Článek
Jsem velmi rád, že jsem toto starobylé město mohl letos navštívit. Pravda, jenom na dva dny, ale i tak to stálo za to. Toto město má českou stopu, neboť do konce 10. století bylo součástí českého státu pod vládou Přemyslovců. Metropolí Polska se stalo v roce 1038 a zůstalo jí až do roku 1609, tedy téměř šest set let. Navštívil jsem stěžejní památky jako hrad Wawel, katedrálu svatého Stanislava a sv. Václava (další česká stopa), hlavní náměstí (Rynek Główny) a židovskou čtvrť Kazimierz.
Hlavní náměstí je centrem města už od doby, kdy v roce 1257 Krakov získal městská práva. Dominuje mu budova tržnice (Sukiennice). Kdysi se v ní prodávalo plátno, v současnosti jsou zde krámky se suvenýry pro turisty. Náměstí dominuje gotická Mariánská bazilika s překrásným interiérem. Jelikož se však uvnitř nesmí fotografovat, tak jsem její vznešenost nemohl obrazem zachytit.
Na náměstí se pak nachází i menší románský kostelík svatého Vojtěcha, který patří k významným světcům i u našich severních sousedů. Zajímavostí je i socha polského národního básníka a představitele romantismu Adama Mickiewizce, který však Krakov nikdy nenavštívil.
Hrad Wavel nabízí pět návštěvnických okruhů, já si vybral druhý s reprezentačními místnostmi polských králů a výstavou tureckých trofejí, kterých se Poláci zmocnili coby válečné kořisti po vítězných bitvách s Osmanskou říší v 17. století. Vstupné stálo 49 zlotých (cca 270 korun) a vřele doporučuji. K vidění jsou také cenné umělecké skvosty mezi nimi i obrazy takových mistrů jako Sandra Boticelliho, Tiziana, Raffaela Santiho a dalších. Je také dobré si vyhradit na tento polský národní klenot více času.
Zpoplatněn je i vstup do katedrály, která je rovněž pohřebištěm významných polských knížat a králů, maršála Józefa Piłsudského, předsedy polské exilové vlády za II. světové války generála Władysława Sikorského a prezidenta Lecha Kaczyńského s chotí Marii. Vstupné mě stálo 23 zlotých.
Čtvrt Kazimierz byla dříve osídlena židovských obyvatelstvem, zdejší židovská komunita byla poměrně početná a činila až čtvrtinu obyvatel města. V současnosti je to taková bohémská čtvrt s kavárnami a galeriemi. Má svůj půvab procházku po ní vřele doporučuji.
S úrovní restaurací a kaváren jsem byl spokojen, jídlo slušné kvality se dá pořídit v ceně kolem 50 zlotých. Bedekry hodnotící zdejší pohostinství jsou pravdivé a polská kuchyně je vynikající.
Oceňuji i vstřícnost Poláků vůči Čechům, jsou přátelští a milí. Velmi mi například pomohla mladá pracovnice infocentra na Wawelu, která mi pomohla vyřešit problém se zakoupením vstupenky. Platebními kartami se dá platit na více místech než v Česku. Polsko je obecně bráno jako katolická země, ale není problém vstoupit do katolických kostelů v kraťasech. To se zkrátka neřeší.
Návštěvu Krakova vřele doporučuji. Stojí opravdu za to.
Zdroje: