Článek
Motto EU: „Jednotná v rozmanitosti“ vyjadřuje společné odhodlání Evropanů usilujících o mír a prosperitu, jakkoliv paradoxně úsilí o mír má v současné době podobu podpory války proti agresorovi, s důsledky poklesu prosperity členských států EU.
Nadto i uvnitř EU se jedná o velmi nesnadné úsilí euroobčanů různých kultur, tradic a jazyků tohoto kontinentu o jednotnost v rozmanitosti.
Předchůdce EU, kterým bylo Evropské společenství, vycházelo z předpokladu zejména ekonomické spolupráce mezi evropskými státy přibližně stejných ekonomických úrovní.
Z původních šesti států se rozšířilo na dvanáct, tzv. západních států.
EU formálně vznikla 1.11.1993 s rozšířením v průběhu deseti let na 28 států, po brexitu v roce 2020 na 27 států a současně došlo k rozšíření ekonomické spolupráce členských států na ideově politickou.
Po osamostatnění některých bývalých satelitních států bývalého SSSR, nyní členských států EU, byl rozdíl zejména v ekonomické úrovni mezi tzv. západními státy a státy, které přistoupily z tzv. bývalého východního bloku, nepřehlédnutelný a nadále přetrvává.
Rozdílné mentality jednotlivců, skupin, politických stran a samotných politických představitelů té které země EU nevyjímaje, se projevují stále hlasitěji a s patrným náznakem kontroverze k uvedenému mottu.
Je to dáno rozdílností povah, způsobu myšlení , duševní a duchovní uzpůsobení závislých na individuálních dispozicích, věku, výchově, rozdílných tradic, a společenských podmínek, ve kterých současní euroobčané donedávna žili ve svých národních státech.
S tím vším se budou muset představitelé EU a jednotlivých členských států vypořádat, ne byrokratickými a nátlakovými metodami, ale skutečně demokratickými zásadami, bez ohledu na velikost a ekonomickou sílu toho kterého členského státu EU , na základě skutečné rovnosti, tolerance rozdílných názorů, vzájemného respektu, pochopení a spolupráce.
To je cesta daná uvedeným mottem.
Motto je cesta, nikoliv pouhé heslo.
Jen tak lze úspěšně čelit počínajícímu, ale již patrnému oslabování, donedávna dobrých, zejména sousedských vztahů mezi státy.
Jiný postup by také mohl znamenat počátek oslabení, ne-li konce EU, ať již si to, kdo připouští či nikoliv.