Článek
Asi není zase tak velkým překvapením, že se na prvním místě umístil New York. Druhé místo také patří americkému městu, a to sice San Franciscu. Třetí je japonské Tokio. Z evropských měst se do první desítky dostal pouze anglický Londýn a francouzská metropole Paříž. Většina milionářů sídlí v USA. To se odráží i v žebříčku. V první padesátce měst s největším počtem milionářů je jich 11 z USA.
„Hlavní město světa“ New York je domovem více než 349 tisíc milionářů. Žije tu také 744 lidí s majetkem větším než 100 milionů dolarů a 60 dolarových miliardářů. Ve městě žije celkem zhruba 9 milionů obyvatel. Tisková zpráva společnosti Henley & Partners, jejíž specialisté každoročně zveřejňují žebříček ve spolupráci s New World Wealth, uvádí, že celkové bohatství vlastněné lidmi z New Yorku nyní přesahuje tři biliony amerických dolarů. Zpráva sleduje údaje o bohatství a jeho pohybech u více než 150 tisíc nejbohatších lidí světa.
Druhé místo v žebříčku zaujímá americká oblast San Francisco Bay Area v Kalifornii. Žije v ní zhruba 7,5 milionu lidí. Její součástí je i známé centrum moderních technologií a inovací Silicon Valley. Sídlí zde také řada vysokoškolských institucí, včetně prestižních univerzit, jako je Stanfordova univerzita a Kalifornská univerzita v Berkeley. Tato oblast je v poslední dekádě na velkém vzestupu. Počet velkých boháčů v této lokalitě vzrostl za posledních deset let o neuvěřitelných 82 procent – na více než 305 tisíc dolarových milionářů, 675 lidí s majetkem nad 100 milionů dolarů a 68 dolarových miliardářů.
Na dalších dvou místech skončila asijská města, japonské Tokio a Singapur, městský stát v jihovýchodní Asii, v kterém žije skoro 6 milionů obyvatel. Podle finančních analytiků je však japonská metropole, v které působí skoro 14 milionů obyvatel, dlouhodobě na sestupném trendu. Před deseti lety bylo Tokio nejbohatším městem světa, ale počet dolarových milionářů tam klesl o pět procent na 298 tisíc. Miliardářů v Tokiu „zbylo jen“ čtrnáct.
Žebříček TOP 10 měst světa, kde žije nejvíce boháčů:
1. Město New York (USA)
2. San Francisco Bay Area (USA)
3. Tokio (Japonsko)
4. Singapur (Singapur)
5. Londýn (Velká Británie)
6. Los Angeles (USA)
7. Paříž (Francie)
8. Sydney (Austrálie)
9. Honkong (Honkong - zvláštní administrativní oblast Číny)
10. Peking (Čína)
Na dalších místech se umístily:
11. Šanghaj (Čína), 12. Chicago (USA), 13. Toronto (Kanada), 14. Milán (Itálie), 15. Melbourne (Austrálie), 16. Frankfurt nad Mohanem (Německo), 17. Houston (USA), 18. Curych (Švýcarsko), 19 . Soul (Jižní Korea), 20. Ženeva (Švýcarsko), 21. Dubaj (Spojené Arabské Emiráty), 22. Dallas (USA), 23. Mnichov (Německo), 24. Bombaj (Indie), 25. Řím (Itálie), 26. Seattle (USA), 27. Šen-čen (Čína), 28. Amsterdam (Nizozemsko), 29. Osaka (Japonsko), 30. Boston (USA).
Pro zajímavost:
Na 38. místě je ruská metropole Moskva. O dvě místa hůře je na tom rakouské hlavní město Vídeň. Hned o jedno místo za Vídni následuje Washington, D.C. Na 43. místě je Berlín, metropole Německa. TOP 50 uzavírá anglický Manchester.
Kromě Moskvy se do TOP 50 nedostala žádná jiná města z východní nebo střední Evropy. Svého zástupce v TOP 50 nemá ani žádná africká země, i když podle odborníků už tam lze pozorovat několik adeptů do budoucna. Kupříkladu v keňském hlavním městě Nairobi žije už 4 400 dolarových milionářů. Za posledních deset let je to nárůst o 25 procent. Kapské Město v Jihoafrické republice je domovem 7 400 milionářů. Zaznamenalo také 25 procentní nárůst. Je tedy zřejmé, že Afrika bohatne. Tedy, spíše jen někteří lidé.
Jedinečné postavení má stále Monacké knížectví, evropský ministát u Středozemního moře a po Vatikánu druhá nejmenší země na světě s pouhými 36 tisíci obyvateli. Má však velmi specifické obyvatelstvo. Více než 40 procent obyvatel jsou dolaroví milionáři. Mezi slavné obyvatele patří celebrity z řad umělců, ale i sportovců, kteří tuto prestižní adresu využívají zejména kvůli nižším daním.
Bydliště v Monaku také měli nebo ještě mají i někteří významní čeští sportovci, zejména tenisté. Kupříkladu Tomáš Berdych, Radek Štěpánek, Petra Kvitová, Lucie Šafářová nebo Karolína Plíšková. Kromě nízkých daní je důvodem také větší soukromí, klid a kvalitní tréninkové podmínky, jak se v minulosti vyjádřila posledně jmenovaná.
Zdroj: