Článek
Změna vyhlášky zapříčiní krveprolití ve vlčích smečkách
MŽP SR pracuje na změně vyhlášky, která má vést k systematickému odstřelu vlků na Slovensku. Tuto změnu si odůvodňuje tím, že má takový odlov snížit škody způsobené vlkem na hospodářských zvířatech. Na rozporovém řízení tento týden však zaměstnanci ministerstva nepředložili ani jednu vědeckou studii, která by potvrzovala pozitivní vliv lovu vlka na snižování škod. Naopak během řízení zpochybňovali vědeckou studii publikovanou v časopise Conservation Letters z roku 2023, která potvrdila, že lov vlka, který se na Slovensku odehrával v letech 2014-2019 nesnížil škody na hospodářských zvířatech (1). Svoji nekompetentnost potvrdili zaměstnanci MŽP SR také tím, že dle jejich slov má lov vlka chránit jeho populaci před křížením s domestikovanými psy. Ministerstvo dělá vše proto, aby myslivci mohli po vlcích opět na celém Slovensku legálně střílet. Nejde v tomto případě o nic jiného, než o prosazení legálního trofejového lovu pro početnou mysliveckou komunitu Slovenska, která čítá přes 70 000 lidí.
Změnou vyhlášky ohrožují také medvěda a bobra
Součástí změny této vyhlášky je snížení společenské hodnoty medvěda, vlka a bobra. U medvěda a vlka chce MŽP SR dosáhnout snížení společenské hodnoty o 50 %. U bobra dokonce o 75 %. Toto odůvodňují tím, že jsou populace těchto tří jedinců v příznivém stavu a tomu by měla odpovídat jejich společenská hodnota. Ani k tomuto však nemají žádné podklady, vědecké studie ani jiné argumenty, které by dokazovaly jejich tvrzení. (2)
Nekompetentní pracovníci ve státní ochraně přírody
Může se zdát na první pohled nelogické, proč se právě MŽP SR snaží uvést v praxi odlov vlků, když by mělo naopak hájit jejich ochranu. Poslední prezidentské volby na Slovensku změnily mnohé a ochrana přírody není výjimkou. Od ledna 2024 doposud bylo slovenskou státní ochranou přírody (ŠOP SR) ve spolupráci s mysliveckými (poľovnými) sdruženími zabito kolem 90 medvědů. Celková letošní ztráta na slovenské medvědí populaci je kolem 140 mrtvých jedinců, což zahrnuje i kolize s dopravními prostředky (3). Namísto toho, aby se ŠOP SR (jako výkonný orgán ochrany přírody) zasluhovala o preventivní opatření proti vzniku problémových medvědů a řádné ochraně celé medvědí populace, tak ji v aktuálním volebním období naprosto bezdůvodně decimuje ve spolupráci s myslivci. Právě ti si velmi rádi vystřelí nejen na medvěda, ale též na vlka. Mnozí z nich totiž pracují přímo na MŽP SR nebo na ŠOP SR, kde za lov velkých šelem lobbují. Pro Českou republiku je to velký vykřičník a negativní vzor toho, jak by měla vypadat státní ochrana přírody po stránce personálního obsazení. Na Slovensku totiž v přímém přenose sledujeme, jak to vypadá, když například v Zásahovém týmu pro medvěda hnědého pracují myslivci, když národní parky vedou trofejoví lovci, pytláci nebo lidé napojení na těžařskou lobby.
Nová vyhláška by měla vejít v platnost od 1. 1. 2025. Od nového roku tedy začnou rukou myslivců s velkou pravděpodobností umírat nejen medvědi, ale také vlci. Lze ovšem předpokládat, že po vlcích začnou myslivci na Slovensku střílet ještě do konce tohoto roku a odlov přiznají až poté, kdy bude změna vyhlášky oficiálně platná. Co na to říká veřejnost? Nechá dopustit genocidu dalšího živočišného druhu? A jaké ponaučení si z toho vezme naše společnost? Souhlasíte s bezdůvodným zabíjením vlků, kteří jsou pro přírodu i zkulturněnou krajinu důležitým regulačním prvkem?
ZDROJE
(1) https://www.euronatur.org/fileadmin/docs/arten/Wolf/ConservationLetters-2023-Kutal-TestingaconservationcompromiseNoevidencethatpublicwolfhuntinginSlovakia.pdf
(2) https://www.slov-lex.sk/elegislativa/legislativne-procesy/SK/LP/2024/593
(3) ŠOP SR - Žádosti o informace dle zákona o svobodném přístupu k informacím