Hlavní obsah
Sport

Slavia chce zpět titul aneb Fotbalové dění pohledem laika

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
14. 7. 15:02

Slavia sice bez Davida Juráska, ale také bez marodky a dalších větších změn. V týmu je pohoda. Permanentky jsou vyprodány. Cílem by měl být titul v lize a účast v EL.

Článek

Komentářů fotbalových expertů je v médiích dost. Expertem se být rozhodně necítím. Jsem obyčejný příznivec, který má fotbal hodně rád, často se o něm baví s přáteli. Nejsem na něm nijak zainteresován a sleduji fotbalové dění s výrazným odstupem. Snad i trochu s nadhledem. Pokud vás moje názory zajímají, pojďme na to!

Tento víkend proběhnou poslední přátelská utkání. Slavia hostí v neděli v generálce na ligu Dynamo Drážďany. Ligu začíná utkáním doma s Hradcem Králové v sobotu 22.7.

Jaká je situace v táboře Slavie pár dní před začátkem ligy?

Odchody

Slavii opustili tři výrazní hráči, kteří v minulém ročníku nastupovali za „A“ tým. Prvním je Peter Olayinka, jenž se se Slavii nedohodl na prodloužení smlouvy a už s předstihem podepsal smlouvu s CZ Bělehrad. Odvedl Slavii cenné služby. Podílel se na skvělých úspěších, pamatuje slavnou éru titulů a vynikajících výsledků v evropských pohárech. Slavia si určitě díky jeho potenciálu dříve představovala, že ho časem výrazně zpeněží nějakým dalším přestupem. To se nepodařilo. Zřejmě i vinou nejistého zdravotního stavu nevyšla už dříve dohoda s jiným klubem. Nyní odešel jako volný hráč. Loučil se ale v dobrém. Za Slavii do poslední chvíle pravidelně nastupoval. Pomáhal i „B“ týmu.

Ibrahim Traoré, také výrazný hráč Slavie posledních let, který ale už v minulé sezoně hrál málo, byl často zraněný, má svůj věk. Když nastoupil, tak pomohl, jako třeba v derby, ale pohybové a zdravotní limity už byly znát. Bylo jasné, že v „A“ týmu už by toho moc nenahrál. Očekávalo se, že se zapojí do slávistického dění jako scout pro Afriku, ale Traoré se ještě prý na ligu cítí. Na spadnutí byla jeho dohoda s Jabloncem. Když se to prosáklo, zavětřil šíbr Šádek, specialista na „hráče zadarmo“, a Traoré skončil překvapivě v Plzni.

Třetím je David Jurásek, levý bek či halvbek. Hráč, který za poslední rok výkonnostně velmi vyrostl. Proto se také bohužel ve Slavii nezdržel déle. Na novou sezonu už se připravuje s Benfikou Lisabon, kam následoval Baha. Mladých levonohých hráčů tohoto typu, navíc už s reprezentačními zkušenostmi, v Evropě není mnoho. Proto se jeho odchod očekával. Stal se nejžádanějším českým ligovým fotbalistou tohoto léta. Je to pro Slavii po sportovní stránce jistě ztráta, nicméně po finanční jednoznačně velká trefa. Mluví se o 334 milionech korun. Slavia je jistě nedostane hned, navíc se o ně bude muset také podělit , ale i tak to poskytuje Slavii před novou sezonou určitě větší finanční pohodu. Nejspíš teď nebude muset reagovat na každou další nabídku na své hráče, nebude-li nějak výrazně zajímavá.

Příchody

Kdo naopak přišel? Dva hráči z Norska. Záložník Wallem z Odds BK a gambijský stoper Sinyan z Molde. Slavia v poslední době s oblibou hledá hráče na severu Evropy, v Norsku a Dánsku. Zatím to vychází. Snad se to potvrdí i v těchto případech. Z Baníku přišel nigerijský útočník Tijani, který pochází ze stejné akademie jako Olayinka. Z Olomouce pak další útočník Chytil, mladý český reprezentant. Od všech těchto hráčů se očekává, že by měli atakovat základní sestavu. Otazník je trochu nad Sinyanem, který přichází jako volný hráč a je po zranění. Jeho zapojení bude trvat asi déle.

Pohybu v kádru je samozřejmě více, ale vesměs se jedná o hráče širšího kádru. Někteří, zejména mladí hráči, už odešli a další ještě budou odcházet na hostování i přestup. Otázkou je, jestli odejde ještě někdo z hráčů základního kádru. Spekulace byly a jsou hlavně o možných odchodech Lingra a Jurečky.

Foto: Jan Mareš

Málo změn, stabilní tým, vyprázdněná marodka

Pokud Slavia tyto hráče udrží, půjde do podzimní části s velmi silným kádrem. Změn v základním kádru zatím není příliš. Bývalo jich více. Ze základu odešli vlastně jen dva hráči, D.Jurásek a Olayinka. Pro klub jako je Slavia, je to velmi důležité. Již v první polovině srpna se bude v předkolech a play-off evropských soutěží do značné míry rozhodovat o úspěšnosti sezony. Je proto důležité, aby byla v této fázi základní kostra sehraná. Je jasné, že Slavia musí prodávat hráče, aby měla na další finančně náročný provoz. Určitě je ale lepší přijít pouze o jednoho Juráska, a naplnit výrazně klubovou kasu, než muset oželet odchod třeba 4-5 hráčů ze základního kádru za menší peníze a vyrovnávat se s velkým zásahem do týmu.

Důležité také je, že Slavia vstupuje do nové sezony s celkem vyprázdněnou marodkou. Nemá zatím žádné dlouhodobě zraněné hráče, jakých mívala v posledních letech dost. Tým je sehraný, zkušený, jen lehce obměněný a doplněný mladšími hráči. Juráska a Olayinku zřejmě nenahradí úplně stejnými typy hráčů, spíš se dá očekávat v některých zápasech změna rozestavení.

Brankáři

Zásadní změna se asi nedá předpokládat. V jarní části se vrátil do pozice jedničky Kolář a lze očekávat, že v ní zůstane nadále. Záda mu bude krýt Mandous.

Obrana

V obraně se rýsuje tří-obráncový systém, nejspíš ve složení Ogbu, Holeš, Vlček. Vlček se na hostování v Pardubicích pod trenérem Kováčem výrazně zlepšil a je velkou nadějí. Vedle zkušenějších borců by mohl dál růst. Všichni tři hráči jsou rychlí a tvrdí v osobních soubojích. Zároveň schopní založit a podpořit útok. S tím, že v rezervě jsou ještě stopeři Ousou, Sinyan a Kačaraba. Je ale možné, že někdo z nich ještě odejde. Na krajní posty beků či halvbeků je možné využít zleva Dorleyho či Bořila, zprava Douděru či Masopusta. Záleží, v jakém rozestavení bude Slavia zrovna hrát. Zřejmě bude záležet také na soupeři a typu utkání.

Záloha

S Douděrou, Masopustem a Dorleym je tedy možné počítat také do záložní řady. Douděra a Dorley by měli hrát pravidelněji. Dorley je často lepší spíše uprostřed zálohy. V záloze by se měl naplno uplatnit Zafeiris. Jarní období adaptace na českou ligu má za sebou. Nová sezona by měla být tedy jeho. Měl by navázat na tvůrčí a střelecké schopnosti Stancia, které u něho slávisti vidí. Přáním všech slávistů určitě je, aby na své skvělé výkony před zraněním navázal také Provod. Komplikovaný a zdlouhavý návrat už má snad za sebou. Když bude zdravý, měl by být tahounem týmu. To samé platí o Ševčíkovi, hráči, který mít pevné zdraví, byl by už dávno v kvalitním klubu v západní Evropě. Bohužel ho dlouhodobě limitují zdravotní komplikace, a tak málokdy odehraje více než 3-4 utkání po sobě. Třetím hráčem, od něhož se v záloze hodně očekává, je Matěj Jurásek. Velký talent, který ale musí svůj potenciál potvrdit v těžkých zápasech. Nováčkem je Wallem z Norska. Předchází ho pověst univerzála, který může hrát v záloze zprava, zleva i uprostřed. Uvidíme, jestli se prosadí. Vrátil se Plavšič z hostování v Baníku. Určitě kvalitní fotbalista, bohužel s nízkou produktivitou. Příští týdny ukážou, jestli v týmu zůstane.

Útok

Útok Slavie je našlapaný. Nepočítám už do něj Tecla, který má nově i manažerské povinnosti směrem k „B“ týmu, za který bude možná i hrát. Pokud nikdo neodejde a ostatní útočníci budou zdraví, budou už dostávat přednost jiní hráči. Kdo je na výběr? Zejména jarní mimořádně úspěšný snajpr Jurečka, nyní už také čský reprezentant. Dále univerzální Schranz, slovenský reprezentant, použitelný na kraji obrany, zálohy i útoku. Typově trochu možná náhrada za Olayinku. Třetím je mladý český reprezentant Chytil, hráč s velkým potenciálem. Potenciál má jistě také vysoký Tijani, nová posila z Baníku. Ve Slavii zůstává van Buren, který bude asi spíš opět střídajícím žolíkem. Tahle pozice mu svědčí. Jak mi napsal jeden kamarád, Slavia má po letech zase klasické útočníky. Měla by být v útoku hodně silná a produktivní.

Cíle Slavie

Předsezonní tisková konference Slavie ještě neproběhla. Oficiálně cíle tedy dosud nejsou známy. Vše ale nasvědčuje tomu, že cíle Slavie nemohou být jiné než titul v české lize a účast v základní skupině Evropské ligy. V bojích o základní skupinu Evropské ligy to určitě nebude snadné. Hodně záleží na losu a momentální situaci. Každopádně, nevyjde-li Evropská liga, je pro Slavii ekonomickou i sportovní nutností, dostat se alespoň do základní skupiny Evropské konferenční ligy. V české lize musí být cílem titul. Slavia na to má hráčský kádr i fanouškovské zázemí. Po dvou letech bez titulu má soupeřům co vracet. Největší konkurent, Sparta, má pohárovou Evropu jistou, byt´ ještě neví, v jaké soutěži. Každopádně ji čeká náročnější program než v minulé sezoně, kdy se po vypadnutí z Evropy mohla soustředit jen na ligu.

Jaké má Slavia předpoklady být úspěšná?

Momentálně se zdá, že velké. Finanční situace se (snad) na nějakou dobu částečně vyřešila prodejem Juráska. V klubu a týmu by měla být pohoda. Realizační tým je zkušený, beze změn. Změn v hráčském kádru bylo méně. Větší marodka není. Zájem fandů je veliký. Permanentky na domácí utkání jsou vyprodány! Slavia má 11 tisíc permanentkářů! To je na české poměry velmi vysoké číslo. A mohla by jich mít i více, kdyby chtěla. Slavii se v přípravě zatím dařilo, i když to není podstatné. Někdy je snad lepší v přípravě raději i prohrát, aby té pohody nebylo příliš. Svádí k podcenění. Ostatně vše ukážou až ostré zápasy. Každopádně Slavia má aktuálně všechny předpoklady k tomu, aby její sezona byla úspěšná.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz