Článek
Původně stál v Telči gotický hrad, ze kterého se dodnes dochoval jeden z jeho paláců. Během 16. století vznikaly nové zámecké budovy, kterým vtiskli osobitou renesanční podobu italští mistři, mezi jinými B. Maggi.
Zámecké interiéry se pyšní krásnými dřevěnými kazetovými stropy, cennými sbírkami, dobovým zařízením a obrazovou galerií malíře Jana Zrzavého. Zámeckou zahradu zpestřuje arkádová kolonáda.
Pro prohlídku zámku si můžete vybrat z několika tras. Nejoblíbenější z tras, která je zároveň základním okruhem, vás provede renesančními sály zámku. Během prohlídky se seznámíte s nejrůznějšími technikami - sgrafita, štukatura a grisaille. Velkou chloubou renesančních sálů zámku jsou kazetové stropy zdobené malbou, dřevořezbami i trofejemi. Vnitřní vybavení interiérů pochází z nejrůznějších období.
Jiná trasa vám představí obytné místnosti posledních majitelů zámku. Dostanete se do salónků, jejichž vzhled a části výbavy patří především ke konci 19. století a začátku 20. století. V místnostech si prohlédnete nábytek, nádobí, orientální keramiku, evropský porcelán a mnoho dalšího.
Za vidění také stojí zámecké podzemí, které tak úplně podzemím není. Protože zámek stojí na skále, můžete se ze zámeckého podzemí podívat oknem do zahrady. Ale jen na jeho začátku. Poté podzemí vede do útrob skály a začíná být strašidelnější. Tomu dopomáhají i fotografie z hororu, který se ve sklepení natáčel.
Kolem telčského zámku se rozprostírá nádherný zámecký park. Přírodně krajinářský park se rozkládá na ploše přibližně 6 ha a vznikl na přelomu 18. a 19. století. Do té doby se zde nacházela bažantnice. Dnes parkem prochází několik cestiček, které spojují palouky se skupinkami domácích i cizokrajných dřevin. Nejstaršími stromy jsou lípy, mezi nimiž roste i Zachariášova lípa s dutým kmenem a odhadovaným stářím 420 let. Za pozornost také stojí klasicistní zahradní skleník.
Kromě parku se u zámku nachází zámecká zahrada, jejíž současná podoba, vzdáleně připomínající renesanční zahrady, je výsledkem úprav kolem roku 1900. V zámecké zahradě vyniká kaple Všech Svatých, která byla zbudována na konci 16. století jako místo posledního odpočinku Zachariáše z Hradce a jeho manželky Kateřiny z Valdštejna. Uprostřed kaple se nachází mramorový náhrobek s bohatými štuky, ohrazený tepanou a polychromovanou mříží.
Navštívit telčský zámek je radost. Zámecký park je volně přístupný, zahrada je otevřena spolu se zámkem. Ani na jedno z míst se vstupné nehradí. Vstupné se hradí pouze na prohlídky zámku a není úplně nejlevnější. Pokud byste chtěli navštívit všechny zámecké okruhy včetně muzea, necháte za vstupné pro jednu dospělou osobu celkem 820 Kč, což není zrovna málo. Nejdražší je základní okruh, který dospělého vyjde na 240 Kč, nejlevnější je návštěva podzemí, která stojí 80 Kč.
Sama jsem navštívila základní okruh renesančními sály a podzemí. Mnohem více než v komnatách se mi líbilo v podzemí. V komnatách mne zklamalo, že jsme zajímavá místa bez výkladu přešli, ale o místech vizuálně méně zajímavých jsme výklad dostávali. Navíc jsme byli hnáni jako stádo do místností, o kterých měl průvodce výklad, ale na prohlídku zajímavých místností nebyl čas.
Až se na zámek vydáte a budete se chtít v Telči ubytovat, doporučím vám hotel U Černého orla, který se nachází na malebném náměstí jen pár kroků od zámku. Hotel má pohodlné pokoje, krásný výhled z pokoje a je skvělým výchozím bodem nejen za poznáním Telče.
Rádi poznáváte nová místa a zároveň oceníte tipy, kde se můžete dobře najíst a ubytovat? Pokud ano, sledujte můj profil. Najdete na něm nejen tipy na výlety, ale i recenze z kaváren, restaurací i hotelů napříč Českou republikou.
Zdroj: janulanatoulkach.cz, mapy.cz