Článek
Čas plyne a na události sedá prach. Občas jej zvíří upřená pozornost. Stalo se to právě nyní. U silnice I/57 nedaleko Nového Jičína se objevil billboard se vzkazem směrem k policejním špičkám a k ministrovi vnitra ve věci tragické střelby na Filozofické fakultě 21.12.2023. Billboard nechala vyvěsit paní Lenka Šimůnková, maminka Elišky Šimůnkové, jedné z obětí vraha Kozáka. Jak uvedla ve svém vyjádření, inspiraci nalezla v americkém filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem, kde hlavní představitelka nehodlala tolerovat policejní laxnost a nezájem poté, co přišla o dceru. Podobnost čistě náhodná? Nikoliv. Česká policie se vlastní neschopností sama dostala do naprosto nedůvěryhodné pozice. Tu potvrdil včera svým vyjádřením policejní mluvčí Moravčík:
„Nic to však nemění na tom, že viník je pouze jeden, a to samotný střelec. Nikoliv policisté, kriminalisté či někdo z vedení policie,“ sdělil v pátek redakci mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.
„Útoky na policejního prezidenta a krajského ředitele pražské policie probíhají dlouhodobě a nejsou založeny na objektivním základu. Policejní prezident a ředitel krajské policie generál Matějček jsou přesvědčeni, že taková forma komunikace skrze billboardy není vhodná a neodpovídá realitě,“ okomentoval pak Moravčík billboard za Vondráška i šéfa pražské policie Matějčka.
Mluvčí nekonkretizoval zmíněné dlouhodobé útoky, veřejnost tak neví, co měl na mysli. Zato lze poměrně snadno dohledat policejní vyjádření, která vůbec nebudí důvěru, ale naopak spíš vyvolávají podezření, že policie něco skrývá. To je zmiňovaný objektivní základ. Pojďme si zopakovat nejkřiklavější vyjádření.
1) Vyjádření pražského policejního ředitele Matějčka. Jak jsem psal nedávno, ředitel na tiskové konferenci dne 9.1.2024 uvedl na dotaz novináře, že „Agáta se nasazuje vždycky, když je sebevrah“. Dotaz směřoval k nasazení zařízení k lokalizaci mobilních telefonů. Z odpovědi tedy vyplynulo, že Agáta nasazena nejspíš byla, protože ředitel hovořil o tom, že policie pátrala po „človíčkovi, který chtěl spáchat sebevraždu“.
Později však samotná pražská policie přiznala, že Agáta nasazena nebyla. Výsledek? Nepochybně absolutní důvěra v policii.
Dále pražský ředitel obhajoval postup hlídky ALKA 726, která odjela z budovy fakulty na nám. Jana Palacha do Celetné s tím, že hlídka jela po „horké stopě“. Vzápětí toto své tvrzení zcela rozbil sdělením, že v Celetné z „taktických důvodů“ vstupovali do budovy policisté v civilu. Nepochybně naprosto důvěryhodné sdělení.
2) Policejní prezident Martin Vondrášek na jednání bezpečnostního výboru 11.1.2024 uvedl, že hlídka, která přijela do budovy na nám. Jana Palacha ani nevěděla, zda hledaná osoba studuje na filozofické fakultě, aby vzápětí řekl, že tato informace zazněla prostřednictvím radiové komunikace a informaci předala pražské policii středočeská policie. Nepochybně transparentnost par excellence.
Na tomto i dalších jednáních své odpovědi na nekomfortní dotazy směřoval neustále k vizi do budoucna, hovořil o chystaných zlepšeních a o přijatých opatřeních.
3) Ministr vnitra Vít Rakušan - v rozhovoru pro TV Nova sdělil veřejnosti nepravdivou informaci, že pachatel byl člověk s …tmavými černými brýlemi apod… Dále omlouval pražského ředitele Matějčka a uvedl „na pravou míru“ jeho vyjádření ohledně hlídky ALKA 726 - podle ministra úkolem této hlídky nebylo vytěžovat kamerové záznamy. Ministr zkrátka asi někdy mluví rychleji, než myslí, ač policejní taktiku neovládá. Svým vyjádřením myslím jen potvrdil, že přílišnou spoustou slov se snaží něco maskovat.
Ministr na jednání bezpečnostního výboru 11.1.2024 řekl - „já si nikdy nepamatuji tak kvalitní otevřenou a transparentní komunikaci policie od začátku až do konce. Jako ministr vnitra v této chvíli žádné pochybení policie nevidím, až na tu komunikaci s filozofickou fakultou.“
Kdo nečte pouze titulky a umí pracovat s informacemi, musí se jen smutně pousmát. Policie se pustila do naprosto nedůstojné hry a podobně, jako jsme se nedozvěděli dosud motiv vraha Kozáka, neznáme ani motiv této policejní „maskírovky“. Jedno je jisté - je to nedůstojné a bezohledné vůči pozůstalým, zraněným, vůči studentům i vůči veřejnosti. Policie zápasí s personálním kolapsem a s nedostatkem zkušených praktiků, ale navenek vystupuje odhodlaně, až aktivisticky a neváhá sáhnout k mlžení a dokonce lžím. Takto se důvěra veřejnosti nezískává pane Vondrášku.
Slova pražského ředitele na bezpečnostním výboru 11.1.2024 jen potvrzují neutěšenou situaci - …"Kdo jezdí v tom výkonu služby? Podívejte se, kdo nám tam jezdí? Noví mladí policisté, který my musíme vyškolit, musíme jim to všechno ukázat. To není, že nastoupí nový mladý policista nebo mladá dívčina a je z něj Semir, tak to prostě není. Trvá dva tři čtyři roky, než toho človíčka naučíme taktiku, než ho naučíme to, co má dělat právě v těchto případech…"
Pozůstalí po obětech vraha Kozáka chtěli myslím pouze jediné - upřímnost, férovost, empatii a úctu. Precizní vyšetření tragické události a jasné pojmenování případných chyb. Nic víc. Policie zvolila taktiku mlžení, manipulace s fakty a účelových vyjádření. Stejně postupovala i GIBS, která v duchu rčení „hora porodila myš“ vyplodila metodická doporučení a fatální policejní problém s lokalizací mobilních telefonů začernila. Parlamentní vyšetřovací komise submisivně ohnula hřbet a smířila se s tím, že nedostala k dispozici vyšetřovací spis a s ním klíčový dopis. To vše je nepochybně důvod a příčina billboardové kampaně. Jestli vedení policie tuto formu nepovažuje za vhodnou, je subjektivní věc policie, ale stále platí, že není kouře bez ohně.