Článek
Letohrad je nádherné městečko, jehož historické jádro tvoří městskou památkovou zónu. Kolem Václavského náměstí v centru města si můžete prohlédnout historické domy s pohádkovým podloubím i kostel sv. Václava. Navštívit tu můžete také Městské muzeum.
Barokní kostel sv. Václava byl vystavěn v letech 1680 - 85 Hynkem Jetříchem Vitanovským z Vlčkovic. Mohutný chrám zdobí štuky od italského mistra Giovaniho Maderny.
V Městském muzeu v Letohradě můžete navštívit expozici k historii města a významným osobnostem. K vidění je originál Napoleonových saní, na kterých císař prchal z Ruska v roce 1812. Za vidění stojí i expozice sirkařství. Sirky se v tehdejším Kyšperku vyráběly ještě dříve než v Sušici. Součástí Městského muzea v letohradu je výstavní síň, ve které se koná několik výstav za rok.
Vedle barokního kostela sv. Václava můžete navštívit zámek. Pozdně barokní zámek byl postaven v roce 1680 Hynkem Jetřichem Vitanovským. Později byl několikrát upravován a rozšiřován. Kolem zámku se rozprostírá romanticky upravený park. Dnes v zámku sídlí hotel, restaurace a škola. Veřejnosti je přístupná zámecká expozice ilustrující způsob života v období baroka, v 19. století a v období secese. Obdivovat můžete nejen zajímavé kusy nábytku, ale především dobové obrazy. V expozici nechybí obraz známého malíře Alfonse Muchy, který měl ve městě ve 30. letech pronajatý ateliér.
Zámecký park je celoročně volně přístupný. Kousek nad voliérou je zahrada s bludištěm. V zámeckém parku nechybí strašidelná jeskyně. Nakouknout do ní přes mříže můžete zdarma, ale pokud se jí chcete projít, je třeba si domluvit prohlídku na blízkém infocentru, které je součástí Městského muzea. V letních měsících ve Strašidelné jeskyni probíhají pravidelné prohlídky.
Nad zámeckým parkem najdete kapli sv. Jana Nepomuckého. Barokní kaple byla vystavěná v letech 1734 - 36. Pětiboká stavba s ambity má pětiúhelníkový půdorys. Ambity jsou ozdobeny cibulovitými věžičkami se zvonky. Strop kaple býval bohatě zdoben freskami od neznámého autora. Kaple nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí a interiéry jsou nepřístupné. Exteriér kaple je stále přístupný a za vidění stojí. Kaple se dá obejít a je od ní krásný pohled do okolí. Když budete od kaple následovat červené turistické značení, dojdete vzrostlou alejí až k vyhlídkovému altánu, tzv. Muchově vyhlídce. Dále je možné dojít až na Žampach, ve kterém si můžete prohlédnout zámecký park nebo zříceninu hradu Žampach.
Od rozcestí Letohrad - odbočka na hrad, které je jen pár kroků od kaple sv. Jana Nepomuckého, vás červené turistické značky zavedou pod zříceninu hradu Kyšperk. Hrad byl založen na začátku 13. století, ale již o dvě století později se uvádí jako pustý. V současné době zde najdete jen náznaky základů hradu, které jsou zarostlé vegetací.
Když se na zříceninu hradu vydáte, doporučuji obout si pevné boty. Byť na zříceninu podle map vede cesta, cesta byla z větší části zahrazena elektrickým ohradníkem a na zříceninu se tak nyní chodí po louce. I přes tuto komplikaci vám doporučuji se na zříceninu hradu vydat. Je to oáza klidu.
Ze zříceniny hradu Kyšperk vede do města už jen jediná cesta, a tou je cesta značená turistickou značkou. Cesta bez značení, kterou v mapách vidíte, je také součástí pastviny a není průchozí. Turistické značky po cestě přes louku nepotkáte. Pokud tu nějaké byly, už tu nejsou. Dle dostupných informací se ohradníky v průběhu roku posunují. Můžete mít štěstí a na zříceninu hradu dojdete po cestě.
Při návštěvě Letohradu byste neměli minout muzeum Járy Cimrmana, ve kterém jsou vystaveny vynálezy toho legendárního génia. Najdete tu také exponáty z Cimrmanovy cestovatelské a výtvarné činnosti a můžete si prohlédnout i Cimrmanovu světničku. Vstupné do muzea se mimo letní sezónu hradí na blízkém infocentru.
Až budete v Letohradu, nezapomeňte se projít kolem zámku. Najdete tu svatební lavičky a při troše štěstí i pomník Járy Cimrmana. Svatební lavičky najdete ve středu zámeckého nádvoří. Slavnostně byly odhalené 22. dubna 2017 u příležitosti akce Brány památek. Lavičky na první pohled zaujmou dvěma páry manželů. Jeden pár představuje novomanžele, druhý pár pak postarší svatebčany. Zajímavostí těchto laviček je, že byly vyrobené z památného buku, který na zámeckém nádvoří rostl téměř 150 let. Buk již nebyl v dobré kondici a musel být pokácen. Protože byl po mnoho let s místem spjatý, zdobí ho dodnes. A vy si tak můžete z letohradského zámku odvézt zajímavou památeční fotografii.
V Letohradu najdete i další zajímavá místa. Za vidění stojí Muzeum řemesel, které bylo otevřeno v roce 2002 a je největším muzeem řemesel v České republice. Prohlédnout si tu můžete 50 expozic řemesel a živností z let 1840 – 1930. Mezi nejzajímavější exponáty patří například mechanický skanzen řemesel, mechanické dílny, pilnice, ale také 100 let stará školní třída, zubní a gynekologická ordinace a mnoho dalšího. Minout byste neměli ani tvrz Orlice, u níž je zajímavé především neporušené sklepení z doby vzniku tvrze. Původní gotická tvrz ze 13. století byla postupně přestavěna do renesanční podoby. Z renesanční doby se dochovala psaníčková sgrafita zdobící vnější fasádu. V současné době jsou pro návštěvníky připraveny prohlídkové okruhy a můžete tu navštívit hotel s restaurací.
Zdroj: kcl.letohrad.eu/ic/