Hlavní obsah

Stalin nechtěl mír, ale masivně zbrojil a chystal třetí světovou válku

Foto: Maria Ulyanova (1878–1937)/Wikimedia Commons/volné dílo

Uvádí to ve své knize Dobře promyšlený soudný den historik Alexander Gogun. Sovětský vůdce a masový vrah hodlal rozšířit komunismus do celého světa i za cenu rozpoutání globálního válečného konfliktu s miliony mrtvých.

Článek

Profesor Alexander Gogun přednáší na Svobodné univerzitě v Berlíně a patří k renomovaným znalcům novodobých sovětských a ruských dějin. Čeští čtenáři znají jeho knihy Stalinova komanda o sovětských partyzánech na Ukrajině a  Mezi Hitlerem a Stalinem (Banderovci). Kniha Dobře promyšlený soudný den s podtitulem Jak Stalin připravoval třetí světovou válku zatím vyšla pouze v ruštině, ale překlad do češtiny by si rozhodně zasloužila.

V práci založené na obrovském množství odtajněných dokumentů z archivů Ruska a dalších deseti zemí, jakož i na publikovaných pramenech v desítce jazyků autor ukazuje, jak sovětské úřady po desetiletí chladnokrevně a vytrvale plánovaly útok na Spojené státy americké za účelem zotročení lidstva, tedy dokončení světové komunistické tyranie. Jsou zde uvedeny dosud neznámé případy operativního použití chemických i biologických zbraní hromadného ničení. Na závěr jsou zveřejněny údaje o Stalinových úmyslech v posledních letech jeho života, kdy zřetelně synchronizoval komplexní opatření k ovládnutí planety Země.

Vývody profesora Goguna potvrzují i jiné zdroje, například v článku na webu nasregion.cz se píše o tom, jak USA po skončení II. světové války do začátku 50. let odzbrojovaly a sešrotovaly tisíce svých vojenských letadel, zatímco SSSR pod vedením Stalina naopak svůj zbrojní arzenál navyšoval. Lidovky.cz zase upozorňují na to, že Stalin chystal sovětskou invazi do Jugoslávie, kde tamní komunistický vůdce Josip Broz Tito se mu postavil na odpor.

Pravdou však je, že komunistická severní Korea napadla v roce 1950 jižní Koreu se souhlasem Stalina, který si takto testoval připravenost Západu na celosvětový konflikt. Ten se mu však v čele s prezidentem USA Harry S. Trumanem razantně postavil a vyslal napadené zemi na pomoc vojska OSN a válka tak skončila de facto patem. To možná vylekalo Stalina a ten III. světovou válku odložil. A jelikož v březnu 1953 zemřel, export komunismu se naštěstí nekonal.

Alexander Gogun přináší v knize velké množství zajímavých informací. Tak třeba zdůrazňuje fakt, že Stalin nenáviděl Spojené státy americké už od začátku své politické kariéry. Je třeba si také uvědomit, a to autor dobře připomíná, že cílem ruských bolševiků byl vývoz komunistické revoluce ze SSSR do celého světa a to i za cenu krvavého konfliktu s cílem učinit lidi bezprávnými otroky zrůdného komunistického systému. Takže Stalinův úmysl zahájit třetí světovou válku napadením USA měl reálný podklad. To, že by přitom umřely miliony a možná i desítky miliony lidí, mu nevadilo ani v nejmenším. Sovětský vůdce počítal s tím, že jedním z bojišť budou i severní arktické oblasti a jedním z cílů bude okupace Aljašky, tak SSSR začal stavět velké množství ledoborců a vyvíjel zbraně, například letadla, která by byla schopna bojového nasazení v těžkých severských podmínkách a silných mrazech.

Autor také připomíná, že Západ Sovětský svaz značně podceňoval s tím, že zbídačelá a válkou rozvracená země nemá na to, aby zaútočila na vyspělé kapitalistické země. Jenomže se jednalo o nepochopení sovětských reálií, Stalin klidně nechal umřít miliony vlastních lidí při hladomoru v letech 1946 – 47, které nechal bez pomoci, ale zároveň mohutně vyzbrojoval armádu a budoval vojenské základny pro další světové střetnutí. Jemu na obyvatelích vlastní země nezáleželo, on kvůli svým vysněným cílům šel i přes mrtvoly.

Dílo Alexandra Goguna o Stalinovi, který se chystal na třetí světovou válku, je výborné, podložené fakty i množstvím archivních dokumentů. Můžeme jenom doufat, že se brzy dočkáme jeho překladu do češtiny a kniha tak bude přístupná i českému čtenáři.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz