo přinést alespoň jednu trofej v sezoně.
Sparta a změny? Do B-týmu byl přeřazen záložník David Pavelka, u kterého se bohužel už delší dobu ukazovalo, že na to v A-týmu nemá. Odešel také málo hrající Jakub Pešek do třetiligového (!) polského klubu z Krakova, který má ambice na postup a poskytuje prý podmínky na úrovni průměru polské první ligy. V 31 letech tedy evidentně hlavně finanční otázka. Odešel také „brněnský mercedes“ Michal Ševčík na další hostování do Mladé Boleslavi, když se mu předtím vůbec nepovedlo ani podzimní hostování v Norimberku. Další hráč, který se na Letné neprosadil a nestal se avizovaným borcem, záložník Markus Solbakken, odešel hostovat do italské Pisy v Serii B. Sparťanský odchovanec, brankář Vojtěch Vorel, také už nechtěl prosedět další jaro na střídačce a řekl si o hostování v Pardubicích, kde se dá očekávat, že bude pravidelně chytat.
Příchody? Vesměs se jedná hlavně o návraty. Tím největším je „ztracený syn“, stále ještě reprezentační útočník Jan Kuchta, který hrál v dánské lize v poslední době sporadicky. A tak bude ve Spartě z Midtjyllandu hostovat. Kuchta se Spartou si tak budou snažit vzájemně pomoci. Oběma se na podzim nevedlo. Sparťanské vedení nejspíš očekává, že impulsivní Jan Kuchta přinese na hřiště i do kabiny „drajv“, který tam po odchodu Ladislava Krejčího na podzim zjevně chyběl.
Sparta si stáhla z hostování také mladé defenzivní hráče Adama Ševínského a Patrika Vydru. Defenziva Spartě, bez Krejčího a při absencích a poklesu výkonnosti některých hráčů, na podzim silně haprovala. Nákup dánského stopera Matthiase Rosse také vůbec nevyšel. Zcela novou tváří je na Letné nigerijský stoper Emmanuel Uchenna z ostravského Baníku. Také on by měl přinést do obrany větší konkurenci.
Po zpackaném podzimu se čekaly možná větší posily. Je otázkou, jestli Sparta více změn opravdu nechtěla, nebo to její sportovní vedení a skautský úsek (tedy bratři Tomáš a Jiří Rosičtí) lépe ani neumějí. Je faktem, že kvalitní zahraniční posily přicházely na Letnou snad jen v éře Briana Priskeho, a byli to vesměs koučem vytipovaní hráči. Předtím se nákup cizinců Spartě moc nevedl. A lepší to zatím není ani po odchodu dánského trenéra do Feyenoordu.
Zimní pauza končí. Chance liga začíná. Otazníků a očekávání je plno. Obvykle všechno neskončí tak, jak se dopředu předpokládá. A to je dobře. Určitě nás neminou i nějaká ta překvapení. Zápasů bude ještě hodně. Máme se na co těšit. Tak hlavně, aby se rozhodovalo jen na hřišti a tak, jak se rozhodovat má.
Zdroje: statistiky Livesport, statistiky CS Fotbal, Wikipedie, klubový web SK Slavia Praha, klubový web AC Sparta Praha