Článek
Důležité je, že se proti Green Dealu ozvali zástupci podnikatelů, kteří vlastní firmy, vyrábějí a dávají lidem práci. Oni upozorňují na to, že hrozí zavírání továren a ztráta desítek tisíc pracovních míst. Hospodářská komora České republiky vydala tiskovou zprávu, v níž varuje před před ztrátou konkurenceschopnosti evropských zemí z důvodu nereálného cíle snížení emisí o 90 % do roku 2040.
„Vláda by měla hledat spojence mezi státy, které pragmaticky odmítají tempo a rozsah dekarbonizace, jež ohrožuje tradiční průmyslové sektory a s nimi i tisíce pracovních míst v regionech obzvláště v době, kdy bude naopak potřeba posílit energeticky náročnou výrobu z důvodu dovyzbrojení Evropy. Navíc je potřeba revizi Green Dealu a dalších regulací udělat z důvodů přenastaveni obchodních vztahů mezi USA, Evropou a zbytkem světa. Nemůžeme přeci připustit přesun dodavatelských řetězců mimo Evropu a tím zvýšit zranitelnost, závislost na dovozu a také náklady na klíčové suroviny,“ uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Zdeněk Zajíček.
Ještě bych dodal, že pokud je něco přirozeně dobré a technologicky na výši, tak se to časem prosadí samo. Kočáry vystřídaly vlaky tažené parními lokomotivami, ty později zase dieselové či elektrické lokomotivy. Z jednoho prosté důvod, ukázalo se, že jsou lepší než jejich předchůdci. Účinnost parního stroje je asi 5 % – 15 %, účinnost spalovacího motoru 20 % - 50 % a účinnost elektrického motoru až kolem 90 %. Tady není, co řešit.
Je tedy klidně možné, že elektromobily v budoucnu vytlačí automobily se spalovacími motory. Tedy pokud se ukážou jako technologicky a ekonomicky výhodnější. Pak to bude v pořádku, ale nelze to dělat tak, že direktivně „od stolu“ nařídím, že od určitého roku se přestanou vyrábět auta s benzínovými a dieselovými motory a budou moci být jenom elektromobily.
Stejně tomu je se současným vládním nařízením, podle kterého by měly odstaveny v ČR uhelné elektrárny, i když nejdříve prý v roce 2033. Neměl by však být stanoven žádný pevný termín, dokud se nevyřeší náhradní zdroje výroby elektrické energie. Aby se pak nestalo, že bychom zůstali bez elektřiny.
Na druhé straně souhlasím také s tím, že nelze se vůči přírodě chovat bezohledně. Ale všechno se musí dělat s rozumem. Tak například odsíření tepelných elektráren k němuž došlo v devadesátých letech a které výrazně zlepšilo ovzduší v severních Čechách bylo samozřejmě v pořádku.
Zdroje: