Hlavní obsah
Cestování

Do Jemnice za kávou i památkami

Foto: Jana Jirásková Beranová

Kostel na náměstí v Jemnici

Jemnice, malé městečko na Vysočině podle map sotva stojí za návštěvu. Jenže realita je někde úplně jinde. Jemnice žije, jen to není na první pohled vidět.

Článek

Městská památková zóna

V roce 1990 byla v Jemnici vyhlášená městská památková zóna. Tvoří ji historické centrum, dříve vymezené monumentálními hradbami, ze kterých se dodnes zachovaly dlouhé souvislé pásy, brány, branky a fortifikační bašty. V centru naleznete souvislou zástavbu patrových měšťanských domů s klasicistně upravenými fasádami. Součástí zóny je i židovský hřbitov, zámek a rozsáhlý zámecký park s rybníky.

Zámek a zámecký park

V roce 1530 začali tehdejší majitelé gotického hradu, páni z Lomnice, s výstavbou dvoupatrového renesančního zámku. Barokní podobu objektu nechal vtisknout hrabě Maxmilián Daun ve 2. polovině 18. století. Ten také nechal založit přilehlý park a zahrady. Až do roku 1945 zámek vlastnili Pallaviciniové, poté byl zámek znárodněn a užíván pohraniční stráží. Nyní celý areál prochází dlouhodobou rekonstrukcí s cílem vytvořit Evropské vojenské rehabilitační centrum. Zámek je i přesto přístupný v hlavní turistické sezóně, tedy od 1. července do 31. srpna každý den mimo pondělí. Do zámku se hradí vstupné.

První zmínka o zámecké zahradě je z roku 1665, ale předpokládá se, že historie zahrady sahá ještě o něco dál. Roku 1755 zdědil Jemnici hrabě Daun, za jehož vlády byla upravena již existující starší zahrada. Park byl v 19. století oddělen od budovy zámku silnicí a dnes se v něm nacházejí dva rybníky, sportovní a dětské hřiště a Alpinum se zaklenutou kamennou bránou, které bylo zbudováno na přelomu 19. a 20. století. Park je veřejnosti volně přístupný.

Židovské památky

Židovská obec v Jemnici nepatřila mezi nejvýznamnější, zato mezi nejstarší komunity v našich zemích. Existence této čtvrti je doložena již ve 14. století. Do dnešní doby se dochovalo několik domů, které však byly díky požárům v minulosti přestavěny. Nedochovala se ani synagoga, která stávala v centru obce. V dnešní době lze místo, kde se židovská čtvrť nacházela, vymezit do oblasti ulic Zámecká a U Templu. Na místě židovské čtvrti se dnes nachází pamětní deska.

V Jemnici najdeme i židovský hřbitov, který byl založen již ve 14. století a je pravděpodobně nejstarším židovským pohřebištěm na Moravě. Na ploše 2421 m² se zachovalo kolem 400 náhrobních kamenů, nejstarší z nich pochází z roku 1676. Pohřbívalo se zde až do roku 1942. Hřbitov je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Muzeum

Muzeum v Jemnici je pobočkou Muzea Vysočiny Třebíč a sídlí v historickém domě s renesančním jádrem. Prohlédnout si zde můžete stálou expozici dokumentující historii města a dvě výstavy „Historická slavnost Barchan“ a „O čaji a historii firmy Jemča“. Muzeum je otevřené o víkendech, pouze v červenci a v srpnu je možné jej navštívit po celý týden mimo pondělí. Do muzea se hradí vstupné.

Kostel sv. Víta s podzemím

Výstavba kostela sv. Víta a v minulosti přilehlého františkánského kláštera založeného v 50. letech 15. století je považována jako důsledek vyslání kazatele a františkánského mnicha Jana Kapistrána, který byl vyslán do našich zemí, aby odvrátil lid od kalicha. Svou misijní činnost prý vykonával v Jemnici v létech 1451-1454 a dal prý podnět k vybudování kláštera, který byl založen v polovině 15. století bratřími Albrechtem, Hynkem a Štěpánem z Lichtenburka. Zvenku je kostel neomítnut a jeho kamenné zdivo působí idylickým dojmem.

U kostela sv. Víta se nachází podzemí. Podzemní prostory jsou součástí areálu bývalého františkánského kláštera. Zůstává však i nadále domněnka o dřívějším původu v důsledku důlní činnosti. Podzemí je přístupné pouze v červenci a v srpnu. Za návštěvu se platí vstupné.

Výletní trasy

Protože je Jemnice zajímavým městem, připravila si pro své návštěvníky několik výletních tras. Trasy jsou značené barevnými šipkami na domech i osvětlení a návštěvník by tak neměl z cesty sejít. Já jsem šla po modré trase, která vede přes bývalé židovské město. Na této trase je k vidění také bývalé městské opevnění a naskytnou se vám i výhledy na město i na okolí.

Posečkávárna

Největším překvapením v Jemnici pro mne byla Posečkávárna, nebo též Opobchod. V tomto netradičním krámku jsem se přenesla v čase o 100 let zpět a vychutnala jsem si výbornou kávu v atmosféře, kterou s nejvyšší pravděpodobností nikde jinde nezažijete. Až se budete procházet Jemnicí, vřele doporučuji tento netradiční krámek navštívit.

S restauracemi a ubytováním je to v Jemnici složitější. Restauraci jsem nakonec na místě žádnou nenavštívila a ubytování vám mohu doporučit v nedaleké Telči. Sama jsem bydlela v hotelu U Černého orla, v samotném historickém srdci města. Malebné náměstí jsem měla jako na dlani, zámek jen pár kroků od hotelu. Do Jemnice je to z Telče necelou půlhodinku autem nádhernou přírodou obohacenou o kříže, kapličky i historické rozcestníky.

Jste milovníci cestování a netradičních kaváren? Pak sledujte můj profil. Najdete na něm nejen tipy na výlety, ale i recenze z kaváren a pražíren kávy napříč Českou republikou.

Zdroj: janulanatoulkach.cz, mapy.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz