Článek
V tomto případě nejde o spravedlnost, ale o pomstu. V Rusku nevíte dny ani hodiny, kdy vás jednoduše zlikvidují. Vzhledem k tristnímu stavu Kremlu poslušné justice není šance dovolat se spravedlnosti. Příslušníci FSB odvedli Moškoviče, který je na sankčním seznamu EU, v poutech z jeho moskevské kanceláře a soud jej poslal na dva měsíce do vazby, protože prý hrozí, že by mohl uletět soukromým tryskáčem na Kypr.
Oficiálně je obviněn z podvodů mimořádného rozsahu. „Podle vyšetřovatelů mohl podnikatel při dřívějším nákupu holdingu Solnečnyje produkty (velký producent olejů a dalších tuků) svého partnera podvést, čímž mu způsobil škodu za více než 30 miliard rublů (aktuálně zhruba 8,24 miliardy Kč),“ zveřejnil web novinky.cz z článku ruského listu Komersant. Problém je v tom, že skutečným majitelem společnosti Solnečnyje produkty je předseda dolní parlamentní komory – Státní dumy - Vjačeslav Volodin, který jeho převzetí Rusagrem těžce nesl. Podle iDNES.cz Moškovič přecenil své síly v souboji s ním.
Anketa
Vadim Moškovič patří k nejbohatším Rusům a jeho Rusagro k největším zemědělským komplexům v Rusku. Hodnota jeho majetku se odhaduje na 2,7 miliardy dolarů a časopis Forbes jej umístil na pětapadesátou pozici svého aktuálního žebříčku nejbohatších Rusů.
Jenomže v Rusku, pokud chcete mít miliardový byznys, je nutné mít patřičné politické krytí na nejvyšší možné úrovni. Moškovič se o ně snažil. Byl senátorem za Belgorodskou oblast, kde má většinu svých firem. Dále si velmi dobře rozuměl s velitelem Rossgvardije (ruská národní garda) Viktorem Zolotovem a prvním náměstkem ředitele tajné služby FSB Sergejem Koroljovem. Ani to však evidentně nestačilo.
Volodin si totiž podle telegramového kanálu VČK-OGPU trpělivě vytvářel spojence v silových strukturách a čekal na vhodnou příležitost k úderu. A dočkal se. Podle opozičního tisku se tak opět naplno projevila specifika ruského podnikatelského prostředí, jehož hlavní pravidla určují tekuté písky mocenských poměrů na Putinově dvoře.
Podnikání v Rusku je velmi riziková záležitost a tamní spletité vztahy připomínají mafiánské a zločinecké struktury, v nichž diktátor Putin je vrchním kmotrem, který je absolutně nedotknutelný a jemuž se nesmí členové gangu v žádném případě protivit. Ruští podnikatelé si začínají stěžovat, že těch omezení už mají moc a sami se v nich nevyznají. Nesmí jít proti FSB, prokuratuře, vyšetřovacímu výboru, rozzlobit nelze ani gubernátory a jak je nyní vidět, není radno zkřížit plány ani předsedovi státní dumy.
Moškovič není žádným beránkem, on je to pořádný drsný predátor, který si dříve vyhlédl podnik, jenž s pomocí spřízněných úředníků přivedl k úpadku a následně koupil v zmanipulované aukci. Tyto metody jsou v Rusku jako v typickém zločineckém spolčení běžné. Se správným krytím nahoře smíte všechno. Jak už dříve uvedl ruský podnikatel žijící v ČR Gregory Bubnov v rozhovoru pro Forum24.cz, pokud patříte k Putinovým blízkým, tak můžete řádit prakticky bez omezení a zákony pro vás neplatí.
V každé normální zemi by Moškovič musel být zatčen za své pochybné podnikatelské, tedy spíše mafiánské praktiky. Jenomže Rusko není normální země a on není ve skutečnosti trestně stíhán kvůli podezření ze zločinu, ale za to, že se stal nepohodlným a prohrál v mocenském boji.
Od začátku války stát převzal celkem 411 společností s aktivy v celkové hodnotě 2,6 bilionu rublů. Ani nepřekvapuje, že ty nejlukrativnější si berou Putinovi nohsledi, kteří jsou momentálně v jeho přízni. Novým vlastníkem největšího prodejce aut Rolfu se stal prezident mezinárodní boxerské asociace IBA Umar Kremlev. Brzy má přijít na řadu nejmodernější moskevské letiště Domodědovo, které si údajně vyhlédl Putinův sparing partner z juda a mocný oligarcha Arkadij Rotenberg.
Jenomže Putin nemá dobré kamarády, podobně jako tomu bylo u Stalina či Hitlera, a ani je mít nechce. Má jenom své věrné, kteří jsou momentálně v jeho přízni. Ta však může kdykoliv skončit. Koneckonců známe to i z dřívějška. Hitler obětoval bez mrknutí oka svého dřívějšího oblíbence, šéfa SA Ernsta Röhma v rámci tzv. Noci dlouhých nožů. Stalin zase nechal zlikvidovat během tzv. velkých čistek ve třicátých letech přední soudruhy Kameněva, Zinovjeva, Bucharina a další. A Vladimír Putin se chová stejně jako oni, i když přece jenom postupuje poněkud sofistikovaněji. Jenomže těch pádů z oken je v Rusku také opravdu hodně. V lepším případě zmanipulované soudní procesy rovněž vykonají své.
Stále však platí, že podnikání v Rusku je opravdu velkým rizikem, člověk může kdykoliv o svůj majetek přijít, někdy dokonce i o svobodu a o život. Obrana proti těmto loupežím prakticky neexistuje.
Zdroje: