Článek
V Chorvatsku se nic mimořádného neděje! Docela by mě zajímalo, jestli jsou negativní články o Chorvatsku, které se v posledních týdnech hojně objevují v českých médiích, jen náhoda, či je za tím něco víc. Kdo ví?
Moje zkušenost ze současného Chorvatska je totiž naprosto jiná! Po cestě autem jsme nezaznamenali, stejně jako posledních 25 let, kdy do Chorvatska s přestávkami jezdíme, žádné měření rychlosti na dálnici, byť jsme stále v médiích strašeni, že jsou tu obrovské kontroly a vysoké pokuty. Jistě, mohli jsme mít jen štěstí. Jako roky předtím. Nicméně rychlost překračujeme jen zlehka, tak – doufejme – nám v tomto směru nic nehrozí.
Velkým pozitivem cesty autem je ukončení kontrol na hranicích. Chorvatsko je v Schengenu. Cesta se tím dost zrychluje. To se třeba skoro nezmiňuje. Jediným zdržením tak zůstává mýtnice Lučko u Zagrebu s pověstným „trychtýřem“, kterým musí projet všichni mířící k moři i zpět. Až Chorvati přejdou na jiný mýtný systém, což snad nebude už dlouho trvat, odpadne i tento poslední dopravní problém.
Nelze také opomenout příjemný fakt, že ceny PHM jsou nyní v Chorvatsku nižší než v Česku.
Dalším pozitivem je euro. Odpadla peněženka s kunami a fakt, že člověk musel mít nějakou jejich hotovost, protože všechno všude kartou platit nelze. Ceny v obchodech a restauracích jsou dočasně uváděny v obou měnách eur/kuna, i když platit lze už jedině eurem či platební kartou. Možnost placení kartou se stále více rozšiřuje. V supermarketech je to dávno samozřejmost. V restauracích už je to také naprosto běžné. Stále častěji je to možné i v menších obchodech i na některých trzích.
Ceny ubytování se trochu zvedly, ale z našich zkušeností i informací ostatních turistů, s kterými mluvíme, nijak dramaticky. Rozhodně v průměru méně než v hotelech a penzionech v Česku. Ubytování ve výborně vybaveném apartmánu kousek od pláže i centra máme skvělé a za velmi slušné peníze. V přepočtu cca 1750 Kč/noc poslední týden v červnu a první v červenci. Náš apartmán 50m2 má wifi, klimatizaci, pračku, myčku, terasu s elektrickou markýzou. Dvoulůžkový pokoj v atraktivni turistické lokalitě v Česku je dle mých zkušeností často dražší, někdy i výrazně. Kvalita apartmánů se navíc v Chorvatsku stále zvedá. Přibývá těch velmi dobře vybavených. Rekonstruovaných i zcela nových.
Ceny v supermarketech jsou nižší, stejné nebo o málo dražší než v ČR. Jako tomu bylo v minulosti. Záleží na typu a kategorii výrobku. Něco je levnější než u nás, něco naopak dražší. Došlo ke zdražení, ale to ostatně v celé Evropě. Opět ale nic dramatického. Stejně jako u nás jsou navíc vždy určité výrobky momentálně levnější, za akční ceny.
Ceny jídel v dobrých restauracích s příjemným personálem ve Vodici u Šibeniku jsou srovnatelné s cenami v podobných typech a úrovni restaurací v atraktivnějších lokalitách v Česku. Velmi dobrá pizza 9-11 eur, stejně tak pljeskavica či čevabčiči s přílohou. Na výletě v Českém Krumlově před měsícem bylo dráž! Oproti průměrné restauraci na dobré adrese v Česku mají chorvatské restaurace o něco dražší pivo. Točené 0,5 l obvykle 3,0-3,6 eur. Tak je tomu ale snad skoro v celé Evropě. V jiných zemích je i výrazně dražší. Pivo je v Česku i po zdražení ve srovnání se světem pořád levné. V Chorvatsku je v restauracích naopak třeba levnější káva. Espresso 1,5-2,0 eur. Espresso se šlehačkou 1,8-2,2 eur. Navíc nemá tak kolísavou kvalitu jako u nás. Stejně tak víno je většinou levnější než v Česku. Obvykle 2 dcl mezi 2,8-3,2 eur.
Zmrzlina podražila. Kopec ve Vodici či Tribunji stojí obvykle 1,7-2,0 eur. Ale pozor! Je to kopec, nikoliv kopeček, jako je tomu velmi často v Česku.
Nikdo nás v Chorvatsku nikdy neokradl, tedy ani letos, přestože se z článků v českých médiích stále dozvídáme, jak se v Chorvatsku hrozně moc krade. Všude se k nám chovají přátelsky a ochotně. Stejně jako v minulosti. Samozřejmě nelze vyloučit nějaké excesy, ale tak je to přece všude! Když vás okrade číšník v restauraci v Praze na Staroměstském náměstí, také to automaticky neznamená, že všechny české restaurace okrádají hosty.
Základem je si předem vše prověřovat, nejlépe z více zdrojů. Před objednáním ubytování pročíst, jaké má recenze. Před vstupem do restaurace také tak, nebo alespoň zkontrolovat, jaké má restaurace ceny. Většina chorvatských restaurací je má uvedené hned u vstupu, takže to není problém a lze se snadno vyhnout nepříjemnému překvapení. Objednávat něco „naslepo“ bez znalosti ceny je hloupost, což platí v životě obecně, nejen při návštěvě Chorvatska.
K dalším záležitostem z českých médií, kterými „oškliví“ Chorvati turisty prý šikanují: Chodit po městě v plavkách (nejlépe ještě mokrých) se prostě v civilizovaném světě nedělá. Určitě bychom to nechtěli vidět ani v centrech českých měst. Bylo by vám příjemné si na mokré místo po někom třeba v restauraci sednout? Zabrat si v 7 hodin ráno ručníky a dekami větší místo na pláži na 12 hodinovou dobu (7-19), ale fyzicky tam být třeba jen 4 hodiny mezi 10-12 a 17-19 mi taky nepřijde v pořádku. Je to neférové jednání vůči ostatním turistům, kteří by se tam mohli v době vaší nepřítomnosti vystřídat. Místo toho musí hledat jiná místa. Nedivím se, že už proti tomuto nešvaru leckde bojují a tento jev pokutují.
V Chorvatsku se tedy opravdu nic mimořádného neděje! Sluníčko svítí, moře je čisté, lidi fajn. Potkáváme samé spokojené turisty, kteří si dovolenou, stejně jako my, užívají. A tím končím a jdu na pláž.
Rád bych ještě doplnil, že nejsem novinář. Jsem český turista, který na základě svých zkušeností pouze reaguje na to, co se děje v českých médiích. Nejsem na celé záležitosti pracovně ani jinak zainteresován. Píšu jen na svou „objednávku“, protože už mě trošku štvalo, co se o Chorvatsku stále píše. Nikoho k pobytu v Chorvatsku nepřemlouvám, pouze se snažím dát těm, kteří do Chorvatska jet chtějí, seriózní informace. Každý má právo jet, kam uzná za vhodné. Nakonec je stejně nejdůležitější „s kým“ než „kam“.