Hlavní obsah
Názory a úvahy

Vysokoškolský politolog Valeš neví, proč ukrajinský prezident přijel do Česka. Rád mu to vysvětlím

Foto: Jan Mareš

Politolog Lukáš Valeš prý marně hledá důvod, proč Volodymyr Zelenskyj navštívil Českou republiku. Ve vysílání CNN Prima NEWS se podivoval nad návštěvou ukrajinského prezidenta. Naopak návštěvu slovenského premiéra Fica v Moskvě prý chápe.

Článek

„Jsem rozpačitý, marně hledám zásadní důvod, proč tu je. S výjimkou toho, že po sérii neúspěchů, jako byla třeba únorová návštěva v Bílém domě, přijel konečně do země, jejíž představitelé ho mají rádi a jdou mu na ruku,“ spekuloval politolog ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lukáš Valeš je českým politologem, historikem a vysokoškolským pedagogem. Působil či působí také na různých vysokých školách (Fakulta filozofická Západočeské univerzity a Vysoká škola NEWTON) a je autorem řady publikací zejména z oboru politologie. Opakovaně se vyjadřuje v různých médiích v souvislosti s aktuálním politickým děním. Na zmíněné stanici je častým hostem.

Z úst člověka, který před a za svým jménem uvádí tituly doc., PhDr., Ph.D.. a který by tedy měl mít obrovský politický i společenský přehled, je to poněkud překvapivý komentář. Nejsem politologem, o politické a společenské dění se zajímám jen jako běžný občan. Přesto snadno najdu celkem rychle celou řadu důvodů, proč je pražská návštěva ukrajinského prezidenta důležitá a potřebná.

Zelenskyj nebyl v naší zemí jen na zdvořilostní návštěvě na pár hodin. Sešel se prezidentem i premiérem, přivezl s sebou manželku, která tu měla také pracovní program, a delegaci ministrů. Na své návštěvě Prahy se dohodl s prezidentem Pavlem při jeho poslední návštěvě Ukrajiny.

V dnešní „internetové“ době lze samozřejmě také jednat přes video konference či telefonicky. Určitě se to tak často děje. Na druhou stranu, jednání „face to face“ jsou prostě nenahraditelná. To poznáváme v poslední době všichni. I ti, co si v době covidu a nějaký čas po něm mysleli, že online prostředí vše nahradí. Není to pravda. Nikdy nelze zcela nahradit osobní setkání a možnost osobního rozhovoru tím, že si voláte nebo posíláte zprávy. Když se s někým znáte dobře osobně, vždy docílíte lepšího výsledku a jeho pozitivnější reakce. I když mu později třeba napíšete či zavoláte.

Témat k projednání byla celá řada, jak uvedl poradce vlády pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. O bezpečnostní situaci v Evropě a na Ukrajině, o míru v Evropě, o bezpečnostní architektuře v Evropě, o české podpoře toho, aby se mohli Ukrajinci nadále bránit, ale i o ekonomických vztazích. Ukrajina je a bude důležitým exportním trhem pro českou ekonomiku. Je to potenciálně velmi významný trh pro české firmy při obnově Ukrajiny. Na to je třeba se připravovat už nyní, aby české firmy byly v budoucnu maximálně úspěšné.

Česko významně pomáhá Ukrajině v době války proti ruskému agresorovi. Zejména dodávkami vojenské techniky a munice. Tématem jednání byl dle informací z médií také například výcvik ukrajinských pilotů na území České republiky v rámci koalice ochotných. Ukrajinci jen nečerpají. Výměna vojenských a zpravodajských zkušeností mezi Českem a Ukrajinou probíhá oběma směry. Je přínosem i pro českou stranu.

Česko pomáhá také tím, že přijalo ukrajinské občany na svém území. Mnozí z nich zde pracují, Česku se už jednoznačně vyplácejí, přispívají do české ekonomiky. Máme nízkou nezaměstnanost. Nízkou porodnost. Pracující Ukrajinci jsou proto nesporným přínosem. 160 tisíc Ukrajinců, kteří jsou z uprchlické vlny teď na českém pracovním trhu, velmi výrazně přispívá v rámci sociálního a zdravotního pojištění do českých rozpočtů. Platí tu daně a jsou zaměstnanci českých firem, které díky tomu mohli zvýšit svůj obrat, produkci a svoje služby.

V rámci návštěvy ukrajinského prezidenta v Praze podepsali ministři Česka a Ukrajiny také dohodu o tom, že v Praze vznikne středisko ukrajinské jednoty - Unity Hub. Důvodem existence Unity Hubu je umožnit a zjednodušit dobrovolné návraty Ukrajinců do vlasti. Tedy těch, kteří se budou chtít vrátit. A to nyní, ale i po konci války. Zároveň se jedná o koordinaci a podporu Ukrajinců žijících na území České republiky a do určité míry podporu těch, kteří se nebudou chtít vrátit, aby byli co nejlépe integrováni do české společnosti a ekonomiky. To je tedy další konkrétní přínos návštěvy ukrajinského prezidenta a jeho delegace.

Spolupráce mezi oběma zeměmi se rozvíjí také v oblasti zdravotnictví. Dle informaci z médií podepsali čeští a ukrajinští zástupci dvě memoranda o spolupráci zaměřená na transplantace a dětskou onkologii. Země spolupracují také ve vzdělávání, vědě či zavádění evropských standardů v medicíně. Uvedl to ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na pondělní konferenci Global Healthcare Initiative for Ukraine v Praze. Té se zúčastnily i první dámy Ukrajiny a ČR Olena Zelenská a Eva Pavlová.

Ukrajinská strana uzavřela také memorandum, dle další veřejné informace, s českým Národním ústavem duševního zdraví. Projekt se zaměří na budování kapacit ve výzkumu veřejného duševního zdraví a rozvoje služeb na Ukrajině. Odborníci z ústavu by měli mimo jiné vyškolit 45 mladých výzkumných pracovníků, kteří se budou této oblasti věnovat. Spolupráce přinese českým firmám investice na Ukrajině financované z peněz EU a pacientům výměnu zkušeností v telemedicíně, tedy péči na dálku. Ty by mohly v Česku dočasně pomoci s nedostatkem odborníků v dětské psychiatrické a psychologické péči. Nejde tedy jen o jednostrannou pomoc Ukrajině, ale o spolupráci, z které by měly mít prospěch obě země.

Je dobře, že si, na rozdíl od pana politologa Valeše, nejvyšší čeští političtí představitelé, tedy prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, předseda Senátu Miloš Vystrčil, ale i někteří významní členové opozice z hnutí ANO, jako místopředseda Sněmovny Karel Havlíček, uvědomují důležitost ukrajinské návštěvy a jednali o těchto, ale i dalších záležitostech s prezidentem Ukrajiny a dalšími členy jeho delegace.

Karel Havlíček zmínil v této souvislosti, že prioritou by měly být mírové rozhovory. „S tím že by bylo ideální, aby byly závěry rozhovorů pokud možno v souladu se zájmy Ukrajiny,“ řekl. Také Karel Havlíček si je vědom toho, že je nutné, aby se české firmy po skončení války účastnily obnovy Ukrajiny. Již nyní se k tomu musí podle něho chystat podmínky. „Světové velmoci už si připravují své pozice velmi aktivně,“ poznamenal. I proto byla návštěva ukrajinského prezidenta v Praze důležitá.

Prostě, kdo chce, snadno si zjistí, že návštěva ukrajinského prezidenta nebyla jen zdvořilostní. Měla svůj význam a nesporný přínos. Nejen pro současnost, ale i budoucnost. Člověk se „zdravým selským rozumem“ to snadno pochopí. Je s podivem, že vysokoškolsky vzdělaný politolog Lukáš Valeš to nevidí. Anebo nechce vidět?

O smýšlení pana politologa Valeše svědčí fakt, že má naopak velké pochopení pro návštěvu slovenského premiéra Fica v Moskvě. Smutné, že takový člověk je vysokoškolským pedagogem, který svými názory přímo ovlivňuje mladou generaci.

Ve vysílání CNN Prima NEWS se k tomu vyjádřil: „Slovensko je svrchovaná země, je to jejich záležitost,“ uvedl Valeš. „Je to snaha o diverzifikaci politických a obchodních aktivit. My jsme všechno vsadili na jednu kartu, která teď prohrává – je totiž téměř jisté, že to Ukrajina odnese, i když se nám to nemusí líbit,“ predikoval Valeš. „Na vítězství napadené země jsme vsadili všechno, to v diplomacii není dobré. Já bych byl v zahraniční politice více zdrženlivý,“ dodal ještě.

Robert Fico je, dle veřejně dostupných informací, jediným státníkem Evropské Unie, který se uvedených oslav v Moskvě zúčastní. Ač bylo Slovensko, tedy Slovenský stát (1939-45), v době 2.světové války fakticky na straně hitlerovského Německa, dnes bude slovenský premiér slavit s nejvyššími ruskými představiteli výročí vítězství 2.světové války. To jsou paradoxy. A to se na vzpomínkovou akci do Ruska dokonce nechystá ani jeden z nejbližších evropských spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina, maďarský premiér Viktor Orbán.

To také o lecčem svědčí. Politolog Lukáš Valeš se však šéfa slovenské vlády zastává a jeho návštěvu Moskvy hájí i za současné situace. Inu, asi ví proč.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz