Článek
„Letos spouštíme nový kulturní projekt s názvem FOLKLOVE, který propojí koncert a workshop s lidovou hudbou. Cílem je rozšíření povědomí o regionálních tradicích, přiblížení folkloru široké veřejnosti a aktivní zapojení děti, rodin a seniorů do kulturního dění,“ uvedl vedoucí kapely Chrystian Heczko.
Jeho součástí bude folklorní koncert plný tradičních melodií z Těšínska a také Interaktivní workshop s Katarzynou Brodou Firla, který přiblíží zájemcům lidový zpěv a tradiční nástroje. Tento projekt finančně podpořilo město Český Těšín.
Působení Kapely Lipka však nekončí pouze lidovým zpěvem, věnuje se také veřejnému výtvarnému umění. Její zásluhou vznikl nový deskal (nástěnná malba) v Bukovci, který bude slavnostně odhalen v sobotu 18. května 2025.
Jeho autorem je Arkadiusz Andrejkow a zobrazuje Adama Ćmiela, známého zdejšího fojta (starostu) „Ujca od Waleczka“. Dílo přirozeně zapadá do krajiny, vybízí k zamyšlení a připomíná zdejší kulturní dědictví. Vznik tohoto uměleckého díla podpořil i Kongres Poláků v ČR, který je neziskovou zastřešující organizací polské národnostní menšiny v Česku. O tuto iniciativu se také zasloužili rodiny Michalikovy a Kadłubcovy, muzeum Bible v Jablunkově a potomci Adama Ćmiela.

Deskal v Bukovci
Projekt „Tu się żyje bez starości“
V rámci třetího letošního aktuálního projektu Tady se žije bez starosti se Lipka zaměřuje na mezigenerační předávání povědomí o lidové kultuře a její přiblížení mladým lidem. „Učíme děti a mládež tradiční písně, regionální tance, lidovou mluvu i základy folklorní hudby a hlavně tradice Těšínska, kde si děti v obci Písek mohou sáhnou na seno, vlnu atd.,“ řekl vedoucí Heczko. Projekt podporuje přirozený přenos tradic od starší generace k mladší a vznikl za podpory obce Písek.
Lipka je gorolská kapela pocházející ze Slezských Beskyd, která v tradičních, ale i originálních moderních úpravách interpretuje písně celé Karpatské oblasti. Má také vlastní tvorbu (která více či méně zrcadlí charakter zdejšího regionu, ze kterého její členové pochází). Její repertoár obsahuje jak skočné polky, tak tklivé valčíky Těšínského Slezska, procítěné písně Lemků, temperamentní slovenské a maďarské čardáše, tradiční jablunkovské vánoční písně nebo také „kantyczki“ čili milostné melodie ukrajinských nápěvů. Záběr Kapely Lipky je tedy velmi široký a její činnost spočívající v udržování lidových tradic spojená s jejich předáváním mladé generaci je velmi záslužná.