Článek
Za 8 dní uplyne rok od tragické střelby na Filozofické fakultě. Policie vydala alibistickou tiskovou zprávu, ve které v podstatě popírá realitu. Filozofická fakulta Karlovy univerzity za rok nebyla schopná dát humánní podobu kusu kamene (akademicky je nazýván monolitním pískovcem a má zmapovanou historii) na trávníku před budovou na Náměstí Jana Palacha, kde stále nejsou zveřejněná jména obětí vraždící zrůdy. Nadační fond Karlovy univerzity dodnes nebyl schopen vyplatit finanční prostředky, které zaslali dárci v dobré víře, že peníze budou v co nejkratším čase poskytnuty obětem řádění vraha.
Pohledem na transparentní účet Nadačního fondu lze zjistit, že ke dni 12.12.2024 byl zůstatek na účtu 35 510 287,93 Kč. Celkový objem finančních prostředků, které zaslali dárci, byl cca 90 milionů korun. Předpokládám, že všichni dárci zasílali finanční prostředky s přesvědčením, že tyto budou rychle rozděleny obětem a pozůstalým. Realita je ale jiná. Finanční prostředky byly vypláceny na několikrát a navíc Nadační fond zvolil administrativně zvláštní formu, takže příjemce musel podepsat „smlouvu o poskytnutí nadačního příspěvku“ a následně mu byly finanční prostředky převedeny na účet. Celý proces vůbec nenaplňuje zásadu – kdo rychle dává, dvakrát dává.
Kdo si dá práci a „odskroluje“ historii transparentního účtu až nakonec zjistí, že transparentní účet byl založený dne 16.12.2020. Primární vklad provedla Univerzita Karlova ve výši 200.000,- Kč a 5.1.2021 pak zaslala 1 milion korun společnost Genespector, s.r.o.. Podle informací z obchodního rejstříku je prokuristou v této společnosti Mgr. OTOMAR SLÁMA, MBA, MPA, o jehož dalších aktivitách spojených s Karlovou univerzitou i Filozofickou fakultou je více psáno zde.
To hlavní je, že k 23.12.2023 byl na transparentním účtu zůstatek cca 3/4 milionu korun. Na stejný účet vzápětí po tragédii začaly přicházet finanční prostředky od dárců. Nadační fond nedokázal zřídit transparentní účet pouze pro finanční prostředky od dárců pro oběti střelby a tak smíchal dohromady „jablka a hrušky“. Pak lze najít odchozí platbu ve výši 68.000,-Kč za „Smlouvu o zpracování účetnictví NFUK včetně souvisejícího daňového poradenství“. Dohledat lze další platby, například za tisk vizitek a další. To ale jistě nebyl úmysl dárců. Odchozí platby větších objemů jsou prováděny na základě smlouvy o nadačním příspěvku, tyto jsou ale anonymní a nelze rozklíčovat jejich účel (v naprosté většině jde o finanční prostředky vyplacené pozůstalým). Nadační fond se díky vlastní neohrabanosti dostává do naprosto netransparentní situace. Důvěru nebudí ani časté změny na pozici předsedy ředitele Nadačního fondu – několikrát během roku 2024.
Na závěr zmíním platbu ve výši 205.600,- Kč společnosti REMEDIUM Praha o.p.s., kdy na stránkách společnosti se lze dočíst, že …poskytujeme bezplatné, nezávislé, důvěrné a nestranné poradenství, poskytujeme věcné a správné informace… Společnost požádala NFUK o příspěvek. V zápisu ze zasedání NFUK ze dne 25.7.2024 je uvedeno, že …tento příspěvek má pokrýt náklady na podporu poskytovanou v období od 16. února do 30. června 2024. Psychosociální podpora zahrnovala vedení podpůrných a desenzitizačních skupin pro studenty a zaměstnance, doprovázení pozůstalých do 4. patra, krizovou intervenční podporu, poradenství a terapii traumatizovaným, průběžnou podporu zaměstnanců fakulty a spolupráci s koordinátorkou psychosociální pomoci. Celkový počet hodin činil 257.
Celkově vzato, vedení Filozofické fakulty působí samo občas minimálně rozpačitým dojmem. Fakulta se pomalu mění v zoologickou zahradu pod rouškou terapie. Zarážející je ale neuvěřitelně amatérský přístup ze strany nadačního fondu UK. Člověk by očekával ze strany akademické obce profesionální přístup. Namísto toho se rojí pochyby o transparentnosti počínání Nadačního fondu UK i o kvalifikaci a erudici lidí s ním spojených.
Otázka na závěr - kam se poděli investigativní novináři?