Článek
Pravidla myslivci dodržují pouze na papíře
Zákon o myslivosti v Libanonu v současné době povoluje pouze odstřel drozdů zpěvných, drozdů brávníků, drozdů kvíčal, kalender a pěnkav. Tito ptáci, podobně jako třeba vlaštovky, jsou v Libanonu oblíbenou pochoutkou. Oficiální lovecká sezóna začíná v září a končí v lednu. Během ní ale myslivci ilegálně zabíjejí ve velkém měřítku i ostatní druhy zpěvných ptáků, které zabíjet nesmí. Chybí nad nimi přímá kontrola v terénu. Jedná se o smutnou ale častou realitu, že jen velmi malé procento myslivců v tomto ohledu skutečně dodržuje předpisy. Všude se jich střílejí statisíce bez většího ohledu na druh a často jsou bez výčitek svědomí hrdě prezentovány. Mnoho lidí často nepovažuje lov zpěvných ptáků za problém, který by stál za zmínku. Mnozí myslivci si sice uvědomují, že velké druhy ptáků, jako jsou dravci, čápi, volavky a pelikáni, jsou chráněny, ale malé druhy ptáků považují za obecně lovitelné. Často zabíjejí i ty druhy, které jsou chráněné.

Libanon má s nelegálním lovem zpěvných i dravých ptáků velký problém. Chybí přímá kontrola v terénu.
Odstřely, lepící pasti a smrtící sítě
Kromě ilegálních odstřelů mají v Libanonu také velký problém s chytáním ptáků do sítí, na lepící sítě nebo do čelisťových pastí. Preventivním hlídkám a zviditelňování této problematiky se v Libanonu věnuje organizace Committee Against Bird Slaughter (CABS). S případy ilegálního zabíjení ptáků místními myslivci se setkávají velmi často a snaží se spolupracovat s místními úřady na odhalování takových lidí a prevenci proti této trestné činnosti. Stejně jako u nás i v Libanonu platí, že odhalovat tyto ilegální aktivity je velmi složité, protože jde o hledání kriminálníků v komunitě lidí, kteří ovšem jinak mají lov mnoha druhů zvířat povolen na základě loveckých lístků.

Ochrana tažných druhů ptáků musí být mezinárodní. Jejich pytlačení v jedné oblasti ovlivňuje jejich výskyt iv jiných oblastech.
Libanonští myslivci zabíjí také české čápy
Tým CABS nalezl ve východní části libanonského přístavního města Tripolis zraněného čápa bílého. Veterinář potvrdil podezření, že zvíře bylo zastřeleno nelegálně - pták musel být bohužel kvůli vážným zraněním utracen. Čáp měl na sobě český kroužek s číslem YK026 a byl kroužkován 28. května 2022 v Boru u Tachova (u Plzně) v České republice. Jen o několik dní dříve se v severních Libeňských vrších ztratil čáp z Německa vybavený vysílačkou. Environmentální kriminalita v zahraničí tedy ovlivňuje i „naše“ druhy zvířat, které migrují na velké vzdálenosti.

V Libanonu našli postřeleného čápa, který měl na noze český kroužek. Zranění byla tak fatální, že jej veterináři museli utratit.
ZDROJE:
(1) https://www.komitee.de/de/
(2) https://www.facebook.com/CABSREPORTS/photos_by