Článek
Vánočka, jak jí známe dnes, vznikla za doby panování Habsburků v habsburských státech. Původ vánočky však sahá ještě mnohem hlouběji do historie. Předchůdkyně vánočky calta zdobila štědrovečerní stoly už ve středověku.
Vánočka má podle věřících svým tvarem připomínat Ježíška zavinutého v peřinkách. Podle pohanské tradice připomínalo kynutí vánočky bohatství a hojnost. Proto bylo pro pohany velmi důležité, aby těsto dobře vyběhlo. Pokud vánočka popraskala, spálila se nebo zhroutila, znamenalo to smůlu a neúspěšný rok.
Vánočka se tradičně plete z devíti pramenů. Čtyři spodní prameny symbolizují čtyři živly - zemi, oheň, vodu a vzduch. Tři spletené prameny uprostřed vánočky představují cit, rozum a vůli. Dva horní spletené prameny v sobě ukrývají vědění a lásku.
V dřívějších dobách měl každý člen rodiny svou vlastní vánočku. Největší vánočka ležela na stole a krájel ji hospodář. Hospodář kouskem této vánočky obdaroval zvířata, aby je ochránil proti zlým silám, a drobky hodil do studny, aby nevyschla. Zbytky vánočky byly ponechány duším zemřelých, které prý o Štědrém večeru navštěvují obydlí svých žijících blízkých.
Původně pekli vánočky pouze mistři pekaři. Až později si pekly vánočky hospodyňky samy. Jak mistři pekaři, tak i hospodyňky, do každé vánočky zapekli minci. Kdo minci ve vánočce našel, toho čekal rok plný zdravý a bohatý.
Na tradiční vánočku potřebujeme:
400 g kvásku
125 g mléka
620 g hladké mouky (v bezlepkové variantě doporučuji Jizerku)
200 g cukru krystal
20 g vanilkového cukru
3 malá vajíčka + 1 vajíčko na potírání
180 g másla
kůru z jednoho citronu
150 g rozinek
100 g mandlí
5 cl rumu
plátky mandlí na ozdobu
Den před pečením vánočky oživíme kvásek. 25 g kvásku oživíme 200 g mouky a 200 g vlažné vody a necháme přes noc ožít. Rozinky naložíme do rumu.
Máslo rozpustíme a necháme vychladnout. Smícháme mouku, oba cukry, mléko, vajíčka a vypracujeme táhlé těsto, které necháme hodinu přikryté odpočívat. Do odpočinutého těsta přidáme kvásek a hněteme cca 10 minut, kdy se nám začne těsto odlepovat od stěn. Poté postupně přidáme za stálého zpracovávání těsta máslo a citronovou kůru, následně rozinky a celé mandle. Těsto mícháme cca 15 - 20 minut, poté necháme přikryté utěrkou 4 hodiny zrát s tím, že ho občas promícháme.
Hotové těsto rozdělíme na kousky, podle počtu pramínků, a spleteme vánočku. Spletenou vánočku necháme ještě 3 - 4 hodiny kynout, poté zapneme troubu na 210°C a dáme vánočku péct. Pod plech s vánočkou dáme ještě druhý plech s vodou, která se bude při pečení vypařovat a vánočka tak bude pěkně vláčná.
Vánočku pečeme na 210°C 10 minut, poté teplotu snížíme na 190°C a pečeme dalších 10 minut. Dalších 40 - 50 minut pečeme vánočku na 170°C.
Vánočku nakrojíme nejdříve po 5 hodinách. Potřebujeme, aby nám vychladla a při krájení se nezdrcla.
Jak založit první kvásek se dočtete v článku: https://medium.seznam.cz/clanek/jana-beranova-kvasek-maly-pomocnik-ktery-dokaze-velke-veci-34012
Jak připravit vanilkový cukr se dozvíte v článku: https://medium.seznam.cz/clanek/jana-beranova-domaci-vanilkovy-cukr-vyrobime-snadno-a-rychle-28333
Zdroj: Malá encyklopedie Vánoc - Valburga Vavřinová, 2000