Článek
Krutá smrt v křečích způsobená nervovým jedem
Dnes už je dobře známé, jaké smrtící a kruté účinky má nervový jed karbofuran na savce i ptáky. Pro svoji prudkost používají traviči v České republice právě tento jed. Vyrábějí otrávené návnady, kterými mohou zabít i několik zvířat. Kusy masa nebo celá mrtvá zvířata potřené fialovým granulátem nebo vajíčka, do kterých je látka aplikovaná injekčně. To jsou nejčastější podoby otrávených návnad. Na jednu takovou a nebo na otrávené zvíře narazil letos orel mořský na Vysočině, kterého našli v typické otrávené poloze na dětském hřišti v obci Buřenice. Se zvířetem, které v tu chvíli představovalo toxickou hrozbu, tak mohl přijít do styku kdokoliv, včetně dětí. Zpočátku to vypadalo na nelegální zástřel. Pozdější pitva ale prokázala přítomnost zakázaného karbofuranu. Společenská hodnota orla mořského činí 250 000 Kč. Toto ilegální zabíjejí mořských i královských orlů a dalších druhů vzácných dravců se velmi negativně podepisuje na zdraví naší přírody a krajiny. Na tuto událost reagovala v součinnosti s Policií Česká společnost ornitologická (ČSO), která do oblasti vyslala profesionálního psovoda a také organizace Justice for Nature, která se případem zabývá dodnes v rámci programu Prevence Environmentální Kriminality.

Mrtvý orel mořský ležel přímo vedle dětského hřiště. Prudký jed v tu chvíli mohl ohrozit kohokoliv, kdo by s orlem neodborně manipuloval, včetně dětí.

Trávení karbofuranem je trestný čin, který ohrožuje a okrádá nás všechny. Otrávená zvířata umírají v bolestech a křečích.
Silná informační kampaň přímo v obci
Výjezdový tým z programu Prevence Environmentální Kriminality toto téma veřejně otevírá formou informační kampaně přímo v oblasti, kde k otravě došlo. Po konzultaci s Policií se pouštějí do medializace celého případu a vyzývají místní obyvatele ke spolupráci na dopadení pachatele. Mnohdy se stává, že místní obyvatelé o otravách ani nevědí, jiní zase informace mají, ale nevědí, jak s nimi naložit. Přímo v obci Buřenice a v dalších deseti přilehlých obcích tak proběhla velká informační kampaň, během které členové již zmíněného výjezdového týmu ve spolupráci se stráží přírody kraje Vysočina informovali megafonem občany o celé situaci, vylepovali informační plakáty, komunikovali přímo s některými občany, kteří na místě projevili zájem a veřejně je vyzvali ke spolupráci na odhalení pachatele. Na samotného traviče, který je zatím neznámý, ale i k němu se informace během kampaně jistě dostaly, tak měla mít celá akce značně zneklidňující efekt, jak uvádí organizace Justice for Nature na svém facebookovém profilu. Cílem této kampaně je přimět veřejnost ke spolupráci a zároveň v travičích vyvolat nejistotu v tom, co dělají. „Traviči a pytláci se musí cítit nepohodlně v tom, co dělají, a nesmí se cítit nedotknutelní. A v tom nám můžete pomoci právě vy!“ píše organizace Justice for Nature na svém profilu.
Zelenou kriminalitu dnes dokáže odhalovat každý, kdo má mobilní telefon
Nejste policista, ekolog ani člen nějaké organizace na ochranu životního prostředí? To ale neznamená, že nemůžete pomoci s odhalováním environmentální kriminality, jako jsou třeba právě otravy orlů! Program Prevence Environmentální Kriminality nabízí bezplatnou mobilní aplikaci Hlášení Zelené Kriminality, prostřednictvím které můžete podobné nálezy hlásit během pár kliknutí. Mrtvá zvířata (dravci, malé i velké šelmy), více mrtvých zvířat pohromadě, kusy masa v krajině či vajíčka, to vše může poukazovat na otrávenou návnadu. Pokud si nevíte v danou chvíli rady, můžete se obrátit na linku 733 744 277, kde vám pomohou váš nález vyhodnotit. Pokud zrovna nejste fanoušci do aplikací, slouží tato linka také k přímému hlášení nálezů, stejně jako emailová adresa pek@justicefornature.org.

Do hlášení případů otrav a pytláctví se dnes může zapojit každý, kdo se jakkoliv pohybuje v přírodě a krajině.
To, co v celé problematice pytláctví a trávení zatím chybí, je občanská angažovanost a pozitivní emoce vůči takovým zvířatům, jako jsou právě orli. Zatímco ve Spojených státech Amerických je orel silným a velmi emotivním symbolem divoké přírody, zde ho stále mnoho lidí vnímá jako škodnou. V USA není zakázán pouze jejich lov. Federální zákon zde velmi přísně upravuje například i sběr orlího peří ve volné přírodě. Ten je zakázán a hrozí za něj vysoké pokuty (až 100 000 $). A mezitím v České republice podléháme pohádkám myslivců a rybníkářů o tom, že veškerá zvířata se zahnutým zobákem nemají v přírodě co dělat, stejně jako malé a velké šelmy. Přitom ale platí, že se nejedná o nějakou banalitu či přestupek, když někdo tato zvířata zabíjí. Trávení je u nás považováno za týrání zvířat a za to může hrozit až trest odnětí svobody, v případě myslivců odebrání zbraní a zbrojního průkazu. Aby se ale daly věci skutečně do pohybu, musí naše veřejnost začít tato zvířata vnímat jakou součást naší země, naší krajiny a přírody. Kde se v nás lidech bere taková apatie vůči situacím, kdy někdo tak barbarským způsobem ubližuje nevinným zvířatům? Když někdo otráví psa nebo kočku, většinu lidí to zvedne ze židle. Pojďme tak vnímat i ta divoká zvířata, která jsou nejen důležitá, ale mají také stejné právo na život jako člověk.

Orel mořský je ikonou mezi dravci vyskytujícími se na našem území. Jako mrchožrout hraje důležitou roli v udržení rovnováhy daného ekosystému.
ZDROJE:
(1) Fotografie otráveného orla pořídila přímo na místě Policie České republiky
(2) https://www.facebook.com/spravedlnostproprirodu
(3) https://www.fws.gov/policy-library/720fw1?utm_source=chatgpt.com
(4) https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-40