Článek
Městská památková zóna
V roce 1990 byla v Jemnici vyhlášená městská památková zóna. Tvoří ji historické centrum, dříve vymezené monumentálními hradbami, ze kterých se dodnes zachovaly dlouhé souvislé pásy, brány, branky a fortifikační bašty. V centru naleznete souvislou zástavbu patrových měšťanských domů s klasicistně upravenými fasádami. Součástí zóny je i židovský hřbitov, zámek a rozsáhlý zámecký park s rybníky.
Zámek a zámecký park
V roce 1530 začali tehdejší majitelé gotického hradu, páni z Lomnice, s výstavbou dvoupatrového renesančního zámku. Barokní podobu objektu nechal vtisknout hrabě Maxmilián Daun ve 2. polovině 18. století. Ten také nechal založit přilehlý park a zahrady. Až do roku 1945 zámek vlastnili Pallaviciniové, poté byl zámek znárodněn a užíván pohraniční stráží. Nyní celý areál prochází dlouhodobou rekonstrukcí s cílem vytvořit Evropské vojenské rehabilitační centrum. Zámek je i přesto přístupný v hlavní turistické sezóně, tedy od 1. července do 31. srpna každý den mimo pondělí. Do zámku se hradí vstupné.
První zmínka o zámecké zahradě je z roku 1665, ale předpokládá se, že historie zahrady sahá ještě o něco dál. Roku 1755 zdědil Jemnici hrabě Daun, za jehož vlády byla upravena již existující starší zahrada. Park byl v 19. století oddělen od budovy zámku silnicí a dnes se v něm nacházejí dva rybníky, sportovní a dětské hřiště a Alpinum se zaklenutou kamennou bránou, které bylo zbudováno na přelomu 19. a 20. století. Park je veřejnosti volně přístupný.
Židovské památky
Židovská obec v Jemnici nepatřila mezi nejvýznamnější, zato mezi nejstarší komunity v našich zemích. Existence této čtvrti je doložena již ve 14. století. Do dnešní doby se dochovalo několik domů, které však byly díky požárům v minulosti přestavěny. Nedochovala se ani synagoga, která stávala v centru obce. V dnešní době lze místo, kde se židovská čtvrť nacházela, vymezit do oblasti ulic Zámecká a U Templu. Na místě židovské čtvrti se dnes nachází pamětní deska.
V Jemnici najdeme i židovský hřbitov, který byl založen již ve 14. století a je pravděpodobně nejstarším židovským pohřebištěm na Moravě. Na ploše 2421 m² se zachovalo kolem 400 náhrobních kamenů, nejstarší z nich pochází z roku 1676. Pohřbívalo se zde až do roku 1942. Hřbitov je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Muzeum
Muzeum v Jemnici je pobočkou Muzea Vysočiny Třebíč a sídlí v historickém domě s renesančním jádrem. Prohlédnout si zde můžete stálou expozici dokumentující historii města a dvě výstavy „Historická slavnost Barchan“ a „O čaji a historii firmy Jemča“. Muzeum je otevřené o víkendech, pouze v červenci a v srpnu je možné jej navštívit po celý týden mimo pondělí. Do muzea se hradí vstupné.
Kostel sv. Víta s podzemím
Výstavba kostela sv. Víta a v minulosti přilehlého františkánského kláštera založeného v 50. letech 15. století je považována jako důsledek vyslání kazatele a františkánského mnicha Jana Kapistrána, který byl vyslán do našich zemí, aby odvrátil lid od kalicha. Svou misijní činnost prý vykonával v Jemnici v létech 1451-1454 a dal prý podnět k vybudování kláštera, který byl založen v polovině 15. století bratřími Albrechtem, Hynkem a Štěpánem z Lichtenburka. Zvenku je kostel neomítnut a jeho kamenné zdivo působí idylickým dojmem.
U kostela sv. Víta se nachází podzemí. Podzemní prostory jsou součástí areálu bývalého františkánského kláštera. Zůstává však i nadále domněnka o dřívějším původu v důsledku důlní činnosti. Podzemí je přístupné pouze v červenci a v srpnu. Za návštěvu se platí vstupné.
Výletní trasy
Protože je Jemnice zajímavým městem, připravila si pro své návštěvníky několik výletních tras. Trasy jsou značené barevnými šipkami na domech i osvětlení a návštěvník by tak neměl z cesty sejít. Já jsem šla po modré trase, která vede přes bývalé židovské město. Na této trase je k vidění také bývalé městské opevnění a naskytnou se vám i výhledy na město i na okolí.
Posečkávárna
Největším překvapením v Jemnici pro mne byla Posečkávárna, nebo též Opobchod. V tomto netradičním krámku jsem se přenesla v čase o 100 let zpět a vychutnala jsem si výbornou kávu v atmosféře, kterou s nejvyšší pravděpodobností nikde jinde nezažijete. Až se budete procházet Jemnicí, vřele doporučuji tento netradiční krámek navštívit.
S restauracemi a ubytováním je to v Jemnici složitější. Restauraci jsem nakonec na místě žádnou nenavštívila a ubytování vám mohu doporučit v nedaleké Telči. Sama jsem bydlela v hotelu U Černého orla, v samotném historickém srdci města. Malebné náměstí jsem měla jako na dlani, zámek jen pár kroků od hotelu. Do Jemnice je to z Telče necelou půlhodinku autem nádhernou přírodou obohacenou o kříže, kapličky i historické rozcestníky.
Jste milovníci cestování a netradičních kaváren? Pak sledujte můj profil. Najdete na něm nejen tipy na výlety, ale i recenze z kaváren a pražíren kávy napříč Českou republikou.
Zdroj: janulanatoulkach.cz, mapy.cz