Hlavní obsah
Názory a úvahy

Proč Babiš obdivuje Trumpa? Jsou si podobní. Chtějí řídit stát sami jako firmu. Oba v tom mají chaos

Foto: Hnutí ANO

Andrej Babiš s Donaldem Trumpem jsou si až nečekaně podobní. Nikoliv fyzicky, ale tím, jací opravdu jsou. Na svůj věk hyperaktivní. Chtějí vše řídit sami. Touží po obdivu davů. Na vše se dívají obchodně. Etika či vize jsou pro ně neznámé pojmy.

Článek

Velkopodnikatelé a miliardáři s kontakty na politiky

Oba vybudovali velké firmy. Jsou v tom celkově úspěšní, i když Trumpovu kariéru provázely také neúspěchy, krachy firem a větší obchodnický talent než samotný Donald měla nejspíš jeho bývalá žena Ivana, rozená Zelníčková. Oba šli ve svém podnikání vždy tvrdě za svým. Baví je „ulovit kořist“, „položit soupeře na lopatky“. Jsou k tomu schopní použít, co se v rámci aktuální situace použít dá. Etikou se nezdržují.

Jak říkal novinář Jaroslav Kmenta v podcastu Prohnilí: Babiš nebyl gangster jako Mrázek, byl ‚bílý límeček‘ 21. století. K tomu, aby dosáhl všeho, co chce, používal hlavu, peníze a právníky.  Neumlčoval nepřátele kulkou do týlu, ale posílal na ně kontroly. Nekupoval si jednotlivé policajty, on se potkával přímo s ministry vnitra. Jednomu byl dokonce jako čestný host na  svatbě.“

Oba už jako velkopodnikatelé a miliardáři byli v kontaktu s politiky a politikou. Donald Trump už od osmdesátých let organizačně i finančně podporoval některé volební kampaně Republikánů. Andrej Babiš v devadesátých letech, tedy v době, kterou dnes tak kritizuje jako „prolezlou korupcí tradičních stran“, začal úspěšně budovat své obchodní impérium. Dle novináře Kmenty k tomu využíval také kontakty na politiky tehdejší ČSSD, dnešní SOCDEM.

„Jenom díky vstřícnosti politiků ČSSD se Babiš dostal k možnosti vlastnit nebo později plně ovládnout třeba lovosického výrobce průmyslových hnojiv Lovochemii a pak i celou řadu dalších podniků z obřího petrochemického koncernu Unipetrol,“ říkal k tomu investigativní reportér Kmenta.

Politiku tedy oba dlouho zpovzdálí sledovali. S politiky měli své potřebné kontakty. Oběma byl ale obchodnický svět nakonec „malý“. Možná to trochu souvisí s hyperaktivitou obou pánů. Na podnikání je baví kupovat a pohlcovat firmy. Jejich každodenní běžné řízení je pro ně nuda. Na to mají najaté manažery. Ti to umějí lépe. Politika je naproti tomu adrenalin. Splňuje, po čem oba touží. Být v záři reflektorů. Vytleskáváni a obdivováni davem. Patří k tomu samozřejmě také, že si působením v politice pohlídají své obchodní zájmy.

Ve světě medií, každý trochu jinak

Oba také nakoukli do světa médií. Každý trochu jinak. Oba však s nimi umějí pracovat. Donald Trump nejdříve účinkoval v cameo rolích v několika filmech a seriálech. Mnohokrát byl hostem různých talk show. Objevil se i v jiných zábavných pořadech, např. ve World Wrestling Entertainment, kde se v ringu pral s vlastníkem organizace, Vincem McMahonem. V roce 2003 se stal výkonným producentem a moderátorem soutěžní reality show The Apprentice na kanále NBC.

Andrej Babiš na to šel přece jen trochu jinak. Ostatně nejsme v Americe. Ale jeho mediální vliv v malém Česku rychle rostl. Začátky byly ještě docela skromné. Díval se do očí. Odpovídal na otázky. Nechával tazatelům prostor. Takový byl třeba v září 2011 v Show Jana Krause. Tehdejší vystoupení je možné zhlédnout zde. Andrej Babiš ale takovým dlouho nezůstal. Učil se rychle.

Už v červnu 2013 zasáhla jako blesk z čistého nebe český mediální a veřejný svět zpráva, že český miliardář koupil vydavatelsví Mafra, které mělo v portfoliu MF Dnes, Lidové noviny a Metro. Shodou okolností měla tehdejší MF Dnes nejsilnější oddělení investigativních novinářů v zemi, kteří rozkrývali různé ekonomické a politické kauzy. Tedy i ty, které se týkaly Andreje Babiše a jeho firem.

V té době byl už Babiš aktivním politikem. Hnutí ANO založil v roce 2011. Stal se jeho předsedou. Je jím dodnes. Ač se dušoval, že dění v médiích, která koupil, nebude ovlivňovat, výpovědi některých novinářů mluvili o opaku. V roce 2017,  dle informace z té doby, dokonce poslanci přijali na mimořádné schůzi sněmovny usnesení, podle kterého šéf hnutí ANO Andrej Babiš „opakovaně lhal a zneužíval svá média“.

Pro ostré slovo oba nejdou daleko

Andrej Babiš je asi s trochou nadsázky jediným politikem na světě, který neovládá plynule ani jazyk země, jejíž byl, a chce být znovu, premiérem. Nenaučil se stále bez chyb česky (zvláště, když je rozrušený). Po mnoha letech v Česku už nemluví bez chyb ani slovensky. Rád se chlubí svojí angličtinou, ale ani ta není dokonalá. Domluví se francouzsky. Rád kritizuje za špatnou angličtinu jiné české politiky, ale jen z řad politických soupeřů. U těch vlastních to přehlíží. Veřejně nejznámější je případ Aleny Schillerové.

O tom, že Andrej Babiš nejde pro ostré i sprosté slovo daleko, se všeobecně ví. Na veřejnosti se často drží. Pokud „ujede“, tak většinou v Poslanecké sněmovně. Jako v listopadu minulého roku, kdy dle médií pozurážel premiéra Fialu. Podle Babiše premiér vykládá „nesmysly a měl by si odpočinout“. Při svém slovním útoku na premiéra ale Babiš sám paradoxně působil zvláštním, nejistým dojmem. Jeho projev byl nezvykle pomalý.

Mimo kamery to prý bývá často ještě horší. „Udělejte mi teze, podklady na tohoto zm**a. Napište mi příběh Izrael, jak se vykašlal na naše lidi, jak byl v Dauhá, jezdí všude, dělá kampaň, korespondenční volba,“ napsal prý Andrej Babiš dle informací médií na adresu ministra zahraničí Jana Lipavského v roce 2023. V e-mailové konverzaci řešil i odkazy na mediální zmínky o Lipavského rodině. Babiš chtěl prý e-mail zaslat svému poradci Janu Rovenskému. Spletl se. Zaměnil ho ale s jeho jmenovcem, který mail zveřejnil.

Také Donald Trump je známý svým obhroublým slovníkem. Často se též plete ve výrazech. Dokázal už v prezidentské kampani zaměnit Hillary Clintonovou s Barackem Obamou. Pak prohlásil, že maďarský premiér Viktor Orbán je lídrem Turecka. Dokonce špatně uvedl název města, ve kterém vystupoval.

V přístupu k ženám se liší

Oba byli vícekrát ženatí. Babiš dvakrát. Trump dokonce třikrát. Rozhodně se však veřejně liší k přístup k ženám. Andrej Babiš se snaží působit na veřejnosti k ženám většinou galantně. Rád s nimi spolupracuje. Využívá toho, že jsou často loajálnější, pracovité a vděčné, že jim dal vysokou pozici. Také skandál se ženami nemá.

Donald Trump měl už skandálů se ženami několik. Před dvěma lety se například řešila kauza, o které informovaly Seznam Zprávy, že sexuálně obtěžovat novinářku Jean Carrollovou v 90. letech v New Yorku. Porota přiznala novinářce, která bývalého prezidenta USA žalovala, odškodné ve výši pěti milionů dolarů. Trump verdikt označil za „skandál“.

Na politickém vrcholu a pak pád

Oba se dostali ve své zemi na politický vrchol. Donald Trump se stal americkým prezidentem v roce 2017. Andrej Babiš byl sice v kandidatuře na prezidenta neúspěšný. V roce 2023 ho porazil Petr Pavel. Už předtím byl ale Babiš premiérem, a to je v českém státním uspořádání fakticky výrazně důležitější funkce než prezidentská. Dle české ústavy má rozhodující pravomoci vláda, řízená premiérem. Nikoliv prezident.

Andrej Babiš byl českým premiérem v letech 2017 - 21. Toto období se významně krylo s prezidentováním Donalda Trumpa, který také českého premiéra Babiše pozval do Bílého domu. Setkání proběhlo v březnu 2019 za účasti obou manželek. Babiš v rozhovoru pro Radiožurnál hodnotil setkání jako velmi příjemné, lidské a pozitivní. Přiznal také, že mu Trump ihned pochválil boty a zopakoval, že jsou stejná krevní skupina.

Babiš, který dnes kritizuje rostoucí zbrojení, v Bílem domě daroval Trumpovi legendární pistolí CZ 75. Řekl k tomu tehdy dle Radiožurnálu: „Je to značka založená v roce 1936, kdy jsme byli jedni z největších výrobců zbraní na světě. Bohužel jsme to po revoluci nějak opustili.“

Trump je zpět, Babiš by rád také

Andreje Babiše a Donalda Trumpa také spojuje skutečnost, že v průběhu roku 2021 o své funkce přišli. Ani jeden z nich to však nevzdal. Opět se vydali do boje s cílem stát se premiérem či prezidentem. Donaldu Trumpovi se už podařilo tento cíl naplnit. V lednu se stal znovu americkým prezidentem, s pořadovým číslem 47.

Obrovský Trumpův chaos

Donal Trump vyhlásil celní válku celému světu (s výjimkou zemí jako Rusko, Bělorusko, Severní Korea). Negativní dopady ho ale přiměly otočit a na devadesát dní cla zmírnit; s výjimkou Číny, vůči níž obchodní válku ještě vyhrotil. Ale ne úplně, vyhlásil moratorium na gigantická cla na dovoz iPhonů (primárně z Číny) či jiných technických zařízení firem Apple a Dell. Aby pak oznámil, že ta cla se opět vrátí. Trump v tom má chaos. Odvolává co odvolal a slibuje, co slíbil. Vnáší do světového dění chaos a nejistotu. Mluví například o anexi Grónska.

Válku Ruska s Ukrajinou za 24 hodin nevyřešil, jak dříve sliboval. „Překvapivě“. Inu, v kampani se slíbí leccos. V rozhovoru s novinářkou Sharyl Attkinsonovou k tomu uvedl, že to byl sarkasmus. Z kontextu rozhovoru je možné usoudit, že ve skutečnosti nechtěl říct, že šlo o sarkasmus, ale o nadsázku, ale popletl si termíny. Trumpův businessový přístup vyjednávání každopádně v otázce války Ruska s Ukrajinou zatím nic dobrého nepřinesl.

Donald Trump je ještě aktivnější a chaotičtější, než byl ve svém prvním prezidentském období. Mění svá stanoviska podle toho, s kterým poradcem se naposledy potkal. V tom si je také nesmírně podobný s Andrejem Babišem. Všichni si snad ještě pamatujeme, jaký chaos provázela Babišova rozhodnutí v době covidu, kdy také chtěl vše řídit sám. Něco řekl ráno, aby to bylo v poledne jinak a večer zcela opačně.

Trump a Babiš chtějí řídit stát jako firmu

Oba to ale přitom neumějí. Na to mají ve svých firmách lidi. Jsou to „kšeftaři“, zvyklí tvrdě obchodovat. Nasadit drsné podmínky a drtit protivníky. V businessu jim to funguje. Politika a diplomacie je ale něco jiného. Trumpovo tvrdé jednání „proti všem“ nakonec může dostat Spojené státy do značné izolace. „Proti všem“ se nikdy vyhrát nedá.

Babiš byl ze zvolení Trumpa nadšený

V lednu dle Seznam Zpráv doufal, že se mu s ním podaří setkat ještě před zářijovými volbami do Poslanecké sněmovny. Věřil, že by mu fotografie a video z takové schůzky mohly v kampani pomoci.

Babiš prý spoléhal na maďarského premiéra Orbána, že to jako Trumpův hlavní spojenec v EU zařídí. Věřil, že pro Orbána nebude problém dostat staronového amerického prezidenta na setkání s europarlamentní frakcí Paatrioti pro Evropu.

Babiš také opět, po vzoru Trumpa, ve své permanentní kampani vyrukoval s červenou kšiltovkou s nápisem „Silné Česko“. Tu s přestávkami, když je zrovna Trump „v kurzu“, vytahuje už od roku 2019, kdy sám připustil, že se inspiroval mítinky amerického prezidenta, a věří, že se čepice uchytí i v Česku. Trump ji poprvé použil před volbami na podzim 2016 s heslem „Make America Great Again“ (MAGA).

Babiš dá vždycky na průzkumy

Časy se ale mění. Není leden, ale duben. Andrej Babiš pod vlivem okolností „couvá“. Obdiv k Donaldu Trumpovi určitě ve skutečnosti neztratil. Je to přece jeho „krevní skupina“ a také Babiš by nejraději řídil Česko direktivně zcela sám. Jako Trump Spojené státy či Orbán Maďarsko. Ale průzkumy veřejného mínění hovoří o tom, že česká veřejnost, a s ní i podstatná část voličů hnutí ANO, momentálně nesouhlasí se současnou politikou Donalda Trumpa.

Většina Čechů vnímá americká cla vůči Evropské unii a další kroky Donalda Trumpa negativně. Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Akademie věd ČR. Podle více než poloviny Čechů Trump také oslabuje demokracii v USA.

Stále většímu množství lidí v naší zemi začíná být jasné, že Trumpova politika nepřináší světu, a tedy ani Česku nic dobrého. I mnozí lidé, kterým byl Trump ještě nedávno sympatický, začínají být na velkých pochybách. A to není dobrá zpráva pro Andreje Babiše, který ještě nedávno Trumpa okázale obdivoval a často se jím inspiroval a napodoboval ho. Zejména na svých veřejných mítincích.

Ještě koncem března byl Babiš „Trumpistou“

Ještě 28.března se předseda hnutí ANO v Rozstřelu na iDNES.cz označil za „chcimíra, trumpistu“ a poprvé oficiálně potvrdil, že je vyzyvatelem Petra Fialy na post premiéra. V obsáhlém rozhovoru se vymezil proti vládní politice, kritizoval nákup stíhaček F-35 i evropský Green Deal a znovu se přihlásil ke spojenectví s Donaldem Trumpem.

Mezinárodní dění, bezpečnost v Evropě i ve světě, celní opatření, prostě zahraniční témata celkově však mohou hrát v nadcházejících volbách podstatně větší roli než kdykoliv dříve. A to také není dobrá zpráva pro Andreje Babiše. V zahraniční a bezpečnostní politice není silný. To není jeho doména. To nejsou „jeho“ témata. On v kampani potřebuje řešit hlavně „Fialovu drahotu“. Na tom vždy získává body.

Babišova rychlá otočka

Nebyl by to však Andrej Babiš, kdyby se nedokázal rychle zorientovat a říct, co chtějí jeho voliči slyšet. Potvrdil to i v tomto případě:

„Nevím, co tím Trump sleduje, ale to, co dělá, je úplně šílené. Pokud se teď vyjádřil, že nečekal takovou reakci akciových trhů, tak mám obavu, zda tomu rozumí. Fakt to nechápu, protože to nedává vůbec žádný smysl. A jeho přítel na telefonu (Elon) Musk zase doufá v bezcelní zónu mezi Evropou a USA. To je jako v blázinci,“ řekl Babiš v debatě Deníku.cz.

Populismus nade vše

V tom si je ostatně Andrej Babiš s Donaldem Trumpem také podobný. Dokáže populisticky rychle názorově otočit dle aktuální situace. Prostě „Hlas lidu, hlas Boží“. V tomto případě se zdá, že už předčil dokonce svého „učitele“ Donalda.

Ten se americkým prezidentem stal a přineslo to chaos do dění v celém světě. Andrej Babiš se českým premiérem na podzim možná stane opět také. Na světovém dění to nic nezmění. V malém Česku se však s chaotickým a populistickým Andrejem Babišem máme opět na co těšit. Trumpovo druhé období v úřadu je přece také horší.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz